İkonik Şehir İstanbul’da, Film Çekimlerine Ev Sahipliği Yapabilecek Muhteşem Mekanlar!

İstanbul denildiği zaman akla büyüleyici tarihî mekânlar, eşsiz semtler, efsanelere tanıklık etmiş Galata Kulesi ve Kız Kulesi başta olmak üzere etkileyici eserler ve yerler gelir. Geçmişten günümüze tarihin tozlu sahnesinde yer almış bu güzel şehir, dizi ve film sektörünün de mesken tuttuğu şehirlerin başında yer alır. Filmlerde gördüğünüz ve hayran kaldığınız mekânların neresi olduğunu merak ediyorsanız bu yazımız size göre! İşte, İstanbul’da film çekimlerine ev sahipliği yapabilecek muhteşem mekânlar!

 

1. Tarihin Sayfalarında Yolculuk: Balat

Balat

İstanbul’un nostaljik semtlerinden Balat rengârenk sokakları, tarihi evleri, dik yokuşları, otantik mekânlarıyla harika bir sinema filminin fonunu sunar. Yabancı ve yerli turistlerin gözdesi Balat’ta; camii, kilise ve sinagog bulabilirsiniz. Farklı kültürlere ev sahipliği yapmış Balat, dizi ve film çekimlerinin en sık yapıldığı semtlerden birisi. Semte girdiğiniz anda kendinizi bir zaman tünelinde hissedebilir, semtin etkileyici atmosferinde kaybolabilirsiniz. UNESCO tarafından restore edilen tarihi evlerin yer aldığı sokakları Çukur dizisinden de hatırlayabilirsiniz.

 

2. Ruhunuzu Dinlendirmek İçin: Beykoz

Kundura Fabrikası ile dizi ve film çekimlerine ev sahipliği yapan Beykoz, Anadolu Yakası’nın gözdeleri arasında. Sakin bir yerleşim yeri olması sebebiyle uygun ortamlar sunan Beykoz’da yerleşim, çok eski zamanlara dayanır. Tarihi yalılara sahip semt, Osmanlı Devleti zamanında vezirlerin ve padişahların av köşklerine de ev sahipliği yapmış olmasıyla bilinir. Karadeniz ve Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Beykoz, mavi ile yeşilin buluştuğu muhteşem bir manzara sunar. İstanbul’da büyüleyici bir yolculuk yapmak için Beykoz’u listenize ekleyebilirsiniz.

 

3. İstanbul’un Kalbi: Beyoğlu

Beyoğlu

İstanbul’un kalbi Beyoğlu, tarihî sokakları ve adına efsaneler yazılan Galata Kulesi’yle sizleri harika bir yolculuğa çıkarır. Türk sinemasına ismini veren Yeşilçam Sokağı, nostaljik mekânları ile filmlere ve dizilere mesken olan Beyoğlu, her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrar. Dizilerin ve filmlerin uğrak noktası İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı, Cihangir ve daha birçok özel mekân İstanbul’da gezmeniz gerekenler listenizde yer alabilir. Galata Kulesi’ne çıkıp İstanbul’un en güzel panoramik manzarasının tadını çıkarabilir, Çiçek Pasajı’nda gezerken kendinizi tarihi bir filmde hissedebilirsiniz.

 

4. Kız Kulesi’nin Evi: Üsküdar

Boğazın kıyısında İstanbul’un büyüleyici mahallerine ev sahipliği yapan Üsküdar’ı gezi rotanıza rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Tarihî köşkleri ve yalıları, hamamları, camileri, saraylarıyla hayranlık uyandıran Üsküdar, filmler için de doğal bir plato. Ünlü Kuzguncuk Mahallesi’nin renkli cumbalı evleriyle ilham kaynağı olan Üsküdar’da muhteşem fotoğraflar da çekebilirsiniz. Kız Kulesi’ni ve Boğaz’ın uçsuz bucaksız güzelliğini seyretmek için Üsküdar’ı tercih edebilirsiniz.

 

Tarihin Sayfalarına Tanıklık Eden Eşsiz Mekân: Pera Palace Hotel

Kubbeli-Saloon-2K

Bazı mekânlar vardır ki bulunduğu şehrin tüm hikâyesini içinde barındırır. İşte Pera Palaca Hotel de bu mekânlardan biri. Kadim bir hikâyesi olan Pera Palace Hotel, tarihte adından söz ettirmiş ünlü isimleri ağırlayan, mimarlık tarihinde birçok ilke imza atan, Türkiye’nin önemli simgeleri arasında yer alır. Sayısız hikâyeye tanıklık eden Pera Palace; özgün mimarisi, tarihî dokusu, Doğu’nun ve Batı’nın kesiştiği nokta olması sebebiyle filmlerde ve dizilerde odak noktası olur. Yeşilçam Sineması’ndan günümüzün modern projelerine kadar Pera Palace Hotel’i ekranlarda sık sık görebilirsiniz.

Şener Şen’i ve İlyas Salman’ı buluşturan Banker Bilo; Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ı başrollerine taşıyan Baş Belası filmleri Yeşilçam’daki Pera Palace Hotel’in büyüsünü yansıtır. Yakın zamanda yayınlanan ve izleyicileri ekrana kilitleyen Netflix dizisi Pera Palace’ta Gece Yarısı ise sizi zaman yolculuğuna çıkartır. Zamanın büyüsünü derinden hissetmek, nostaljik bir yolculuğa çıkmak ve kendinizi konforlu bir konaklamayla şımartmak için Pera Palace Hotel’i tercih edebilirsiniz.

Kulaklardan Kalplere Değecek Bir Babalar Günü Hediyesi: Cumartesi Sabah Konserleri

Her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü, biricik kahramanınız olan babanıza duyduğunuz sonsuz sevgiyi ve minneti hissettirmek için eşsiz bir fırsat. Bu…

Daha Fazla Bilgi

Türkiye’de İhtişamı ve Tarihiyle Önce Çıkan 10 Müze

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan topraklarımız, köklü bir tarihe ve kelimelerle anlatılamayacak güzelliklere sahip. Her köşesinde tarihin farklı sayfasının yer aldığı Türkiye’de müzeler de oldukça zengin. Geçmişin…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin