104. Yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın Önemi

Yeni Türk devletinin temellerinin atıldığı, Türk milletinin bağımsızlığı için en önemli dönüm noktalarından biri kabul edilen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın 104. yılını kutluyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve millî mücadele kahramanlarımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk gençliğine armağan edilen Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl coşkuyla kutlanmaya devam ediyor. Ülkemizin tarihi için önemli duraklardan biri olan Samsun’da başlayan Millî Bağımsızlık Mücadelesi’nin bir milleti kurtuluşa nasıl taşıdığını, ülkemizin yepyeni hayatına doğru emin adımlarla nasıl ilerlediğini, şanlı bir mücadeleyle işlenen meşakkatli yolun hikâyesini, yazının devamında okuyabilirsiniz.

 

Bağımsızlık Mücadelesine Genel Bir Bakış

Türk milletinin düşman işgalinden kurtuluşu için verdiği bağımsızlık mücadelesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Mayıs Cuma günü İstanbul’dan yola çıkarak 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basması ile başladı. Galata Rıhtımı’ndan başlayan yolculuğu Samsun’da tamamlayan Atatürk, şehre ayak bastığında işgal kuvvetlerinin ne denli yayılmış olduğunu bizzat gördü. Şehir, tamamen İngiliz işgalcilerin esareti altındaydı.

Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru ile asker olarak çıktığı yolculuğa Samsun’a ulaşması ile sivil olarak devam etti. Ulu Önder’in bağımsızlık mücadelesini kurmayları ile Samsun’da başlatmasının sebebi ise şehrin işgalci kuvvetler için büyük stratejik önem taşımasında yatıyordu. Çünkü Karadeniz’den gelen işgalcilerin Samsun üzerinden Orta Anadolu’ya yayılmaları ve etki alanlarını genişletmeleri oldukça kolaydı. Nitekim düşmana daha fazla geçit vermek istemeyen Atatürk, askerî dehasını bir kez daha ortaya koyarak mücadeleyi bu şehirde başlattı.

 

19 Mayıs’ın Nutuk’taki Yeri

19 Mayıs’ın tarihi ve önemi, Atatürk’ün kaleme aldığı “Nutuk” adlı eserin ilk satırlarında da kendine yer buluyor. Mustafa Kemal, cümlelerinde Millî Mücadele’nin nasıl başladığına yer veriyor. Eserde önce şehrin genel vaziyetini tarif ediyor. Kuşatmanın boyutunu ve ülkenin kaderini bekleyen olası sonuçları tek tek anlatıyor.

Atatürk, koşullar her ne kadar umutsuz görünse de inancını yitirmiyor ve düşman kuvvetlerine meydan vermeyecek bir zaferin peşinden koşuyor. Halkın birlik beraberliği ile Samsun’da başlattığı mücadele hareketi sayesinde ülkeyi kurtuluşa sevk ediyor. Düşmanla burun buruna çarpışan Türk halkı, kurtuluşun başladığı bu günü yıllardır büyük bir coşkuyla kutluyor.

 

Bağımsızlık Zaferi Gençlere Armağan Ediliyor

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs tarihinde başlayan mücadelenin zaferini ülkenin gençlerine armağan ediyor. Hatta “Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler, bir gün memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok mesudum.” sözleri ile Türk gençliğine duyduğu güveni ve inancı niteliyor. Tarihe geçmiş bir zaferi ülkesinin gençlerine emanet ederek onları yüceltiyor ve onurlandırıyor.

İlk defa “Gazi Günü” adı ile 1926 yılında Samsun’da kutlanan bayram, 24 Mayıs 1935 tarihinde “Atatürk Günü” adı ile resmiyet kazanıyor. 1981 yılında ise Kenan Evren’in yaptığı bir düzenleme ile “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adı verilerek son hâlini alıyor. Okullarda, sokaklarda, meydanlarda kısacası ülkenin her bir köşesinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı her yıl kutlanıyor.

 

19 Mayıs’ta Anlamlı Bir Ziyaret: Atatürk Müze Odası 

19 Mayıs’ta bu şanlı mücadeleyi anmak isterseniz Pera Palace Hotel’deki Atatürk Müze Odası’nı ziyaret edebilirsiniz. Mustafa Kemal Atatürk; köklü bir geçmişe sahip olan Pera Palace Hotel’in 101 numaralı odasında kaldığı günlerde ülkenin geleceği için önemli kararlar alıyor, çalışmalar yapıyor ve ziyaretçilerini yine burada ağırlıyordu. Doğumunun 100. yılında müze odası hâline getirilen odada Mustafa Kemal Atatürk’ün kitapları, bazı özel eşyaları, döneme ait dergi ve gazeteler, Heykeltıraş Görkem Candan’ın seneler süren el emeğiyle yapmış olduğu hiperrealist silikon heykeli sergileniyor.

Bir dönemin yaşanmışlıklarının izlerini taşıyan 101 numaralı oda, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda da ziyaretçilerini kabul etmeye devam ediyor. Siz de Atatürk Müze Odası’nı ziyaret ederek zamanda yolculuğa çıkmak ve Atatürk’ün hatıralarına yakından bakmak isterseniz Pera Palace Hotel’i haftanın her günü 10.00-11.00 ve 15.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Detaylı bilgi için otelle iletişime geçebilirsiniz.

Dünya Tarihine Büyük İzler Bırakmış 8 Öğretmen

Tüm dünyada öğretmenlik, en kutsal mesleklerden biri olarak tanımlanıyor. Küçük yaşlarda başlayan eğitim ve öğretim hayatında öğretmenlerin rolü oldukça büyük. Öğretmenlik mesleğini kutsal yapan, öğrencilere…

Daha Fazla Bilgi

Geçmişten Günümüze: Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken İkonik Barlar

Barlar, bulundukları bölgenin ritmini belirleyen en önemli mekânlar arasında yer alıyor. Canlı barlara sahip sokakların renkli ve dinamik olduğunu fark etmişsinizdir. Ancak bazı barlar var…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin