Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler: Alfred Hitchcock

Mekânların da bir ruhu vardır; özellikle de tarihi olanların… Çünkü böyle mekanlar, yaşadıkları tarihin önemli tanıkları olarak uzun yıllar boyunca zamana meydan okumayı başarırlar. İşte Pera Palace Hotel, tam da bu tarife uyan mekanlar arasında rahatlıkla yer alabilir. 19. yüzyılın sonlarında İstanbul’un kalbi Beyoğlu’nda, ünlü Orient Ekpres’in değerli misafirlerini ağırlamak üzere açılan Pera Palace Hotel’in hikâyesi, aslında başlı başına bir tarihin hikâyesidir. Bu yazımızda bu değerli misafirlerin başta gelenlerinden birini ağırlayacağız: Alfred Hitchcock

İlk seferini 1883 yılında yapan ve dönemin önemli isimlerini taşıyan dünyaca ünlü Orient Ekspress, Paris- İstanbul seferini yapmaya başladığında İstanbul’da bu önemli insanları ağırlayabilecek kalitede lüks bir otel yoktu. Orient Ekspress’in sahibi olan şirket tam da bu sebeple Avrupa’nın en lüks, Türkiye’ninse Avrupa standartlarındaki ilk oteli olan Pera Palace Hotel’i inşa ettirdi. Pera Palace Hotel, 1895 yılında unutulmaz bir açılış balosu ile ilk misafirlerini ağırlamaya başladı.

 

Dünyaca ünlü konukları ağırlayan Pera Palace Hotel

Pera Palace Hotel de tıpkı Orient Ekspress gibi saraylarda rastlanabilecek bir lüks anlayışına sahipti. İstanbul’un en ihtişamlı yapılarından biri olan otel, Osmanlı sarayları dışında elektrik verilen, ilk elektrikli asansöre ve ilk akar sıcak suya sahip olan tek binaydı. İstanbul’un ilk resim sergisi, ilk yılbaşı balosu burada yapıldı; Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Agatha Christie, Ernest Hemingway, Greta Garbo, Alfred Hitchcock gibi dünyaca tanınan önemli isimler burada defalarca kez konakladı.

 

Ziyaretçilerden biri de Alfred Hitchcock

Açıldığı günden beri İstanbul’u ziyaret eden yabancı devlet görevlileri ve siyasetçiler gibi birçok önemli isim tarafından tercih edilen ve sayısız kitaba, filme konu olan Pera Palace Hotel’den yolu geçen önemli isimlerden birisi de dünyaca tanınan yönetmen Alfred Hitchcock’tu.

Gerilim filmlerinin usta ismi İngiltereli yönetmen Alfred Hitchcock, Londra’da dünyaya gelmiş ve aslen mühendislik eğitimi almıştı. Sinema sektörüne giriş yapması ile birlikte ciddi şekilde ses getirmiş ve Psycho, North by Northwest, Vertigo, The Birds gibi filmleriyle kısa sürede tüm dünyaya adını duyurmuştu.

Ortaya koyduğu benzersiz eserlerle tüm zamanların en iyi yönetmenleri arasında ilk sıralarda gösterilen Alfred Hitchock da yolu Pera Palace Hotel’den geçenlerdendi. Usta yönetmen, İstanbul seyahati sırasında birçok ünlü isim gibi Pera Palace Hotel’de konaklamıştı. Başarılı yönetmenin otelde konakladığı sürede, otelin bar bölümü olan Orient Bar’da sık sık vakit geçirdiği bilinmektedir…

Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler… James Baldwin

Neoklasik mimari akımının İstanbul’daki en güzel örneği olan Pera Palace Hotel, 1895 yılında görkemli bir balo ile açıldı. Alexandre Vallaury’nin tasarladığı otel, açıldığı günden itibaren…

Daha Fazla Bilgi

Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler: Umberto Eco

Pera Palace Hotel, 19. yüzyılda Orient Express yolcularını ağırlamak için inşa edildi. Pera’dan İstanbul’a açılan bu görkemli mimari, tarihe tanıklık ederken tarihin kendisi hâline gelir….

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin