Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler… Zsa Zsa Gabor

Pera Palace; 1888 yılında seferlere başlayan Orient Express’in yolcularını ağırlamak için tasarlanıp inşa edilen, günümüzde de popülerliğini koruyan bir ihtişamlı yapı. Birçok önemli hadiseye tanıklık eden bu zamansız otel, geçmişten günümüze Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere pek çok önemli ismi ağırladı. Kraliçe II. Elizabeth, Kral VIII. Edward, Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph bu isimlerin başında geliyor. Ayrıca ünlü yazarlardan Agatha Christie ve Ernest Hemingway ile ünlü tiyatro sanatçısı Sarah Bernhardt da Pera Palace Hotel’in konukları arasında yer alıyor. Otelin en önemli misafirlerinden biri ise vakti zamanında özel hayatı, kariyeri ve açıklamalarıyla gündemden düşmeyen Zsa Zsa Gabor…

 

Zsa Zsa Gabor’un Türkiye’ye Gelişi

 Hollywood’un ünlü aktrisi Zsa Zsa Gabor; oynadığı birçok filmle, birçok evlilik yapmış olmasıyla ve skandal açıklamalarıyla hayatını kaybedene kadar gündemde kalmayı başarmıştır. 6 Şubat 1917 doğumlu Zsa Zsa Gabor, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de dünyaya geldi. 1936 yılında ülkesinde düzenlenen güzellik yarışmasına katılarak Macaristan Güzellik Kraliçesi seçildi ve bu unvan, ona sonrasında birçok kapı açtı.

Macaristan savaş tehlikesi altında olduğu için Zsa Zsa Gabor’un anne ve babası, kızlarının güvenli bir yerde olmasını istedi. Bu nedenle Gabor çifti, kızlarının aile dostları Burhan Asaf Belge ile Türkiye’ye gitmesine karar verdi. Bu kararın ardından Burhan Asaf Belge, Türkiye’ye getireceği Zsa Zsa Gabor’la haklarında çıkabilecek dedikoduların önüne geçmek için 1937’de onunla evlendi. Formalite olan bu evlilik, 1941 yılında sona erdi. Bu süreç içerisinde Ankara’da yaşayan çiftin bir davette Atatürk’le tanıştıkları söylenmektedir.

Gabor, 1991 yılında çıkardığı, kendi hayatını anlatan “One Lifetime is Not Enough” isimli bir kitapta da Türkiye’de bulunduğu dönemde Atatürk’le tanıştığını ve onunla yakın bir ilişki kurduğunu ifade etmiştir.

 

Hollywood Işıkları Altında Göz Kamaştıran Oyuncu Zsa Zsa Gabor

Zsa Zsa Gabor

Zsa Zsa Gabor’un kariyeri, Asaf Belge ile boşandıktan sonra Amerika’ya gitmesiyle başladı. Bu sırada 2. evliliğini 1942’de Conrad Hilton’la yaptı ve Hilton’la olan evliliğinden Francesca adında bir kızı oldu.

Yine bu dönemde, Gabor’a bipolar teşhisi konmuştur. Gabor’un hastalığının ortaya çıkmasındaki nedenin Hitler’in etkisini artırdığı dönemde Macaristan’daki annesi ve kız kardeşi için duyduğu endişe olduğu söylenmiştir.

1952’de “Lovely to Look At” müzikalinde oynayan Gabor, ilk kez beyaz perde deneyimi yaşamıştır. İlk filminden sonra art arda birçok yapımda yer alarak sektörde isminden bahsettirmeye başladı. 1954’te, daha sonra kız kardeşiyle evlenecek olan Sanders’ten boşanma kararı aldı. Bu boşanmadan sonra iki yıl boyunca filmlerde yer almayan oyuncu, 1956’da çekilen “Death of a Scoundrel” ile sahnelere döndü. 1958 yılında gerçekleşen Altın Küre Ödülleri’nde “En Göz Alıcı Aktris” seçilerek şöhretini katlayan Gabor’un, televizyon kategorisinde Hollywood Ünlüler Kaldırımı‘nda yıldızı bulunmaktadır.

En son 1996 yapımlı “A Very Brady Sequel” filminde rol alan oyuncu, sağlık problemleri nedeniyle kariyerini sonlandırmıştır. Yolu Pera Palace’la kesişen Gabor, son yıllarını çeşitli sağlık sorunlarıyla mücadele ederek geçirdi ve 100 yaşına neredeyse iki ay kala, 18 Aralık 2016’da hayata gözlerini yumdu.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler 

Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler: Ernest Hemingway

Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler: Falih Rıfkı Atay

Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler: Alfred Hitchcock 

Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler: Umberto Eco

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Çocuklarınızla Birlikte Gezebileceğiniz Müzeler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünya çocuklarına armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl 23 Nisan’da büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Siz…

Daha Fazla Bilgi

Ailenizle Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Keyifli Hafta Sonu Etkinlikleri

Hafta sonları aileyle birlikte vakit geçirmek, yeni anılar biriktirmek ve yoğun iş günlerinin stresinden biraz uzaklaşmak için mükemmel bir zaman! İş yoğunluğuna kısa bir ara verdiğiniz…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin