İstanbul’da Mutlaka Uğramanız Gereken 10 Kitapçı ve Kitabevi

Kitapçılar kitap bağımlıların, kitap kokuları arasında kaybolduğu yerlerdir. Konu İstanbul olduğu zaman ise nostaljik ve kendine has dokusuyla onlarca özel kitapçı burada yer alır. Eğer siz de ”Kitap okuma zevki, kitapçılarda başlar!” diyerek İstanbul’un en iyi kitapçılarını arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Pandora Kitabevi

1991 yılında Beyoğlu’nda açılan Pandora Kitabevi’nin, Beyoğlu ile birlikte toplamda dört adet şubesi bulunuyor. Valikonağı Caddesi’nde bulunan dükkânı aydınlık ve ferah. Aşağı katta yeni çıkan, yukarı katta ise yabancı ilgi alanı kitaplarını bulmanız mümkün.

Adres: Halaskargazi, Vali Konağı Caddesi, No:5, 34371 Şişli/İstanbul

Kohen Kitabevi

Beyoğlu’nun en eskilerinden olan Kohen Kitabevi’nin yolculuğu 1918 yılında başlıyor. Eliza Cohen ve Mazalto Cohen tarafından kurulan bu kitabevi ilk olarak Kohen Hemşireler Kütüphanesi olarak anılıyor. Kohen Kitabevi yıllar içinde birçok kez yer değiştiriyor. 1964 yılından sonra şu anki yerinde hizmet vermeye devam ediyor. Günümüzde burada sayısız kaynağa ulaşmanız mümkün.

Adres: Asmalı Mescit, Tünel Geçiti, 2/A, 34430 Beyoğlu/İstanbul

6:45 Dükkân

Kült yayınevlerinden bir tanesi olan 6:45 Moda’daki dükkanında; deneme, felsefe, fantastik kurgu ve bilim kurgu tarzı kitaplara yer veriyor. Burada yerli ve yabancı edebiyatın arka sokaklarında tatlı bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Adres: Caferağa, Dr. Esat Işık Caddesi, No:40, 34710 Kadıköy/İstanbul

Kırmızı Kedi Yayınevi

Kırmızı Kedi’nin İstanbul’un birçok noktasında şubesi bulunuyor. Fakat bizim önerimiz Tünel’deki Kırmızı Kedi’ye gitmeniz. Küçük ama oldukça sevimli olan bu kitapçıya adımınızı atar atmaz, içinizi muhteşem bir enerji kaplıyor. Kırmızı Kedi’nin Tünel Meydanı’nda bulunan şubesinde dünya ve Türk edebiyatına dair aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Hatta içeride o kadar fazla seçenek var ki, ne için geldiğinizi unutabilirsiniz!

Adres: Tünel Meydanı Sokak, No:2, Beyoğlu / İstanbul

Gergedan Kitabevi

 Küçük ama sevimli bir dükkâna sahip olan Gergedan, Bağdat Caddesi üzerinde bulunuyor. Gergedan ismini Enis Batur’un yayın yönetmenliğini yaptığı Gergedan dergisinden alıyor. Çalışanlar ve kitabevi sahipleri oldukça sıcak insanlar. Eğer zincir kitabevlerine inat; küçük, samimi ve butik kitabevlerini seviyorsanız Gergedan’a mutlaka uğrayın deriz.

 Adres: Caddebostan, Bağdat Caddesi, 268/A, 34738, Kadıköy/İstanbul

Robinson Crusoe 389 Kitabevi

 Beyoğlu’nda bulunan Robinson Crusoe 389, 1994 yılından beri hizmet veriyor. Burada ders kitapları dışında her türden yerli ve yabancı kitabı bulmanız mümkün. Bunlara ek olarak özel tasarım kartpostallar ve defterler de yine burada satışta.

 Adres: SALT Beyoğlu, İstiklal Caddesi, 136/1, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Denizler Kitabevi

 1993 yılından beri Beyoğlu’nda hizmet veren Denizler Kitabevi sadece kitaplar üzerine yoğunlaşmıyor. Burada eski haritalar ve nadir kitaplar gibi kıymetli antik eserleri de bulmak mümkün. Özellikle tarih ve denizcilik konuları üzerine yoğunlaşan bu yeri mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

 Adres: İstiklal Caddesi, No: 199/A, Beyoğlu / İstanbul

Nail Kitabevi

 Oldukça keyifli bir mekân olan Nail Kitabevi Üsküdar’da bulunuyor. Burada kitapların içinde kaybolurken, kahvenizi yudumlayabilir; rahat koltuklarda oturabilirsiniz.  Nail Kitabevi kendisi kadar huzurlu bir semtte, Kuzguncuk’ta eski bir binada bulunuyor.

 Adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No: 32, Üsküdar/İstanbul

Homer Kitabevi

 1995 yılından itibaren Yeni Çarşı Caddesi’nde hizmet vermeye başlayan Homer Kitabevi hem İngilizce hem de Türkçe yayınlar sunuyor. Homer özellikle arkeoloji ve tarih konusu üzerine yoğunlaşıyor. Arkeoloji, tarih, Bizans tarihi, Türkiye tarihi, fotoğraf ve felsefe gibi birçok alan üzerine burada kitap bulmanız mümkün.

 AdresTomtom, Yeni Çarşı Caddesi, No:52, 34433, Beyoğlu/ İstanbul

Minoa Kitabevi

 Hem kahve içmeyi hem de kitaplar arasında kaybolmayı sevenlerin uğrak noktası olan Minoa Akaretler’de bulunuyor. Oldukça başarılı bir seçkiye sahip olan bu dükkânda; dergiler, kitaplar, bağımsız yayınlar, özel baskılar ve çizgi romanlar mevcut.

 Adres: Vişnezade, Süleyman Seba Caddesi, 52/A, 34357, Beşiktaş/ İstanbul

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

İçinde Pera Palace Hotel Geçen 8 Kitap

İstanbul’u Anlatan Romanlar

Sanat Tarihi Tutkunları İçin Kitap Önerileri 

Agatha Christie ve Kayıp 11 Gününün Gizemli Hikâyesi

İstanbul’da Meraklıları İçin Ziyaret Etmesi Gereken Birbirinden Özel Kütüphaneler

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Çocuklarınızla Birlikte Gezebileceğiniz Müzeler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünya çocuklarına armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl 23 Nisan’da büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Siz…

Daha Fazla Bilgi

Ailenizle Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Keyifli Hafta Sonu Etkinlikleri

Hafta sonları aileyle birlikte vakit geçirmek, yeni anılar biriktirmek ve yoğun iş günlerinin stresinden biraz uzaklaşmak için mükemmel bir zaman! İş yoğunluğuna kısa bir ara verdiğiniz…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin