İstanbul’da Klasik Müzik Dinleyebileceğiniz En Keyifli Mekânlar

Klasik müziğin ortaya çıkışı oldukça eskiye dayanıyor. Bu keyifli müzik, birçok mekân tarafından gerek resitallerle gerek konserlerle, sevenleriyle buluşmaya devam ediyor. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi hissetmenize yardımcı olacak, yaratıcılığınıza yaratıcılık katacak ve ruhunuzu doyuracak klasik müzik dinletilerine keyifle katılabileceğiniz mekânları bir araya getirdik. İşte klasik müzik severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler!

1. Atatürk Kültür Merkezi

Atatürk Kültür Merkezi

İstanbul’un kültür noktalarından biri olan Atatürk Kültür Merkezi’nde dans gösterilerinden operalara, bale gösterimlerinden tiyatro oyunlarına kadar birçok sanatsal faaliyet izleyicilerle buluşuyor. Bütün bu etkinliklerin yanı sıra AKM’de sık sık resitaller ve senfoni orkestralarının hazırladığı farklı temalardaki konserler de düzenleniyor. AKM etkinlik takvimini takip ederek birbirinden değerli yerli ve yabancı klasik müzik sanatçılarının performanslarının keyfini çıkarabilirsiniz. Sonrasında AKM’nin içinde bulunan Türk ve dünya mutfağına ait restoranları ya da kafeleri ziyaret edebilir, AKM müzik platformuna uğrayarak müzikle alakalı sergileri dolaşabilirsiniz. Müzik, sanat, tasarım ve mimarlık gibi konulara odaklanan AKM sanat kütüphanesinde ilgi alanlarınıza dair okumalar yapabilirsiniz. Tasarım dükkânında, sergilenen etkinlikleri konu edinen tasarım ürünlere göz atabilirsiniz.

2. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

1924 yılında Süreyya İlmen Paşa tarafından yaptırılan Süreyya Binası, İstanbulluların bildiği adıyla Süreyya Sineması, Kadıköy Belediyesi tarafından iki yıl boyunca restore edildi. Restorasyon çalışmaları sonucunda 2007 yılında Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası olarak sanat dünyasına hizmet etmeye başladı. Türkiye’nin 6. opera salonu olan bu tarihi binada birçok klasik müzik etkinliği düzenleniyor. Gedik Filarmoni Orkestrası’nın sezon açılış konseri, Gülsin Onay piyano resitali, Virtüözlerin Müziği Trio Stradivarius konseri, İstanbul Oda Orkestrası’nın Kahve Konserleri, Hakan Şensoy-Kandemir Basmacıoğlu konseri, Borusan Quartet-Albion Quartet konseri ve Oda Müziği Konseri; ekim ve kasım aylarında dinleyicilerle buluşacak etkinliklerden bazıları. Yıl boyu farklı sanatçı ve orkestraların sahne aldığı Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’ndaki konser ve resitallere katılarak kulaklarınızın pasını silebilir ve müziğin ahengine kendinizi bırakabilirsiniz.

3. Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi

Birçok organizasyona ev sahipliği yapan Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nin fuaye alanı, sergi salonları ve 780 koltuk kapasiteli bir gösteri salonu bulunuyor. Zaman zaman klasik müzik konserlerine de yer veren merkezin Naz İrem Türkmen ve Can Saraç Keman ve Piyano Resitali, yaklaşan klasik müzik etkinlikleri arasında yer alıyor.

4. Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, yıl boyu klasik müzik etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Yerli ve yabancı sanatçıları misafir etmesinin yanı sıra konser salonunun kendi senfoni orkestrası, Genç Oda Orkestrası, Caz Orkestrası ve Türk Müziği Topluluğu da bulunuyor. Bu orkestralar da sıklıkla dinleyicilerle buluşuyor ve aynı zamanda konuk sanatçılarla birlikte sahne alıyorlar. Meral Azizoğlu – Sarközi Band İstanbul Şarkıları, Doğaç Bezdüz-CRR Genç Oda Orkestrası Pietro Roffi, Igudesman-Joo Play It Again, Okan Akbaş-CRR Genç Oda Orkestrası ve Fikret Amirov 100. Yıl Anma Konseri yaklaşan etkinlikler arasında yer alıyor. Bu konserler dışında daha birçok sanatsal faaliyet de konser salonunda gerçekleştiriliyor. Dinlemeye doyamayacağınız müzikler ve birbirinden yetenekli sanatçılarla buluşmak için CRR Konser Salonu’nu ziyaret edebilirsiniz.

5. Pera Palace Hotel – Grand Pera Balo Salonu

Cumartesi Konserleri

Pera Palace Hotel,120 yılı aşkın tarihi boyunca balolardan konserlere ve sergilere kadar birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam ediyor. İstanbul’da birçok ilke imza atan Pera Palace Hotel, doğal akustiğiyle ve ihtişamlı tasarımıyla herkesi kendine hayran bırakan Grand Pera Balo Salonu’nda, Cumartesi Sabah Konserleri’nin yeni sezonunu başlatıyor. Klasik müzik dinlemeyi sevenlerin merakla beklediği 2022-2023 sezonu, Özgecan Günöz ve Özgür Ünaldı’nın Pera’da Sonbahar Rüzgarı isimli konseriyle başlayacak. Programın devamında Marcel Proust 100. Ölüm Yıldönümü Anma Konseri, Dünyanın Tüm Tangoları, Yeni Yıla Merhaba, Müzikte Solo Anlatım, Müziğin Kanatlarında, Bach’la Gezinti ve Pera’da Bakır Esintiler konserleri düzenlenecek. Birçok sanatçı ve grubun dinleyiciyle buluşacağı konserler aralıksız olarak yaklaşık bir saat sürecek. IDEA Müzik iş birliği ve Sompo Sigorta ana sponsorluğuyla hazırlanan konserlerin biletleri www.passo.com.tr adresi üzerinden temin edilecek.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İstanbul’da Çay İçebileceğiniz En İyi 10 Mekan

Enfes Kokteyller İçebileceğiniz Mekânlar

Günümüzde de Misafirlerini Ağırlamaya Devam Eden 5 Tarihî Mekân

Beyoğlu’nda Muhteşem Fotoğraflar Çekebileceğiniz Mekânlar

İstanbul’da Çekilen Yabancı Filmler

İstanbul’da Güzel Vakit Geçirebileceğiniz En İyi 10 Kafe

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tarihi

Üç ana birimden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri; tarihî dokusu, bünyesinde barındırdığı bir milyondan fazla eser ve görkemli mimarisiyle İstanbul’un ve Türkiye’nin en değerli müzeleri arasında…

Daha Fazla Bilgi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na Özel: Türkiye’de Balenin Gelişimi

Estetik bir görsellik sunarak insan ruhuna dokunmayı başaran bale; dans, müzik ve tiyatro gibi farklı sanat disiplinlerini buluşturan bir sanat türüdür. İtalya’da Rönesans Dönemi’nde hayat bulan…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin