Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler… İsmet İnönü

Açıldığı ilk tarihten beri dönemin en önemli isimlerini ağırlamış olan Pera Palace Hotel’in kıymeti konuklarından biri de İsmet İnönü idi. Cumhuriyetin “İkinci Adam”ı olarak nitelendirilen İnönü, geçmişte birçok kez Pera Palace Hotel’de konakladı ve önemli kararların bir kısmını burada aldı.

İsmet İnönü, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği askeri başarılarla tıpkı Ulu Önderimiz gibi adını milli tarihimize yazdırdı. Başarılı bir diplomat ve devlet adamı olarak ölümüne dek ülkemize hizmet etti. İsmet Paşa, devlete olan tüm bu katkılarının yanı sıra şahsına münhasır pek çok takdir edilesi özelliğe de sahipti. Osmanlı’ya isyan eden ve 1,5 milyon Mehmetçiğin şehit edildiği Yemen’de görev yaptığı sırada aşiretleri barıştıran kişi kendisiydi. Bölgedeki başarısı sebebiyle 1912 yılında binbaşılığa yükseltildi. 1913’e kadar Yemen’de Genel Kuvvetlerin Kurmay Başkanlığı görevinde bulundu ve bu sayede Cihan Harbi’nde bu bölgede tek bir ihanet girişimi bile olmadı.

Bu örnekte de görüldüğü gibi İsmet İnönü daima uzlaşması bir denge adamıydı. Ulu Önder’e 1926 yılında yapılmak istenen suikast soruşturmalarında komutanlar ile Atatürk’ün arasını buldu. Atatürk’ü yatıştırması sebebiyle daha fazla ileri gidilmedi. Kazım Karabekir gibi komutanların serbest bırakılmasının yolunu yine İsmet Paşa açmıştı.

İkinci Dünya Savaşı arifesinde, siyasi muhaliflere devlet makamlarında görevler verdi ve içerideki birliği sağladı. 1937 yılında yapılan büyük harekatla Dersim meselesinin halledilmesine yardımcı oldu. Savaş yıllarında iç huzurun sağlanması konusunda bu ve bunun gibi pek çok adımla çabaladı, emek harcadı.

İkinci Dünya Savaşı’na girmek için yapılan tüm baskıları göğüsleyen kişi yine İsmet Paşa’ydı. Bu konuda yapılan önemli görüşmelerdeki usta tavırlarıyla Türkiye’yi sonuna kadar savaşa girmekten alıkoydu. Öyle ki İngiltere Başbakanı Winston S. Churchill da onun bu övülesi başarısına, 31 Mayıs 1950’de İnönü’ye gönderdiği mektupta şu cümlelerle değindi:

“Bana öyle geliyor ki tarih, general olarak kazandığınız zaferlerden başka, Türkiye Cumhuriyeti’ni İkinci Dünya Harbi’nin vahim tehlikeleri içinden nasıl sıyırıp geçirdiğinizi ve aynı zamanda Mustafa Kemal tarafından sert mücadelelerle kurulmuş olan hürriyetçi ve müterakki hükümet sistemini nasıl muhafaza ettiğinizi kaydedecektir.”

Türkiye’nin ilk başbakanı İsmet İnönü, her zaman Ulu Önderimizin yanında ve onun ardından da bıraktığı cumhuriyetin en önemli koruyucusu oldu. Biz de onun anlatmakla bitmeyecek başarılarına bu yazımızda kısaca değinerek kendisine bir saygı duruşunda bulunalım istedik…

Şimdilerde Tarihi Pera Palace Hotel’de yer alan 201 ve 301 numaralı süitler, aynı gerekçe ile Türkiye’nin ikinci ve üçüncü cumhurbaşkanları olan İsmet İnönü ve Celal Bayar’ın hatıralarını yaşatmaya devam ediyor. Siz de ağırladığı birçok önemli konuğun hatıralarını saygı ile muhafaza eden ve bu yönüyle bir müze otel niteliği taşıyan Pera Palace Hotel’i ziyaret ederek tarihe yakından tanıklık edebilirsiniz…

İstanbul’un Kalbinin Attığı Beyoğlu’nda Bir Mola: Enfes Kokteyller İçebileceğiniz Mekânlar

Beyoğlu; dokusuyla, tarihiyle, kozmopolit yapısıyla ve kültür sanat faaliyetleriyle İstanbul’un kalbinin en hızlı şekilde attığı lokasyonlardan biri! Beyoğlu’nun bu yüksek temposu içinde bazen durup soluklanmak,…

Daha Fazla Bilgi

Sonbaharın Romantik Ruhunu Hissedebileceğiniz Oteller

Yazın canlı renkleri yerini sonbaharın sıcaklığına bırakırken insanın içinde romantizm rüzgârları esmeye başlıyor. Bu büyülü mevsimde konaklamanın tadı ise bir başka oluyor. Kendinizi büyüleyici atmosferin…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin