Romantik Bir Sürpriz Yapabileceğiniz Sevgililer Günü İçin 8 Mekân Önerisi

Yüzyıllardır medeniyetlere kapılarını aralayan İstanbul; sanatsal, kültürel ve mimari çeşitliliğiyle romantik bir gün geçirmek için alternatifler sunuyor. Aşkın sembolü Sevgililer Günü’nde şehrin zenginliklerini keşfederek heyecanlı bir seyahat rotası oluşturabilirsiniz. Sıra dışı bir gün yaşamak için İstanbul’un nostaljik mekânlarını gezebilir, keyifli bir akşam yemeğiyle özel anılarınıza yenisini ekleyebilirsiniz. Gelin, doğayla bütünleşmiş, geçmişin izlerini taşıyan yerleri birlikte keşfedelim.

1.İkonik Bir Mimari: Pera Palace Hotel

sevgililer günü için mekan önerileri

1900’lü yıllardan itibaren İstanbul’da konaklama hizmetleri gelişmeye başlar. Beyoğlu’nun gözde otellerinden biri olan Pera Palace Hotel’in yapımına 1892 yılında başlanır ve otel 1895’ten bu yana faaliyetlerini sürdürür. Dokusuyla göz alıcı bir görünüm sunan otel, 18. ve 19. yüzyılı kasıp kavuran neoklasik ve oryantalist mimari tarzlardan esinlenilerek inşa edilir. Mimarisine ek olarak dekoratif obje ve mobilya seçiminde Art Nouveau sanat akımına yakın modeller tercih edilir.

Sevgililer Günü için her yıl yeni kutlama programları hazırlayan Pera Palace Hotel’de unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Geçmişten bugüne ünlü yazarları, diplomatları ve sanatçıları ağırlayan bu mekânda eşsiz lezzetler tadabilir, yeni deneyimler yaşayabilirsiniz. Romantik bir akşam yemeğinin ardından dilerseniz otelin şık ve konforlu odalarında konaklayabilirsiniz. 

2.Büyükada Konaklarında Nostaljik Bir Gün

Renkli sokaklarıyla bahar ve yaz aylarının hafta sonu kaçamakları için ideal olan Büyükada, Şubat ayında sakin ve huzurlu bir atmosfere bürünür. Sevgililer Günü’nde şehirden uzak, huzur dolu bir zaman geçirmeyi düşlüyorsanız Büyükada’ya gidebilirsiniz.

Adaya adım atar atmaz tarih kokan sokakların, köşklerin mimari dokusunu hayranlıkla inceleyebilirsiniz. Ortodoks kilisesini, Rum yetimhanesini, âşıklar yolunu ve ünlü tepelerini heyecanla gezdikten sonra eşsiz manzaralarıyla, tarihî dokusuyla büyüleyici görünen restoranlarda romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Dilerseniz konak mimarisindeki otellerde konaklayabilirsiniz.

3.Eşsiz Boğaz Manzarasıyla Mihrabad Korusu

Kanlıca’nın en güzel yerlerinden birinde bulunan ve mutlaka keşfedilmesi gereken Mihrabad Korusu III. Ahmet döneminde inşa edilmiştir. Doğayla iç içe olan bu mekân, şehirden uzaklaşmak isteyenler için alternatif olabilir. Boğaz manzarasının tadına varabileceğiniz bu mekânın restoran bölümü ve piknik alanı da bulunuyor.

Sevgililer Günü’nde kaliteli ve keyifli bir başlangıç yapmak için Mihrabad Korosu’nda kahvaltı planlayabilirsiniz. Kahvaltı sonrasında doğanın eşsiz güzelliğinin tadını çıkarmak için yürüyüş alanında vakit geçirebilirsiniz. Gezi süresince Boğaz manzarasını farklı açılardan görmek son derece keyifli olabilir.

4.Nefes Kesen Hikâyelere Konu Olan Galata Kulesi

Roma’dan Osmanlı’ya asırlar boyunca İstanbul’un en gözde mekânlarından Galata Kulesi, MS 6. yüzyılda tamamlanır. Ünlü Bizans İmparatoru Justinianos döneminin mimari anlayışıyla tasarlanan devasa kule, çok kez restore edilir. Dönemsel olarak farklı amaçlar için kullanılan bu tarihî eser doğal afetlere, savaşlara ve en önemlisi de aşklara tanıklık eder.

Roma, Ceneviz ve Osmanlı gibi ülkelerden mimari esintiler taşıyan Galata Kulesi’ne ilk kez birlikte çıkan sevgililerin evleneceği rivayeti pek çok hikâyeden yalnızca biri! Her kattaki tarihî eserleri, sergileri ve hediyelik eşyaları inceledikten sonra panoramik deniz manzarasını görmek için en üst kata çıkabilirsiniz.

5.Doğayla İç İçe Bir Mekân: Atatürk Arboretumu

Sakin bir Sevgililer Günü geçirmeyi düşlüyorsanız İstanbul’dan uzaklaşmadan yeşillikler içinde kaybolacağınız bir yere gitmeniz mümkün! Atatürk Arboretumu, yıllardır şehrin birçok ağaç ve bitki çeşidine ev sahipliği yapan özel botanik bahçelerinden biri.

1950’li yıllarda faaliyete geçtikten sonra bölgenin ağaçlandırılması ve alt yapı çalışmaları tamamlanmış ve günümüzdeki hâlini almıştır. Mekân, tabiatta huzurlu ve mutlu bir gün geçirmenin adresi! Atatürk Arboretumu’nun geniş bir yürüyüş rotası bulunuyor. Yol boyunca yeni bitki türlerini keşfedebilir, göl kenarında durup suda süzülen ördekleri izleyebilirsiniz.

6.Boğaz’ın İncisi: Kız Kulesi

Romanlara, şiirlere ve pek çok sanat eserine konu olan Kız Kulesi’nin bulunduğu nokta, MÖ 5. yüzyıldan beri farklı amaçlarla kullanılmış. Bu küçük ada yüzyıllar boyunca kale savunmasından karantina noktasına kadar siyasi ve sosyal pek çok amaca hizmet eden bir mekân olmuş.

Dalgaların arasında süzülen Kız Kulesi, yerli ve yabancı turistlerin merakla gezdikleri bir alan. Gün içinde belirli saatlerde ziyaretçi kabul edilen Kız Kulesi’nde sevgilinizle birlikte unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Göz alıcı bir görünme sahip bu mekânda dalgaların sesi eşliğinde gün batımını izleyebilirsiniz.

7.Pierre Loti Tepesinde Unutulmaz Bir Gün

Yaklaşık üç asırdır İstanbulluların büyüsüne kapıldığı bir tepe: Pierre Loti! İsmini Fransız asıllı bir yazardan alan bu mekân, Haliç’in olağanüstü manzarasını ayaklar altına seriyor. İstanbullu çiftlerin uğrak noktası Pierre Loti, birçok âşığın hikâyesine konu olacak güzellikte!

Şehrin gün doğumunu, ışıklarını ve alacakaranlığını büyük bir hayranlıkla izleyebileceğiniz bu mekânı Sevgililer Günü’nde ziyaret edebilirsiniz. Günün her saati ayrı bir güzellikte olan Pierre Loti, manzarasıyla misafirlerini mest ediyor. Denizi geniş bir açıdan görebileceğiniz bu özel mekânda kahvaltı ya da öğlen ve akşam yemeği planlayabilir, sevgilinizle keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

8.Tarihî ve Görkemli Mimarisiyle Hidiv Kasrı

20.yüzyılın başlarında Art Nouveau sanat anlayışıyla tasarlanan Hidiv Kasrı, kapısının önüne gelir gelmez sıra dışı mimarisiyle tarih ve nostalji tutkunlarını büyülüyor. Sarayın bahçesi ve binası etkileyici dizaynıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Geniş ve yeşilliklerle dolu bir arazide konumlanan Hidiv Kasrı’nın huzurlu atmosferinde sevgi ve aşk dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Tarihî mimariye sahip mekânları incelemekten hoşlanıyorsanız sevgilinizle yaklaşık bir asırdır burada bulunan ağaçların arasında el ele saatlerce dolaşabilirsiniz. Sevgililer Günü’nü kültürel bir geziyle değerlendirebilir, ardından keyifli bir yemekle tamamlayabilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Sevgililer Gününde Gidilecek Yerler

İstanbul’un Kalbinin Attığı Beyoğlu’nda Bir Mola: Enfes Kokteyller İçebileceğiniz Mekânlar

İstanbul’da Klasik Müzik Dinleyebileceğiniz En Keyifli Mekânlar

Beyoğlu’nda Muhteşem Fotoğraflar Çekebileceğiniz Mekânlar

İstanbul Michelin Yıldızlı Restoranlar

İstanbul Lüks Restoran Rehberi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tarihi

Üç ana birimden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri; tarihî dokusu, bünyesinde barındırdığı bir milyondan fazla eser ve görkemli mimarisiyle İstanbul’un ve Türkiye’nin en değerli müzeleri arasında…

Daha Fazla Bilgi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na Özel: Türkiye’de Balenin Gelişimi

Estetik bir görsellik sunarak insan ruhuna dokunmayı başaran bale; dans, müzik ve tiyatro gibi farklı sanat disiplinlerini buluşturan bir sanat türüdür. İtalya’da Rönesans Dönemi’nde hayat bulan…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin