ATATÜRK MÜZE ODASI

BİR DÖNEMİN YAŞANMIŞLIĞI

ULU ÖNDER ATATÜRK

101 numaralı oda, Mustafa Kemal Atatürk’ün Pera Palace Hotel’i ziyaretleri sırasında konakladığı oda olarak bilinmektedir. En kritik dönemlerde ülke için büyük önem taşıyan kararları buradaki çalışmaları sırasında almıştır.

Otelin 130 yıllık geçmişinde odalarında konaklayan pek çok önemli isim olmuştur. Agatha Christie, Alfred Hitchcock, Kraliçe II. Elizabeth, Greta Garbo, Zsa Zsa Gabor, Şah Rıza Pehlevi ve nice oyuncu, yönetmen, siyasetçi, yazar… Hatta o isimlerin misafir olduğu odalarda konaklamak da mümkündür. Ancak bir isim vardır ki gönüllerdeki ve ülke tarihindeki yeri ayrıdır.

101 numaralı oda, Mustafa Kemal Atatürk’ün Pera Palace Hotel’i ziyaretleri sırasında konakladığı oda olarak bilinmektedir. En kritik dönemlerde ülke için büyük önem taşıyan kararları buradaki çalışmaları sırasında almıştır. Aynı zamanda pek çok misafirini de yine burada ağırlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün ve tarihimizin en önemli yaşanmışlıklarına ev sahipliği yapan 101 numaralı oda, doğumunun 100. yılında müze oda haline getirilmiştir. Özel eşyaları, kitapları, kendisine gönderilen armağanları, dönemin gazeteleri ve dergileri burada sergilenmektedir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izlerini taşıyan, bir dönemin yaşanmışlığını olanca ihtişamıyla koruyan ve adeta zamanda yolculuğa çıkmanın kapılarını aralayan 101 numaralı oda, dileyen herkes tarafından her gün 10.00-11.00 ve 15.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

ATATÜRK'ÜN GÖZDE OTELİ

Atatürk Müze Odası

İletişime Geçin