Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler

Bazı insanlar mekanların da birer ruhu olduğunu düşünürler ve bunda hiç de haksız sayılmazlar. Çünkü mekanlar, aslında yaşadıkları tarihe tanıklık eden yerlerdir. İşte Pera Palace Hotel de bu bahsettiğimiz mekanlar arasında yer alıyor. 19. yüzyılın sonlarına doğru İstanbul’un kalbi Taksim’de açılan Pera Palace Hotel’in hikayesi, başlı başına bir tarihin hikayesi! Dönemin en önemli isimlerini taşıyan dünyaca ünlü Orient Express, 1888 yılında Paris- İstanbul seferini yapmaya başladığında henüz İstanbul’da onları ağırlayabilecek yüksek standartlara sahip lüks bir otel yoktu. Bu sebeple inşa edilen Pera Palace Hotel 1895 yılında unutulmaz bir açılış balosu ile ilk misafirlerini ağırlamaya başladı. Türkiye’nin Avrupa standartlarındaki ilk oteli olan Pera Palace Hotel, açıldığı günden itibaren dünyanın farklı yerlerinden binlerce önemli konuğu misafir etti. Bu konuklar arasında sanatçılar, oyuncular, yazarlar, devlet adamları, yönetmenler vardı… Bu yazımızda yolu Pera Palace Hotel’den geçen bu önemli isimlerden bazılarına yer vereceğiz. İşte yolu Pera Palace Hotel’den geçenler!

1. Mustafa Kemal Atatürk

Yolu Pera Palace Hotel'den Geçenler

Pera Palace Hotel’in en özel misafirlerinden biri de Mustafa Kemal Atatürk’tü. Pera Palace Hotel, 1917 yılından itibaren Ulu Önder’i birçok kez konuk etti. Mustafa Kemal Atatürk, cephe dönüşlerinde ülke için en önemli kararları 101 numaralı odada aldı; önemli misafirlerini yine bu odada ağırladı. Ulu Önder’in uzun zaman geçirdiği 101 numaralı oda, onun doğumunun 100. yılında bir müze oda haline getirildi. Oda, Atatürk’ün en sevdiği renk olan gündoğumu rengi, şafak pembesiyle yenilendi… Ve günümüzde bir müze oda olarak ziyaret edilebiliyor..

2. İsmet İnönü ve Celal Bayar

Yolu Pera Palace Hotel'den Geçenler

Geçmişten günümüze birçok önemli isme ev sahipliği yapan Pera Palace Hotel’in ağırladığı kıymetli misafirler arasında İsmet İnönü ve Celal Bayar da vardı. Türkiye’nin ikinci ve üçüncü cumhurbaşkanları olan İsmet İnönü ve Celal Bayar, önemli kararların bir kısmını, konakladıkları 201 ve 301 numaralı odalarda almışlardı.

3. Agatha Christie

Yazdığı polisiye romanlarla tüm dünyayı etkilemeyi başaran kıymetli yazar Agatha Christie, 1926- 1932 yılları arasında birçok kez İstanbul’u ziyaret etti. İstanbul ziyaretleri sırasında ise genelde Pera Palace Hotel’deki 411 numaralı odada konaklıyordu. Hatta Christie, ünlü romanı “Doğu Ekspresi’nde Cinayet”i de bu odada yazdı.

4. Zsa Zsa Gabor

Macar asıllı Amerikalı aktris Zsa Zsa Gabor, 1936 yılında Macaristan Güzeli seçilmiş ve Hollywood’a geldikten sonra da dönemin en güzel kadınlarından biri olarak nam salmıştı. Gabor, savaştan kaçıp İstanbul’a sığındığında gerçek bir İstanbul sevdalısı oldu! İstanbul’u çok seven güzel aktris, burada geçirdiği zaman diliminde ise konaklamak için dönemin en ünlü ve lüks oteli Pera Palace Hotel’i tercih etti.

5. Ernest Hemingway

Yolu Pera Palace Hotel'den Geçenler

Bir diğer ünlü yazar Ernest Hemingway de yolu Pera Palace Hotel’den geçenlerdendi. Usta yazar 1920’li yıllarda gerçekleştirdiği İstanbul seyahatlerinde Pera Palace Hotel’de konaklıyordu. Hemingway’in, otelde konakladığı zaman zarfında otelin bar bölümü olan Orient Bar’da sık sık vakit geçirdiği biliniyor.

6. Alfred Hitchcock

Yolu Pera Palace Hotel'den Geçenler

Gerilim filmlerinin usta ismi İngiltereli yönetmen Alfred Hitchcock, Londra’da dünyaya gelmiş ve mühendislik eğitimi almıştı. Daha sonra sinema sektörüne giriş yapan ünlü yönetmen Psycho, North by Northwest, Vertigo, The Birds gibi filmleriyle tüm dünyaya ismini duyurdu. Ortaya koyduğu eserlerle tüm zamanların en iyi yönetmenleri arasında gösterilen Hitchcock da yolu Pera Palace Hotel’den geçenlerdendi. Usta yönetmen, İstanbul ziyareti sırasında diğer ünlü isimler gibi Pera Palace Hotel’de konaklamıştı.

7. Greta Garbo

Pera Palace Hotel’den yolu geçen bir diğer ünlü isim Greta Garbo idi. İsveçli aktris Greta Garbo, 1924 yılında bir film projesi için İstanbul’a geldiğinde Pera Palace Hotel’de tamı tamına 50 gün boyunca konakladı. “Buzlar Kraliçesi” namıyla anılan başarılı sanatçının kaldığı oda ise 102 numaralı odaydı.

8. Pierre Loti

Ünlü Fransız romancı Pierre Loti’nin asıl adının Louis Merie Julien Viaud olduğu bilinmektedir. Pierre Loti ismi, bazı kaynaklara göre öğrencilik yıllarında, bazı kaynaklara göre ise 1867’de yaptığı bir Okyanusya seferi sırasında Tahitili yerliler tarafından kendisine verilmiştir. Ve bu ünlü yazar da Pera Palace Hotel’de konaklayan önemli isimler arasında yer almaktadır.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Pera Palace Hotel’in İlginizi Cezbedecek Mimari Özellikleri

Pera Palace Hotel’i Yakından Tanımak İsteyenler İçin Film Önerileri

Pera’nın En Eski Değerlerinden: Garden Bar

Pera’nın Küllerinden Doğan Neoklasik Mimari: Pera Palace Hotel

İçinde Pera Palace Hotel Geçen 8 Kitap

Pera Palace Hotel’i Yakından Tanımak İsteyenler İçin Kitap Önerileri

Pera Palace Hotel’in Kalplerimizde Ayrı Bir Yeri Olan 101 Numaralı Odası’nın (Atatürk’ün Odası) Hikâyesi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tarihi

Üç ana birimden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri; tarihî dokusu, bünyesinde barındırdığı bir milyondan fazla eser ve görkemli mimarisiyle İstanbul’un ve Türkiye’nin en değerli müzeleri arasında…

Daha Fazla Bilgi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na Özel: Türkiye’de Balenin Gelişimi

Estetik bir görsellik sunarak insan ruhuna dokunmayı başaran bale; dans, müzik ve tiyatro gibi farklı sanat disiplinlerini buluşturan bir sanat türüdür. İtalya’da Rönesans Dönemi’nde hayat bulan…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin