İstanbul’da Edebiyat ve Sanat Gezginlerinin Mutlaka Görmesi Gereken 10 Lokasyon

Dünya tarihine şekil veren uygarlıkların merkezlerinden biri olan kadim İstanbul, günümüzün kültür sanat başkentleri arasında yer alıyor. Sayısız tarihi olayın kahramanı ve efsanelerin konusu olan İstanbul’u yaşayan dev bir açık hava müzesi olarak tanımlayabiliriz. İstanbul sadece heybetli tarihi eserleri ile değil, sanatın farklı alanlarıyla buluşmak isteyenler için de seçeneklerle dolu. Sanatla iç içe yaşamayı sevenleri bekleyen bienal, sanat sergileri ve müzeler arasından seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Hele ki İstanbul’u edebiyatın izinde gezmeyi tercih ediyorsanız bir kılavuza ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle edebiyat ve sanat gezginlerinin mutlaka görmesi gereken yerlerden oluşan bir liste hazırladık.

 

1. Aşiyan Müzesi, Bebek

asiyan-muzesi (1)

Mimari çizimleri Tevfik Fikret tarafından yapılan Aşiyan Müzesi, aynı zamanda ünlü şairin yaşamını sürdürdüğü ev olarak biliniyor. Ancak bu müzede Tevfik Fikret dışında Servet-i Fünun dönemi şair ve yazarlarına ait eserleri görmeniz de mümkün. Aşiyan Müzesi, dünyanın en güzel penceresinden İstanbul Boğazı’nı seyretmenize de olanak tanıyor. Tevfik Fikret’in mezarını da barındıran bahçesi ise asırlık ağaçlarıyla bambaşka bir güzelliğe sahip.

 

2. Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi, Fatih

eski-mimari-ic-salon-jpeg (1)

Gülhane Parkı’nın içindeki Alay Köşkü’nde yer alan Tanpınar Müze Kütüphanesi, düzenlenen etkinliklerle bir buluşma noktasına dönüşüyor. Edebiyat meraklıları ile yazarların uğrak noktası haline gelen kütüphanede, sanat etkinlikleri ve söyleşiler düzenleniyor. Müze salonlarında Tanpınar dışında Nazım Hikmet, Yahya Kemal ve Orhan Pamuk gibi edebiyatçılara ait bölümler bulunuyor. Sergilenen eserlerinin yanı sıra mimarisi ile de hayran bırakan bu köşkte, sessizliğin tadını çıkararak Gülhane manzarası karşısında kitabınızı okuyabilirsiniz.

 

3. İstanbul Modern, Beyoğlu

Istansul,,Turkey,-,September06,2019:,Visitors,Touring,Exhibition,On,Istanbul,Museum

Disiplinler arası etkinliklere ev sahipliği yapan İstanbul Modern, en popüler çağdaş sanat müzelerinden biri. Perşembe günleri kapılarını ücretsiz olarak (perşembe günler hala güncel) tüm sanatseverlere açan İstanbul Modern, “Sanat herkes içindir” vurgusu yaparak ziyaretçilerini bekliyor. İstanbul Modern, çağdaş koleksiyonu ve modern sergileri ile sanat gezginlerini bekliyor.

 

4. Masumiyet Müzesi, Beyoğlu

objelerin-oenunde-gulumseyen-takim-elbiseli-adam-jpeg-1

Masumiyet Müzesi, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk’un kitabı ile aynı isimi taşıyor. “Hayallerden kurulu bir müze olur mu?” demeyin. Yirminci yüzyılın ikinci yarısında geçen hikaye, müzede bir gerçekliğe dönüşüyor. Romanda anlatılan kahramanların kullandığı, giydiği, işittiği, gördüğü, biriktirdiği, hayal ettiği şeyler dikkatle düzenlenmiş kutu ve vitrinlerde sergileniyor. Kitabı okuyanların demlenmiş bir keyif alacağı bu müzeyi gezmek için kitabı okumanız da şart değil.

 

5. Borusan Contemporary, Rumeli Hisarı

Borusan,Contemporary,Perili,Kosk,Istanbul,Is,An,Art,Museum,Along

Klasik müzik ve görsel sanatlar başta olmak üzere sanatın her alanını destekleyen Borusan Holding, Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nu halkla buluşturuyor. Video yerleştirme, neon-led ve fotoğraf gibi çeşitli dijital tekniklerle üretilmiş pek çok eser Perili Köşk’te sergileniyor. Perili Köşk’te sergilenen bu eserleri, küratörler eşliğinde ya da dijital sergi rehberi ile gezmeniz mümkün.

 

6. Pera Müzesi, Beyoğlu

alttan-cekim-ile-eski-bina-jpeg

Tepebaşı’nı süsleyen bir kültür mirası olan Pera Müzesi, dünya sanatının önemli eserlerini ağırlıyor. Oryantalist Resim Koleksiyonu’nda bulunan tabloları sanat meraklıları ile buluşturan Pera Müzesi, ziyaretçilerine bambaşka bir deneyim daha sunuyor. Sanal gerçeklik teknolojisi ile ziyaretçiler Osman Hamdi Bey’in kurgusal çalışma ortamının ve Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun içine girebiliyor.

 

7. Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan

sakip-sabanci-muzesi-jpeg

Atlı Köşk olarak bilinen Sakıp Sabancı’ya ait konut, Sabancı Ailesi tarafından içindekilerle birlikte bir müzeye dönüştürüldü. Modern bir galerinin eklenmesi ile uluslararası standartlara kavuşan Sakıp Sabancı Müzesi, dünyanın her yerinden seçkin koleksiyonları sergiliyor. Dünyaca tanınmış ressamların nadide eserlerinin sergilendiği Sakıp Sabancı Müzesi’nde sosyal ve kültürel etkinliklere de katılmanız mümkün.

 

8. Elgiz Müzesi, Maslak

binalar-arasinda-heykeller-jpeg

Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olarak kurulan Elgiz Müzesi, Maslak iş kulelerinin arasında bir vaha edasıyla salınıyor. Açık hava terasında heykel sanatçılarına, sergilere ve land art projelere alan açan Elgiz Müzesi, sürekli sergi alanında ise bir koleksiyon seçkisini ziyarete sunuyor. Elgiz Müzesi’nde farklı disiplinlerden farklı malzemelerle çalışan sanatçıların eserlerini görme şansı yakalayabilirsiniz.

 

9. Orhan Kemal Müzesi, Cihangir

daktilo-oen-planli-oda-scaled

Ünlü yazar Orhan Kemal’ın vefatından sonra yaşadığı ev müzeye dönüştürüldü. Cihangir’in en güzel yokuşlarından birinin sonunda bulunan müzede, Orhan Kemal’in daktilosu gibi özel eşyaları sergileniyor. İlk kitap baskılarının yanı sıra Ara Güler tarafından çekilmiş Orhan Kemal fotoğrafları da müzedeki görülmeye değer eserler arasında.

 

10. Pera Palace Hotel, Beyoğlu

 

 

masa-ustunde-daktilo-ve-cay-tepsisi-jpeg-1

Orient Express’in son durağı olan Pera Place Hotel, Agatha Christie’nin İstanbul seyahatlerinde konakladığı tek otel. Her ziyaretinde 411 numaralı odada konaklayan Christie, Doğu Ekspresi’nde Cinayet romanını da Pera Palace Hotel’de kaleme aldı. Pera Palace Hotel bugün, Agatha Christie’ye adanmış 411 numaralı odası ile edebiyat gezginlerini misafir etmeye devam ediyor. Otelde aynı zamanda ünlü yazar Ernest Hemingway’e adanmış bir oda daha bulunuyor. Kurulduğu günden bu yana siyaset, edebiyat ve sanat dünyasından birçok ünlü isme ev sahipliği yapan Pera Palace Hotel’de kalan ünlü kişiler arasında Avusturya Kralı Franz Joseph, İngiltere Kralı Edward, ünlü casus Mata Hari ve ünlü isimler gibi birçok isim yer alıyor. aktris Greta Garbo. Pera Palace Hotel’in en ünlü konuğu, otele müze otel statüsü kazandıran 101 numaralı odanın müdavimi olan Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Kulaklardan Kalplere Değecek Bir Babalar Günü Hediyesi: Cumartesi Sabah Konserleri

Her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü, biricik kahramanınız olan babanıza duyduğunuz sonsuz sevgiyi ve minneti hissettirmek için eşsiz bir fırsat. Bu…

Daha Fazla Bilgi

Türkiye’de İhtişamı ve Tarihiyle Önce Çıkan 10 Müze

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan topraklarımız, köklü bir tarihe ve kelimelerle anlatılamayacak güzelliklere sahip. Her köşesinde tarihin farklı sayfasının yer aldığı Türkiye’de müzeler de oldukça zengin. Geçmişin…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin