Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler… İsmet İnönü

Açıldığı ilk tarihten beri dönemin en önemli isimlerini ağırlamış olan Pera Palace Hotel’in kıymeti konuklarından biri de İsmet İnönü idi. Cumhuriyetin “İkinci Adam”ı olarak nitelendirilen İnönü, geçmişte birçok kez Pera Palace Hotel’de konakladı ve önemli kararların bir kısmını burada aldı.

İsmet İnönü, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği askeri başarılarla tıpkı Ulu Önderimiz gibi adını milli tarihimize yazdırdı. Başarılı bir diplomat ve devlet adamı olarak ölümüne dek ülkemize hizmet etti. İsmet Paşa, devlete olan tüm bu katkılarının yanı sıra şahsına münhasır pek çok takdir edilesi özelliğe de sahipti. Osmanlı’ya isyan eden ve 1,5 milyon Mehmetçiğin şehit edildiği Yemen’de görev yaptığı sırada aşiretleri barıştıran kişi kendisiydi. Bölgedeki başarısı sebebiyle 1912 yılında binbaşılığa yükseltildi. 1913’e kadar Yemen’de Genel Kuvvetlerin Kurmay Başkanlığı görevinde bulundu ve bu sayede Cihan Harbi’nde bu bölgede tek bir ihanet girişimi bile olmadı.

Bu örnekte de görüldüğü gibi İsmet İnönü daima uzlaşması bir denge adamıydı. Ulu Önder’e 1926 yılında yapılmak istenen suikast soruşturmalarında komutanlar ile Atatürk’ün arasını buldu. Atatürk’ü yatıştırması sebebiyle daha fazla ileri gidilmedi. Kazım Karabekir gibi komutanların serbest bırakılmasının yolunu yine İsmet Paşa açmıştı.

İkinci Dünya Savaşı arifesinde, siyasi muhaliflere devlet makamlarında görevler verdi ve içerideki birliği sağladı. 1937 yılında yapılan büyük harekatla Dersim meselesinin halledilmesine yardımcı oldu. Savaş yıllarında iç huzurun sağlanması konusunda bu ve bunun gibi pek çok adımla çabaladı, emek harcadı.

İkinci Dünya Savaşı’na girmek için yapılan tüm baskıları göğüsleyen kişi yine İsmet Paşa’ydı. Bu konuda yapılan önemli görüşmelerdeki usta tavırlarıyla Türkiye’yi sonuna kadar savaşa girmekten alıkoydu. Öyle ki İngiltere Başbakanı Winston S. Churchill da onun bu övülesi başarısına, 31 Mayıs 1950’de İnönü’ye gönderdiği mektupta şu cümlelerle değindi:

“Bana öyle geliyor ki tarih, general olarak kazandığınız zaferlerden başka, Türkiye Cumhuriyeti’ni İkinci Dünya Harbi’nin vahim tehlikeleri içinden nasıl sıyırıp geçirdiğinizi ve aynı zamanda Mustafa Kemal tarafından sert mücadelelerle kurulmuş olan hürriyetçi ve müterakki hükümet sistemini nasıl muhafaza ettiğinizi kaydedecektir.”

Türkiye’nin ilk başbakanı İsmet İnönü, her zaman Ulu Önderimizin yanında ve onun ardından da bıraktığı cumhuriyetin en önemli koruyucusu oldu. Biz de onun anlatmakla bitmeyecek başarılarına bu yazımızda kısaca değinerek kendisine bir saygı duruşunda bulunalım istedik…

Şimdilerde Tarihi Pera Palace Hotel’de yer alan 201 ve 301 numaralı süitler, aynı gerekçe ile Türkiye’nin ikinci ve üçüncü cumhurbaşkanları olan İsmet İnönü ve Celal Bayar’ın hatıralarını yaşatmaya devam ediyor. Siz de ağırladığı birçok önemli konuğun hatıralarını saygı ile muhafaza eden ve bu yönüyle bir müze otel niteliği taşıyan Pera Palace Hotel’i ziyaret ederek tarihe yakından tanıklık edebilirsiniz…

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler

Pera Palace Hotel’in İlginizi Cezbedecek Mimari Özellikleri

Pera Palace Hotel’i Yakından Tanımak İsteyenler İçin Film Önerileri

Pera’nın En Eski Değerlerinden: Garden Bar

Pera’nın Küllerinden Doğan Neoklasik Mimari: Pera Palace Hotel

İçinde Pera Palace Hotel Geçen 8 Kitap

Pera Palace Hotel’i Yakından Tanımak İsteyenler İçin Kitap Önerileri 

Bohem Düğün Konsepti Yapacaklar İçin Öneriler

Doğanın büyüsünü romantizmle buluşturan bohem düğünler, özgür ruhlu çiftlerin kendi tarzlarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir konsept. Günümüzde popülerliği giderek artan bir düğün trendine dönüşen bu…

Daha Fazla Bilgi

Babalar Günü’nde Yapabileceğiniz En Keyifli Etkinlikler

Ülkemizde ve dünyada Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü’nü o güne özel gerçekleştireceğiniz etkinliklerle daha keyifle hâle getirebilirsiniz. Varlığıyla hayatınızı renklendiren ve güçlendiren babalarınız…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin