İstanbul’u Geziyoruz: Şehrin En Özgür Rotaları

istanbulu-geziyoruz

Her mahallesinde farklı kimlikler barındıran İstanbul’un ruhunu keşfetmeye ne dersiniz? Hazırladığımız rotayla Beyoğlu’nun tarihî pasajlarında gezinecek, Galata’nın dar sokaklarında sanatın kalbine dokunacak, Pera Müzesi’nde geçmişin büyüsüne kapılacaksınız. Taksim’den Karaköy’e inerken Galata Kulesi’nin hikâyesini dinleyecek, bir zamanlar denizcilerin kılavuzu olan bu kulede uçsuz bucaksız manzaraya doyacaksınız. Karaköy’ün dar sokakları, Galataport ve lezzet durakları sizi büyüleyecek, hiç bilmediğiniz tatlarla tanışmanızı sağlayacak. Fener-Balat rotamızda ise İstanbul’un saklı kalmış incilerine ulaşacak, renkli evlerin arasında masalsı bir yolculuğa çıkacaksınız. İstanbul’un eşsiz güzelliklerini keşfetmeye hazırlanın, çünkü bu şehir sizi büyüleyecek ve kalbinizde sonsuz bir sevgiyle yer edinecek!

 

İstanbul’un Ruhu: Taksim ve Beyoğlu

İstanbul’un kültür mozaiği Beyoğlu, her dönemden izler barındıran eşsiz bir ilçe. Çok sevilen ilçenin hiç şüphesiz en ikonik noktası ise Taksim semti. Taksim Meydanı’nda sizi karşılayan Atatürk Kültür Merkezi, Taksim Cumhuriyet Anıtı ve Taksim Camii’ni selamladıktan sonra yeni bir dünyaya açılan İstiklal Caddesi’nde gezintiye başlayabilirsiniz. Tarihî Çiçek, Suriye ve Rumeli pasajlarını gezebilir; Botter ve Mısır Apartmanı’nı ziyaret edebilirsiniz. Atlas Sineması’nda nostalji rüzgârına kapılabilir, Pera Müzesi’ndeki eşsiz sergi ve etkinliklere katılabilirsiniz. St. Antuan Kilisesi, Üç Horan Ermeni Kilisesi ve Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi’nde eski İstanbul’un mistik havasını soluyabilirsiniz.

Günün yorgunluğunu ise Narmanlı Han’da içeceğiniz bir kahve ile atabilirsiniz. Gece eğlencesini seviyorsanız Beyoğlu’nun dar sokaklarındaki veya Cihangir’deki eğlence mekânlarına uğrayabilir, büyülü İstanbul gecelerinde canlı müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Galata Kulesi’nden Karaköy’e: İstanbul’un Panoramik Güzellikleri

Taksim Tünel’den yokuş aşağı yürüdüğünüzde sizi tüm ihtişamıyla Galata Kulesi karşılar. Kuledibi olarak adlandırılan bölgede yer alan Galata Kulesi, İstanbul’u panoramik bir bakışla izleyebileceğiniz Ceneviz kolonileri zamanından kalma bir kule. Galata Kulesi etrafında dizili kafeler, şık restoranlar ve hediyelik eşya dükkânları bölgeye modern bir hava katarken eski İstanbul’un otantik havasını da yansıtır. Karaköy’e doğru inerken sizi Komando Merdivenleri, Osmanlı Bankası Müzesi, Sen Piyer Hanı, Neve Şalom Sinagogu ve Arap Camii karşılar. 

Galata’dan sonra Haliç’in giriş kısmını oluşturan Karaköy’e ulaşırsınız. Karaköy eski iş hanları, tarihî banka binaları, graffiti sanatıyla donatılmış binaları ve yakın zamanda açılan Galataport projesiyle sizlere yeme-içme ve fotoğraf çekmek için oldukça zengin seçenekler sunar. Galataport’ta denize sıfır manzara eşliğinde akşam yemeği yiyebilir veya sevdiklerinizle beraber kahvenizi yudumlayabilirsiniz. 

 

Renk Cümbüşü Sokaklarda Gezinti: Fener ve Balat

fener-balat

Fener ve Balat İstanbul’un renkli dünyasına tanıklık etmek için harika bir yer. Fener ve Ayvansaray arasında bulunan Balat, geçmişte geniş bir Yahudi nüfusunu barındırmış; bu sebeple cami ve kiliselerin yanı sıra günümüze kadar ulaşan sinagoglara da ev sahipliği yapıyor. İstanbul’u soluyarak hissetmek isteyen herkes mutlaka bir gün Balat’ın sokaklarında kaybolmalı. Balat gezinize İstanbul’un en eski sinagogu Ahrida Sinagogu ile başladıktan sonra Düriye Sokak’a saparak Surp Hreşdagabed Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Balat’ta Mimar Sinan tarafından inşa edilen Ferruh Kethüda Camii’ni gezebilirsiniz. Ayrıca Balat’a gitmişken mutlaka Bulgar cemaatine ait olan ve demirden inşa edilen Sveti Stefan Bulgar Kilisesi’ni de ziyaret edin. 

Fener; Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma tarihî kiliseleri, eğitim kurumları, geleneksel Rum mimarisine sahip cumbalı ve renkli konakların buluştuğu bir semt. Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi ve Metroloji Kilisesi gibi önemli kiliseler ile Özel Maraşlı Rum İlköğretim Okulu ve Fener Rum Erkek Lisesi gibi etkileyici eğitim kurumları da burada yer alır. 

Restore edilmiş, canlı renklere sahip eski Fener evleri, Fener Rum Erkek Lisesi’nin altında bulunan Usturumca Sokak ve Kiremit Caddesi’nin kesişim noktasında bulunuyor. Dar ve taş döşeli sokakları, renkli ahşap evleri ve Haliç kıyısından vuran buram buram iyot kokusuyla semtte yürürken zamanın geriye döndüğünü hissedersiniz.

İstanbul’un kalbinde saklı kalmış birer hazine olan Fener ve Balat; tarih tutkunları, fotoğrafçılar ve kültür gezginleri için görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Bu semtlerde gezinmek, İstanbul’un geçmişine ve kültürel çeşitliliğine dair unutulmaz bir deneyim yaşatır.

 

Pera’dan Haliç’e Eşsiz Manzaranın Tadını Çıkarın: Pera Palace Hotel

pera-palace-hotel

Pera Palace Hotel, İstanbul’un mistik atmosferini yansıtan eşsiz bir tarih ve zarafet abidesi. 19. yüzyılın sonlarında Avrupa’nın efsanevi Orient Express tren yolcularını ağırlamak için tasarlanan otel, giriş yaptığınız andan itibaren sizi her bir adımınızda tarih kokan detaylarla karşılaştırarak âdeta bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Geniş koridorları, zarif merdivenleri ve duvarlarındaki sanat eserleriyle Pera Palace Hotel; dünya çapında ünlü yazarları, sanatçıları ve tarihî isimleri ağırlamış olmanın gururunu taşırken günümüzde bile bu büyülü atmosferi ve romantizmi sürdürmeye devam ediyor. İstanbul’un kalbinde Pera’dan Haliç’e uzanan Pera Palace Hotel, unutulmaz bir deneyim sunarak misafirlerini benzersiz bir masala davet ediyor. Siz de bu etkileyici atmosferi görmek, otelin konforlu odalarında konaklamak ve eşsiz lezzetlerini tatmak isterseniz hemen Pera Palace Hotel ile iletişime geçebilirsiniz!

İstanbul’un Kalbinin Attığı Beyoğlu’nda Bir Mola: Enfes Kokteyller İçebileceğiniz Mekânlar

Beyoğlu; dokusuyla, tarihiyle, kozmopolit yapısıyla ve kültür sanat faaliyetleriyle İstanbul’un kalbinin en hızlı şekilde attığı lokasyonlardan biri! Beyoğlu’nun bu yüksek temposu içinde bazen durup soluklanmak,…

Daha Fazla Bilgi

Sonbaharın Romantik Ruhunu Hissedebileceğiniz Oteller

Yazın canlı renkleri yerini sonbaharın sıcaklığına bırakırken insanın içinde romantizm rüzgârları esmeye başlıyor. Bu büyülü mevsimde konaklamanın tadı ise bir başka oluyor. Kendinizi büyüleyici atmosferin…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin