Edebiyat ve Sanatın İç İçe Geçtiği Dünyanın En İyi 10 Oteli

Şüphesiz seyahatlerimizin en önemli adımları konakladığımız yerlerdir. Bu doğrultuda bazı oteller sundukları ile bizi aşırı mutlu ederken bazıları da hayal kırıklığı yaratmaktadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte ise oteller neredeyse birbirinden ayırt edilememektedir. Eğer siz de seyahatinize renk katmak, mesela ”Suç Ve Ceza”yı Dostoyevski temalı bir otelde okumak veya ünlü bir sanatçı tarafından tasarlanan odada kalmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. İşte edebiyat ve sanatın iç içe geçtiği dünyanın en iyi 10 oteli.

Ambassade Otel- Amsterdam, Hollanda

Ambassade-Otel-e1580283519825

Kaynak: https://www.booking.com/hotel/nl/ambassadehotelam.tr.html

Olağanüstü bir konuma sahip olan Ambassade Otel Amsterdam’da bulunuyor. Meşhur kanal karşısında yer alan bu otel aynı zamanda ünlü yayınevlerine yürüme mesafesinde bulunuyor. Oyma mobilyaları, ağır işlemeli aynaları ve zengin döşemeleri ile oldukça zarif olan bu otelde edebiyatseverleri muhteşem ayrıntılar bekliyor. Mesela Orhan Pamuk, Jose Saramago ve David Sedaris gibi yazarların imzalı ilk baskıları cam sandıklarda sergileniyor.

The Surrey- New York, ABD

The-Surrey-e1580283774870

Kaynak: https://www.timetostay.com/blog/surrey-hotel/

The Surrey New York’un en büyük ve en önemli sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Madison Avenue’da bulunan otelde 90’lı yılların tasarım anlayışı, ”art deco” etkiler ile buluşuyor. Otelde Richard Serra, Cecily Brown ve Jenny Holzer gibi ünlü sanatçıların eserlerini bulmak mümkün.

Inn Boonsboro Hotel- Maryland, ABD

Inn-Boonsboro-Hotel-e1580283887929

Kaynak: https://www.heraldmailmedia.com/news/local/inn-boonsboro-celebrates-decade-in-business/

Edebi çiftlerden ilham alınarak tasarlanan odaları bulunan BoonsBoro Hotel ABD’de bulunuyor. 2009 yılında açılan bu otelin odaları oldukça ilginç bir fikir doğrultusunda tasarlanmış. Otel edebiyatın içinden can bularak gerçek mutlu çiftleri ağırlamak istiyor. Bu doğrultuda Harlotte Bronte, Jane Austen ve William Shakespeare’in yarattığı Jane and Rochester, Elizabeth and Darcy, Titania and Oberon gibi ünlü aşıkların isimleri odalara verilmiş.

The Westin Palace- Madrid, İspanya

The-Westin-Palace-e1580284017360

Hemingway’ın konakladığı ve ”The Sun Also Rises” eserinde yer verdiği The Westin Palace Madrid’de bulunuyor. 1912 yılında Kralın insiyatifi ile yaptırılan The Westin Palace’ın içinde bulunan barın müdavimlerinden birinin Hemingway olduğu biliniyor.

Hotel Éclat- Pekin, Çin

Hotel-Éclat-e1580284138154

Kaynak: https://tr.pinterest.com/pin/255579347580502509/

Pekin’de bulunan ve 5 yıldızlı bir otel olan Hotel Eclat’ı ”lüks bir sanat deneyimi” olarak tanımlamamız doğru olacaktır. Otel içinde ve odalarında 100’den fazla parçanın yer aldığı sanat koleksiyonuna ulaşmanız mümkün. Öyle ki Salvador Dali, Andy Warhol, Pierre Matter, Zhang Guolang, Chen Wen Ling, Gao Xiao Wu, Zou Liang gibi isimlerin orijinal resimleri ve heykelleri bu eserler arasında.

Cadogan Gardens- Londra, İngiltere

Cadogan-Gardens-e1580284218924

Knightsbridge’de prestijli bir konumda yer alan Cadogan Gardens’ın 64 odası bulunuyor. İddiasız bir butik otel gibi görünen bu yerde IVII. Kral Edward’ın İngiliz aktris Lillie Langtray ile bir araya geldiği ve Oscar Wilde’ın 1895 yılında tutuklanmayı beklediği oda bulunuyor.

21c Museum Hotel- Louisville, ABD

21c-Museum-Hotel-e1580284328847

Louisville’de yer alan 21c Museum Hotel’e adımınızı attığınız ilk andan itibaren çağdaş sanat eserlerini görmeniz mümkün. 19. yüzyıldan kalma bir deponun restore edilmesiyle oluşturulan otelde, dünyaca ünlü çağdaş sanatçıların eserlerine atıfta bulunuluyor.

Library Hotel- New York, ABD

Library-Hotel-e1580284428802

Şüphesiz edebiyat dediğimiz zaman New York; Arthur Miller, Henry James, Walt Whitman, J.D. Salinger gibi isimleriyle akıllara ilk gelen yerlerden bir tanesi. Bu üne yakışır cinsten otellerden bir tanesi isminden de anlaşılacağı gibi bir kütüphane oteli olan ”Library Hotel”.  Eğer kütüphanede konaklama hissi yaşamak istiyorsanız doğru adres burası!

The First Luxury Art Hotel- Roma, İtalya

The-First-Luxury-Art-Hotel-e1580284526841

Kaynak: https://www.booking.com/hotel/it/the-first-luxury-art-roma.tr.html

Birinci sınıf sanat eserlerinin sergilendiği bir otel olan The First Luxury Art Hotel Roma’da konumlanıyor. Bu otelde konaklarken süitlerin içinde yer alan çağdaş sanat eserlerini görmeniz mümkün. Her oda tıpkı kişiye özel bir galeriyi andırdığı için, otel geçici ve kalıcı sergilere ev sahipliği yapıyor.

Pera Palace Hotel- İstanbul, Türkiye

Pera-Palace-Hotel

Tarihi İstanbul’un en kıymetli manzaralarının tam karşısında yer alan Pera Palace Hotel, 126 yıllık birikimiyle Pera’da (Beyoğlu) bulunmaktadır. Türkiye’nin Avrupa standartlarındaki ilk oteli olan Pera Palace Hotel hizmet verdiği 120 yılı aşkın sürede Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, İran Şahı Mehmet Ali Kaçar ve Rıza Pehlevi, İngiliz Kralı VIII. Edward, Sırp Kralı Pierre, Alman Büyükelçisi Von Papen, Amerikalı First Lady Jacquelin Kennedy gibi isimler ağırlamıştır. Bununla birlikte Agatha Christie Doğu Ekspresi’nde Cinayet romanını burada yazmış ve Ernes Hemingway’de eserlerinde Pera Palace Hotel’e yer vermiştir. Alexandre Vallaury tarafından yapılan Pera Palace Hotel, sanat alanında ilklere ev sahipliği yapmasıyla da günümüzde hem edebiyatseverlerin hem de sanatseverlerin uğrak noktalarındandır. Ayrıca Agatha Christie’nin ”Doğu Ekspresi’nde Cinayet” romanını yazdığı odada konaklanabilmektedir.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İstanbul En İyi Sanat Galerileri

Sonbaharın Romantik Ruhunu Hissedebileceğiniz Oteller

Pera Palace Hotel Hakkında Duyunca Çok Şaşıracağınız 14 Bilgi

Polisiye Edebiyatın Geçmişten Günümüze Türkiye ve Dünyadaki Gelişimi

Ünlü Edebiyatçıların Müdavim Olduğu, İlham Veren Mekanlar

İstanbul’da Edebiyat ve Sanat Gezginlerinin Mutlaka Görmesi Gereken 10 Lokasyon

Bohem Düğün Konsepti Yapacaklar İçin Öneriler

Doğanın büyüsünü romantizmle buluşturan bohem düğünler, özgür ruhlu çiftlerin kendi tarzlarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir konsept. Günümüzde popülerliği giderek artan bir düğün trendine dönüşen bu…

Daha Fazla Bilgi

Babalar Günü’nde Yapabileceğiniz En Keyifli Etkinlikler

Ülkemizde ve dünyada Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü’nü o güne özel gerçekleştireceğiniz etkinliklerle daha keyifle hâle getirebilirsiniz. Varlığıyla hayatınızı renklendiren ve güçlendiren babalarınız…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin