Dünyanın En Ünlü 15 Polisiye Yazarı ve Öne Çıkan Eserleri

Polisiye roman türü, geçmişten günümüze birçok insan tarafından ilgi ile takip edilse de bazılarınca bir edebi bir tür olarak görülmemektedir. Buna karşın her zaman en fazla okunan türler arasında yer almıştır ve halen de bu önemlini yerini korumaya devam etmektedir. Bu yazımızda dünyanın en ünlü polisiye yazarlarını ve onların öne çıkan eserlerini bir araya getirdik. İşte daha önce okumadıysanız bile polisiyeye başlamanıza sebep olacak o önemli isimler!

1. Edgar Alan PoeEdgar-Allan-Poe

Dünyaca tanınan polisiye yazarı Edgar Alan Poe, aynı zamanda Amerika’nın ilk büyük yazarı olarak kabul edilmektedir. Şiir, kısa öykü gibi farklı türlerde de sayısız eser veren yazarın Morgue Sokağı Cinayeti isimli kitabı polisiyenin ilkleri arasındadır. Yazarın diğer öne çıkan eserleri ise Kuyu ve Sarkaç, Kara Kedi, Kuzgun, Karanlıktır İnsanın Ruhu olarak sıralanabilir.

2. Agatha ChristieAgatha-christie

Dünyanın en ünlü polisiye yazarlarından Agatha Christie’nin ilk polisiye eseri 1920 yılında kaleme aldığı “The Mysterious Affair Style” (Ölüm Sessiz Geldi)’dir. Sevilen yazarın 80’e yakın polisiye türünde eseri olduğu bilinmektedir. Christie’nin diğer öne çıkan eserleri On Küçük Zenci, Doğu Ekspresinde Cinayet, Noel Kekinin Gizemi, Ölüm Çığlığı, Üç Yanlış Üç Ceset olarak sıralanabilir.

3. Arthur Conan DoyleArthur-Conan-Doyle

Sevilen polisiye yazarı Arthur Conan Doyle, bugün bile kitleleri peşinden sürükleyen Sherlock Holmes karakterinin yaratıcısıdır. İrlanda kökenli olduğu bilinen yazar polisiye türünde birçok esere sahiptir. Yazarın öne çıkan eserleri Kızıl Dosya, Dörtlerin İmzası, Baskerville’lerin Köpeği, Korku Vadisi olarak sıralanabilir.

4. Dashiell Hammett

Dünyanın en ünlü polisiye yazarlarından biri olan Dashiell Hammett, ilk eserini bir dedektiflik bürosunda sekiz yıl çalıştıktan sonra 1929 yılında vermiştir. Yazarın eserleri, zorba ve sert dedektif tipleri ile argo konuşma tarzı sebebiyle diğer polisiyelerden ayrılmaktadır. Dashiell Hammett’in öne çıkan eserleri Kızıl Hasat, Ailenin Laneti, Altın, Malta Şahini olarak sıralanabilir.

5. Dorothy L. Sayers

Sevilen bir yazar ve çevirmen olan Dorothy L. Sayers, polisiye, oyun, eleştiri ve deneme türündeki eserleriyle tanınır. Yazarın öne çıkan eserleri Have His Carcase Striding Folly, Hangman’s Holiday, Clouds of Witness olarak sıralanabilir. Dilimize çevrilmiş çok fazla eseri bulunmamaktadır.

6. Reginald Hill

Amerikalı yazar Reginald Hill de dünyanın en ünlü polisiye yazarları arasında gösterilmektedir. Polisiye türünde pek çok eserde imzası bulunan yazarın dilimize çevrilmiş fazla eseri olmasa da öne çıkan eserleri Günaydın Geceyarısı, Bumerang olarak sıralanabilir.

7. Raymond Chandler

Raymond Chandler, bir polisiye yazarı olmasının yanı sıra aynı zamanda bir gazeteci, çevirmen ve senaristtir. Polisiye türündeki eserleriyle kısa zamanda ün kazanan yazar, uzunca bir dönem Amerikan Polisiye Yazarları Derneği’nin başkanlığını yapmıştır. Chandler’in öne çıkan eserleri Büyük Uyku, Playback, Elveda Güzelim, Küçük Kız Kardeş, Göldeki Kadın olarak sıralanabilir.

8. Elmore Leonard

Dünyanın en ünlü polisiye yazarlarından Elmore Leonard polisiye gerilim türünde verdiği eserlerle dikkat çekmektedir. Öyle ki pek çok kitabı film senaryolarına konu olmuştur. Elmore Leonard öne çıkan eserleri ise Kaçış, Ölümcül Takip, Ölüm Vuruşu, Sırlar Oteli olarak sıralanabilir.

9. Georges Simenon

Polisiyenin tanınan isimlerinden Georges Simenon, ilk polisiye eserlerini 1920’lerde Sim takma adıyla yayımlamıştır. Polisiyenin yanı sıra psikolojik roman ve deneme türünde de çeşitli eserler kaleme alan yazarın öne çıkan polisiye romanları Kanaldaki Ev, Trenlerin Geçişini İzleyen Adam, Mavi Oda olarak sıralanabilir.

10. Ruth Rendell

Ünlü polisiye yazarı Ruth Rendell, eserlerini Barbara Vine takma adıyla yayımlamıştır. Kendisi hem iyi bir gerilim film yazarı hem de “Müfettiş Wexford” kitaplarıyla ünlü bir suç romanı yazarıdır. Yazarın öne çıkan eserleri Taştan Hüküm, Cam Hançer, Kutudaki Eller, Kuzgunların Zulmü, Ölüme Bakan Gözler olarak sıralanabilir.

11. P. D. James

Phyllis Dorothy James olarak bilinen ünlü polisiye yazarının asıl adı Baroness James’tir. Sevilen yazarın pek çok eseri TV’ye uyarlanmış ve farklı dünya ülkelerinde defalarca yayınlanmıştır. P. D. James’in öne çıkan eserleri ise Deniz Feneri, Özel Hasta olarak sıralanabilir.

12. Lee ChildLee-Child

Asıl adı Jim Grant olan sevilen polisiye yazarı, eserlerini Lee Child takma adıyla yayımlamıştır. Daha çok gerilim türünde eser veren yazarın en bilinen serisi Jack Reacher karakterinin olduğu kitaplardır. Yazarın öne çıkan eserleri ise Öldüren Kumpas, Tek Kurşun, Düşman olarak sıralanabilir.

13. John Dickson Carr

Amerikalı yazar John Dickson Carr, dünyanın en ünlü polisiye yazarları arasında gösterilmektedir. Eserlerini Carter Dickson, Carr Dickson ve Roger Fairbairn takma adlarıyla kaleme alan yazarın en iyi eseri The Hollow Man olarak gösterilmektedir. Yazarın diğer öne çıkan eserleri ise Üç Tabut, İmparatorun Enfiye Kutusu, Kadife Eldivenli Şeytan olarak sıralanabilir.

14. Dan BrownDan-Brown

Amerikalı yazar Dan Brown, ismini parlatan eseri Da Vinci’nin Şifresi ile öne çıkmaktadır. Sevilen yazar gizli örgütlenmeler ve şifre çözme gibi konulara duyduğu ilgi ve yaptığı araştırmalar neticesinde ilk romanı olan Dijital Kale’yi 1996 yılında yayımlamıştır. Yazarın polisiye türündeki Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar, Cehennem adlı üç kitabı sinemaya uyarlanmıştır. Dan Brown’un öne çıkan diğer eserleri ise İhanet Noktası, Kayıp Sembol, Başlangıç olarak sıralanabilir.

15. Ahmet Ümit

Ülkemizde polisiye türündeki eserleriyle tanınan ve sevilen Ahmet Ümit, aynı zamanda dünyanın en ünlü polisiye yazarları arasında gösterilmektedir. Polisiye türünde verdiği ilk eser “Çıplak Ayaklıydı Gece” olan ünlü yazarın kitapları, dünyanın birçok yerinde farklı dillerde çevirileriyle yer almış ve almaya da devam etmektedir. Ümit’in öne çıkan eserleri ise Elveda Güzel Vatanım, İstanbul Hatırası, Patasana, Sultanı Öldürmek olarak sıralanabilir.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İstanbul Hakkında Olan Kitaplar

Polisiye Romanın Tipolojisi Hakkında 9 Bilgi

Polisiye Kitaplardan Sinemaya Uyarlanmış En İyi 12 Film

Polisiye Edebiyatın Geçmişten Günümüze Türkiye ve Dünyadaki Gelişimi

Bohem Düğün Konsepti Yapacaklar İçin Öneriler

Doğanın büyüsünü romantizmle buluşturan bohem düğünler, özgür ruhlu çiftlerin kendi tarzlarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir konsept. Günümüzde popülerliği giderek artan bir düğün trendine dönüşen bu…

Daha Fazla Bilgi

Babalar Günü’nde Yapabileceğiniz En Keyifli Etkinlikler

Ülkemizde ve dünyada Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü’nü o güne özel gerçekleştireceğiniz etkinliklerle daha keyifle hâle getirebilirsiniz. Varlığıyla hayatınızı renklendiren ve güçlendiren babalarınız…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin