Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler… Sarah Bernhardt

19. yüzyılın sonlarında İstanbul’un kalbi Beyoğlu’nda, dönemin en ünlü treni Orient Ekspress’in kıymetli konuklarını ağırlamak üzere inşa edilen Pera Palace Hotel’de, geçmişten günümüze dünyanın en önemli isimleri konakladı. Ve “Kamelyalı Kadın” yorumuyla ünlü Fransız oyuncu Sarah Bernhardt da otelin önemli misafirlerinden biriydi…

19. yüzyılın sonunda Avrupa’nın en ünlü tiyatro oyuncularından olan Sarah Bernhardt, dört kez İstanbul’a gelerek sahne almıştı. Öyle ki bunlardan birinde Yıldız Sarayı tiyatrosunda Sultan Abdülhamid’in karşısında oynamıştı. Oyundan sonra Abdülhamid, etkileyici sahnesinden dolayı kendisine bir de nişan vermişti.

Başarılı oyuncu bir İstanbul turnesinde ise konaklamak için Pera Palace Hotel’i tercih etti. İstanbullular onu izlemek için yarışırken o kendisini Pera Palace Hotel’in huzurlu kollarına attı ve kendisiyle görüşmek isteyenleri de burada ağırladı.

Sarah Bernhardt’ın İstanbul’a ilk gelişi, pek şaşaalı olmuştu. Dönemin gazeteleri, başarılı oyuncu için tiyatroya ek sahneler yerleştirildiğini, oyunlarının ise her gece 700 kişi tarafından seyredildiğini yazıyordu. 19. yüzyılın sonlarında Beyoğlu’nda zaten oldukça güçlü bir sanat yaşamı vardı. Hemen hemen her kış, dünyaca ünlü artistler önemli turnelerle Beyoğlu’na gelirdi…

Ünlü oyuncu Sarah Bernhardt’ın Abdülhamid’in karşısında sahne aldığı kaynaklarda belirtilse de bazı kaynaklar, Abdülhamid’in, “ölümü çok iyi canlandırdığı” gerekçesiyle sanatçıyı izlemek istemediğini belirtir. Ancak İstanbul’a birkaç kez geldiği bilinen Sarah, sonuç olarak Abdülhamid’in karşısında sahne almıştır.

Sarah Bernhardt, İstanbul seyahatleri sırasında Beyoğlu’nda çokça vakit geçirmiş ve burayı çok sevmişti. Dönemin tanınmış yazarlarından Saffeti Ziya Bey’in sanatçıyla yaptığı bir röportajda ise Sarah’ın şu cümleleri söylediği belirtilir:

“Avrupa aleminin gözleri, 1908 inkılâbından sonra Türkiye’ye çevrildi. Ben esasen Türklere hayranım. Şarkın mavi denizlerine meftunum. Temas etmek istediğim tek konu, İstanbul gibi güzel ve tarihi bir şehrin bazı sokaklarında rastladığım pisliktir.”
Sokakların pis olmasından şikayet eden ünlü oyuncunun sevdiği İstanbul elbette dönemin sanat çevreleri tarafından mesken edilen Pera ve çevresidir.

Görüldüğü üzere Pera ve çevresi; bununla birlikte Pera Palace Hotel, dönemin en ünlü isimlerine ve olaylarına tanıklık etmiştir. Günümüzde bu tarihin halen yaşıyor olması ise Beyoğlu çevresinde rastlayabileceğiniz en büyük zenginlikler arasında gösterilebilir…

Türkiye’de İhtişamı ve Tarihiyle Önce Çıkan 10 Müze

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan topraklarımız, köklü bir tarihe ve kelimelerle anlatılamayacak güzelliklere sahip. Her köşesinde tarihin farklı sayfasının yer aldığı Türkiye’de müzeler de oldukça zengin. Geçmişin…

Daha Fazla Bilgi

104. Yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın Önemi

Yeni Türk devletinin temellerinin atıldığı, Türk milletinin bağımsızlığı için en önemli dönüm noktalarından biri kabul edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın 104….

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin