Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler… Mikis Theodorakis

İstanbul’un en görkemli tarihi yapılarından biri olan Pera Palace Hotel’in geçmişte ağırladığı önemli konuklarından biri de Yunan şarkıcı Mikis Theodorakis’di. Sevilen sanatçı, İstanbul seyahatlerinde konaklamak için Pera Palace Hotel’i tercih ediyordu…

Mikis Theodorakis şarkıcı kimliğinin yanı sıra aynı zamanda bir söz yazarı, besteci, aktivist ve siyasetçiydi. Kendisi 29 Temmuz 1925’te Yunanistan’ın Hios Sakız adasında dünyaya gelmişti. Müziği öylesine seviyordu ki daha çocuk yaşta, hiçbir eğitim almadan kendi kendine şarkı yazmaya çalışmıştı. İlk müzik derslerini yine küçük yaşta Pirgos ve Patra’da aldı; 17 yaşına geldiğinde ise kurduğu bir koro ile birlikte Bizans dinsel müziklerinden oluşan ilk konserlerini vermeye başladı.

Mikis Theodorakis, İtalya’nın Yunanistan ile savaşa girmesi sonucunda 17 yaşındayken direniş hareketine katıldı. Bir süre esir düştü, işkencelere maruz kaldı ve ardından ölüm cezasına çarptırıldı. İnfaz edilmek üzere kurşuna dizildi ancak tesadüf eseri ölmedi ve hayatta kaldı. II. Dünya Savaşı sona erdikten sonra çıkan Yunan iç savaşı sırasında birçok kez hapse girip çıktı, daha sonra ülkeden sürgün edildi. Theodorakis, sürgünle birlikte Paris’e geldi ve müzik eğitimine burada devam etti.

1961 yılına gelindiğinde ülkesine, Yunanistan’a dönen sanatçı, bir gençlik örgütü kurarak başkanlığa seçildi. Ardından milletvekili seçilerek parlamentoya girdi ancak Theodorakis’e yönelik başlatılan ciddi baskı kampanyası sonucunda müzikleri ve dinlenmesi yasaklandı. Her şeye rağmen siyasi mücadelesine devam eden sanatçı, bir kez daha cezaevine, hatta toplama kampına gönderilse de dünya çapında sürdürülen dayanışma kampanyası sayesinde cezası sürgüne çevrildi.

Theodorakis, sürgünde olduğu süre içinde de siyasi mücadelesini sürdürdü ve dünya çapında konserler vererek ülkesindeki baskı rejimini teşhir etti. Yunanistan’daki Albaylar iktidarının sona ermesinin ardından ülkesine döndü. Aktif olarak siyasette yer aldı ve Zülfü Livaneli ile birlikte Türk-Yunan Dostluk Derneği’ni kurdu. O dönemde sanatçının İstanbul konserleri, büyük ilgi toplamıştı.

Mikis Theodorakis, sanat yaşamı boyunca bine yakın şarkı yazmış; çok sayıda senfoni, bale, opera bestelemiş; on iki tane de film müziği yazmıştır. Özellikle “Z” ve “Zorba” filmleri için yaptığı müzikler ses getirmiştir. Kendisi ayrıca siyasal mücadelesini ve sanata dair görüşlerini iki kitap yazarak bir araya getirmiştir. Tüm bu çalışmaları ile birçok uluslararası ödülün de sahibi olmuştur.

Saygıdeğer sanatçı, şimdilerde 90’lı yaşlarını sürdürmekte ve sağlığı elverdikçe dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan trajediler karşısında dünyanın dikkatini çekmek amaçlı çalışmalar yapmaya devam etmektedir.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Pera Palace Hotel’in İlginizi Cezbedecek Mimari Özellikleri

Pera Palace Hotel’i Yakından Tanımak İsteyenler İçin Film Önerileri

Pera’nın En Eski Değerlerinden: Garden Bar

Pera’nın Küllerinden Doğan Neoklasik Mimari: Pera Palace Hotel

Pera Palace Hotel’i Yakından Tanımak İsteyenler İçin Kitap Önerileri

Pera Palace Hotel’in Kalplerimizde Ayrı Bir Yeri Olan 101 Numaralı Odası’nın (Atatürk’ün Odası) Hikâyesi

Ayasofya Camii Hakkında Keşfetmeniz Gereken Her Şey

İstanbul’un silüetini oluşturan en önemli yapılardan olan, nice imparatorlukları ve devletleri misafir ederek zamana meydan okuyan Ayasofya Camii; Tarihi Yarımada’nın kalbinde yükselen bir şaheser. Göz…

Daha Fazla Bilgi

10 Yaratıcı ve Romantik Sürpriz Evlenme Teklifi Önerisi

Sevgili damat adayları, yaratıcı ve romantik bir evlilik teklifi için öneri araştırıyorsanız doğru yerdesiniz! Evlilik teklifi, ilişkinin önemli bir dönüm noktası olarak görülür. Bu yüzden…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin