Polisiye Kitaplardan Sinemaya Uyarlanmış En İyi 12 Film

Bu Polisiye tutkunları, bu türde verilmiş kitapları da onların film uyarlamalarını da gayet iyi bilirler. Yazımızda, en az uyarlandıkları kitaplar kadar beğenilmiş polisiye türündeki en iyi filmleri bulacaksınız! Şimdiden iyi seyirler!

Ejderha Dövmeli Kız

ejderha-dövmeli-kız

Kaynak: http://www.haberisvec.net/haber/5231-kultur-sanat-aranilan-ejderha-kani-bulundu.html

Ejderha Dövmeli Kız, İsveçli yazar ve gazeteci Stieg Larsson’un polisiye romanıdır. 2005 yılında yayınlanan roman, geçmişten bugüne çok satanlar listesinden bir an bile düşmemiştir. Kitabın aynı adla yayınlanan filmi de benzer ilgiyi görmüştür. Hikayede, iyi bir gazeteci olan Mikael, yanlış bir haber yaparak bir adamını suçlar. Başına gelen bu olaydan sonra gazeteden kovulacağını düşünürken ünlü bir firma olan Vanger’in sahibi Henrik Vanger, kendisine ilginç bir teklifle gelir. Ve olaylar sürükleyici bir şekilde gelişir…

Sherlock Holmes

sherlock-holmes-e1585643966802

Kaynak: https://bantmag.com/sherlock-holmes-serisinin-ucuncu-filminin-yonetmeni-belli-oldu/

İlk olarak 1854 yılında, ünlü yazar Sir Athur Conan Doyle tarafından yaratılan bir karakterdir. Bu Britanyalı hayali dedektif kahraman, ilk günden beri polisiye edebiyatın en önemli kişiliklerinden biri olmuştur. Gazetelerde basılarak polisiyenin yaygınlaşmasına da yardımcı olduğu bilinmektedir. Birden fazla kez sinemaya uyarlanan hikaye, sinemada da ciddi ilgi görmüştür. Sherlock Holmes serisinde, tıpkı kitaplardaki gibi her film başka bir hikayeyi anlatır. İzleyici her seferinde kendisini başka bir cinayeti çözmeye çalışırken bulur.

Da Vinci Şifresi

Da-Vinci-Şifresi

Kaynak: http://kulturmania.blogspot.com/2014/07/the-da-vinci-code-da-vinci-sifresi-ron.html

Davinci Şifresi, sevilen yazar Dan Brown’un kaleme aldığı bir polisiye romandır. Oldukça ilgi gören kitap, filme uyarlandıktan sonra da başarılı olmuş ve aynı ilgiyi görmüştür. Filmin kadrosunda Tom Hanks, Audrey Tauttou ve Jean Reno gibi önemli isimler yer almıştır. Hikayede, sembol uzmanı Robert Langdon’un kendisini birden bir cinayet araştırmasının içinde bulması ve sonrasında hızla gelişen olaylar anlatılır.

Karanlık Yerler

Karanlık-Yerler-e1585644246386

Kaynak: http://www.beyazperde.com/filmler/film-207623/

Karanlık Yerler (Dark Places), 2009 yılında ünlü yazar Gillian Flynn tarafından kaleme alınan gizemli bir polisiye romanıdır. Sinemaya uyarlandıktan sonra tıpkı kitap gibi yoğun ilgi görmüştür. Filmin baş rolünde Charlize Theron yer almaktadır. Hilkayede Libby Day, 7 yaşındayken annesini ve kız kardeşlerini bir satanist ayininde kaybeder. Olaydan sonra hayatta kalan diğer kardeşinin aleyhinde tanıklık ederek onun 15 yıl hapis yatmasına neden olur. Aradan geçen onca zamandan sonra, bir ekip cinayeti çözmesi için Libby’i görevlendirir ve cinayetin nasıl gerçekleştiği ortaya çıkar…

Kara Düzen

Kara-Düzen-e1585644353183

Kaynak: https://www.fundalina.com/kara-duzen-filmi-black-mass/

Kara Düzen (Black Mass), 2000 yılında yayınlanan; Dick Lehr ve Gerard O’Neill tarafından kaleme alınan gerçek bir hikayenin anlatıldığı polisiye romanıdır. Öyle ki gerçek bir hikayeye dayanan bu etkileyici roman, En İyi Gerçek Suç Romanı dalında Edgar Ödülü’nün de sahibi olmuştur. Film uyarlamasının başrollerinde Johnny Deep ve Benedict Cumberbatch yer alır. Filmde azılı gangster Jim Bulger ve kardeşi Billy Bulger’in hikayesi anlatılır.

44. Çocuk

44.-çocuk-e1585644433416

Kaynak: https://www.fundalina.com/44-cocuk/

Çocuk (Child 44), İngiliz yazar Tom Rob Smith tarafından yazılmış bir polise romandır. Aynı adlı romandan uyarlanan filmin başrollerinde ise ünlü oyuncu Gary Oldman, Jason Clarke ve Tom Hardy yer alır. Hikaye, Stalin dönemi Sovyet Rusya’sında geçer. Bir güvenlik görevlisi olan Leo, bir çocuk cinayetini araştırır. Araştırmalarının sonucunda bunun bir seri cinayetler dizisi olduğunu görür.

Kingsman: Gizli Servis

Kingsman-Gizli-Servis

Kaynak: https://www.saklikumanda.com/

Kingsman: Gizli Servis (Kingsman: The Secret Service), Dave Gibbons ve Mark Millar’ın The Secret Servis adlı polisiye türündeki çizgi romanından uyarlanan bir filmdir. Komedi ile suçun harmanlandığı filmde, Colin Firth, Samuel L. Jackson, Mark Strong, Taron Egerton ve Michael Caine gibi ünlü oyuncular yer almıştır. Filmde potansiyel bir gizli ajan olan Gary “Eggsy” Unwin’in eğitim süreci ve bu süreçte yaşananlar anlatılır.

Behzat Ç.

Behzat-Ç.

Kaynak: https://www.fundalina.com/behzat-c-bir-ankara-polisiyesi/

2006 yılında bir roman karakteri olarak Emrah Serbes’in kaleminde hayat bulan Behzat Ç., önce diziye sonra da filme uyarlanmıştır. Kitabı, dizisi ve filmleriyle büyük ilgi gören polisiye hilkayede Cinayet Büro’da amirlik yapan baş karakterin yaşamı ele alınır. Behzat Ç., hizmet verdiği süre içinde aldığı cezalar yüzünden hiç terfi edememiş ve hep başkomiser olarak görev yapmıştır…

Kızıl Ejder

Kızıl-Ejder

Kaynak: http://www.mgdtv.com/online-sinema/kizil-ejder-filmini-izle.html

Kızıl Ejder (Red Dragon), ilk olarak 1981 yılında yayınlanan bir Thomas Harris romanıdır. Polisiye türündeki eser, daha sonra sinemaya da uyarlanmıştır. Filmde, emekli ajan Will Graham özel bir görev için eski işine dönmek zorunda kalır. Kendisi psikopat düşünce tarzını çözme konusundaki yeteneği ile ön plana çıkmaktadır. Hikayede, daha önce yakaladığı ünlü katil Dr. Hannibal Lecter’in yardımıyla Kızıl Ejder olarak bilinen korkunç bir caninin peşine düşer.

Şeytan Çıkmazı

Şeytan Çıkmazı (Angel Heart), 1978 yılında William Hjortsberg tarafından kaleme alınan Falling Angel isimli polisiye romandan uyarlanmıştır. Filmde Louis Cypher adlı gizemli bir müşteri, özel detektif Harry Angel’dan bir adamı bulmasını ister. Verilen ipuçlarını değerlendiren Angel, hedefine doğru ilerledikçe bir takım doğaüstü olaylarla karşılaşır. Filmin başrollerinde Robert De Niro ve Mickey Rourke yer almaktadır.

Baba 

Baba-film

Kaynak: http://www.sinematopya.com/2016/10/the-godfather-uzerine.html

Mario Puzo tarafından kaleme alınan Baba (The Godfather), ilk kez 1972 yılında yayınlanmıştır. Polisiye türde olan roman, aslen bir mafya hikayesini konu alır. Etkileyici konusuyla ilgi gören kitap aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Francis Ford Coppola‘nın yaptığı filmin başrollerini Al Pacino ve Marlon Brando paylaşmıştır.

Doğu Ekspresinde Cinayet

Doğu-Ekspresinde-Cinayet-e1585644975637

Kaynak: http://kutlayzerey.blogspot.com/2018/03/dogu-ekspresinde-cinayet.html

Dünyaca ünlü polisiye yazarı Agatha Christie’nin 1934 yılında yayınladığı Doğu Ekspresinde Cinayet (Murder on the Orient Express) adlı romanı, aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır. Altı dalda ödül alan filmin dikkat çeken bir yönü de İstanbul’da geçiyor olmasıdır. Agatha Christie’nin bu önemli romanını İstanbul’da, Pera Palace Hotel’de konakladığı sırada kaleme aldığı rivayet edilmektedir.

Agatha Christe Odası’nda konaklayın!

AGATHA-CHRISTIE_TUN_6381

Geçmişten bugüne, pek çok ünlü ismi ağırlayan Pera Palace Hotel’in önemli konuklarından biri de dünyaca tanınan ve sevilen polisiye yazarı Agatha Christie’dir. Ünlü yazarın unutulmaz “Doğu Ekspresi’nde Cinayet” romanını bu odada yazdığı rivayet edilmektedir. Kendisinin konakladığı 411 numaralı oda, bugün edebiyata ve özellikle de polisiyeye ilgi duyanların deneyimlemekten büyük zevk duyacağı bir konaklama deneyimi için misafirlerini bekliyor. Agatha Christie Odası, dönemine dair pek çok ayrıntıyı ve ünlü yazarın hatıralarını yaşatmaya devam ediyor!

Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edin: Pera Palace Hotel, Agatha Christe King Rom

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İstanbul’da Çekilen Yabancı Filmler

Polisiye Romanın Usta İsmi Ahmet Ümit’in Okumanız Gereken 12 Kitabı

Polisiye Romanın Tipolojisi Hakkında 9 Bilgi

Polisiye Edebiyatın Geçmişten Günümüze Türkiye ve Dünyadaki Gelişimi

İstanbul’u Anlatan Kitaplar

Dünyanın En Ünlü 15 Polisiye Yazarı ve Öne Çıkan Eserleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tarihi

Üç ana birimden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri; tarihî dokusu, bünyesinde barındırdığı bir milyondan fazla eser ve görkemli mimarisiyle İstanbul’un ve Türkiye’nin en değerli müzeleri arasında…

Daha Fazla Bilgi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na Özel: Türkiye’de Balenin Gelişimi

Estetik bir görsellik sunarak insan ruhuna dokunmayı başaran bale; dans, müzik ve tiyatro gibi farklı sanat disiplinlerini buluşturan bir sanat türüdür. İtalya’da Rönesans Dönemi’nde hayat bulan…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin