Avrupa’da İhtişamı ve Tarihiyle Öne Çıkan 8 Müze Otel

Bir otelden beklediklerimiz genellikle temiz bir oda, sıcak su, klima veya iyi bir kahvaltıdır. Bunların üstüne bir de göze hitap ederse ne mutlu! Tüm bunlardan daha fazlası ise bize benzersiz bir konaklama deneyimi vadeden müze otellerdir. Bir müze otel ile bir yandan konforu yaşayabilir, bir yandan da kendinizi tarihi bir atmosferin içinde bulabilirsiniz. Bu otellerde tarihin sizi nerede karşılayacağı ise sürprizdir. Bazen kaldığınız odada oldukça önemli bir kişi kalmıştır, bazen 2.000 yıllık bir tarihi eseri barındırıyordur, bazen de kahvaltınızı yaptığınız avlu oldukça önemli bir mimari özelliğe sahiptir.

Sofitel Legend The Grand Amsterdam

Avrupa'da İhtişamı ve Tarihiyle Öne Çıkan 8 Müze Otel

Amsterdam’da bulunan “Sofitel Legend The Grand Amsterdam” 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Bina halen koruma altındadır. İlk başlarda manastır ve daha sonraları ise belediye olarak kullanılmıştır. Otel, konuklarına farklı kategorilerde tarihi süitler sunmaktadır. Willem Van Oranje, Maria De Medici ve Wilhelm V gibi önemli insanlar bu süitlerde kalmıştır. Otel aynı zamanda 1969 yılında Hollanda Kraliçesi Beatrix’in düğün törenine de ev sahipliği yapmıştır. Tüm bunların yanı sıra otelde Amsterdam belediye başkanları olan Ivo Samkalden, Wim Polak ve Ann Thane adında üç başkanlık süiti daha bulunmaktadır.

Claris Hotel

Barselona’da bulunan “Claris Hotel” 1892 yılında yapılan Vedruna Sarayı’ndan otele dönüştürülmüştür. Otelin iç tasarımı çarpıcı renklere sahiptir. Ön cephe neoklasik görünümüyle, iç mekanlar ise avant- garde trendleriyle dikkat çekmektedir. Claris Hotel, gerçek anlamda bir müze oteldir. Çünkü burada eski yüzyıllara ait birçok eseri görmek mümkündür.  İçeride mozaikler, eski sanat eserleri ve daha birçok parça bulunmaktadır. Toplamda 400 adet sanat eserinin sergilendiği otelde, sanat eserlerinin bir kısmı konuk odalarında yer almaktadır.

Swinton Park Hotel

İngiltere’de bulunan “Swinton Park Hotel” antik olduğu kadar eşsiz bir konfora da sahiptir. Kale otel olan bu yerde toplamda 31 oda bulunmaktadır. Otel aynı zamanda Yorkshire’da bulunan en yüksek yıldızlı otellerden birisi konumundadır. Cunliffe-Lister ailesinin yaşadığı bu özel mekân, 13. yüzyıl civarında inşa edilmiştir. Burada romantik dakikalar geçirirken kraliyet ailesinin kültürünü rahatlıkla hissedebilirsiniz!

Pera Palace Hotel

Avrupa'da İhtişamı ve Tarihiyle Öne Çıkan 8 Müze Otel

Yaklaşık 120 yıldır İstanbul’un en güzel köşesinde yer alan ve adeta tarihe meydan okuyan “Pera Palace Hotel”, birçok ilke ev sahipliği yaptığı gibi aynı zamanda ülkemizdeki ender müze oteller arasında yer almaktadır. Pera Palace Hotel, ünlü konuklarına ait anılarla dolu odaları sebebiyle bir müze-otel statüsündedir ve otelde Atatürk ve Agatha Christie’nin müzeleştirilmiş odaları dışında; gül kokusu ve ipeklerle dekore edilmiş Greta Garbo Süiti, Hemingway kitaplarıyla donatılmış Ernest Hemingway Süiti, Haliç ve Pierre Loti manzaralı Pierre Loti Süiti bulunmakta ve ziyaretçilerine tarihin sayfaları arasında dolaşma fırsatı tanımaktadır.

St. George Residence

Gerçek anlamda bir müze otel olan “St.George Residence”, “Tarihi Avrupa Otelleri Derneği”nin bir üyesidir. Otel, 700 yıl önce yapılmıştır. Fakat defalarca kez tekrardan inşa edilmiştir. Son halini 17. yüzyılda almıştır. Barok tarzını bu zaman aralığında kazanmıştır. Burası tarihte belli zamanlarda üst tabaka için yaşam merkezi olmuştur. Son restore çalışmasında süslemelerin ve fresklerin orijinalinin bozulmamasına dikkat edilmiştir.

Schloss Fuschl

Avrupa'da İhtişamı ve Tarihiyle Öne Çıkan 8 Müze Otel

Schloss Fuschl Hotel Salzburg’un tarihi miras listesinde yer almaktadır. Otel Fuschlsee Gölü’nün kıyısında, bir kalede hizmet vermektedir. Kale eski tarihlerde Salzburg Psikoposu için inşa edilmiştir. Uzun yıllar boyunca dini liderler burayı ziyaret etmiştir. Kale uzun geçmişi boyunca birçok kez el değiştirmiştir. Kalede II. Dünya Savaşı döneminde Almanya Uluslararası İlişkiler Bakanı Joachim Von Ribbentrop konaklamıştır. Bu yüzden de Üçüncü Reich’in birçok buluşması burada gerçekleşmiş ve Adolf Hitler burayı birkaç kez ziyaret etmiştir. Aynı zamanda birçok ünlü film de burada çekilmiştir. Konuklar halen burada konaklarken sergilenen eserleri ve zengin bir sanat koleksiyonunu da görme imkânı bulmaktadır.

Hotel Alfonso XIII

İspanya’nın lüks otellerinden bir tanesi olan “Hotel Alfonso XIII” Sevilla’da bulunmaktadır. Otel İspanya Kralı XIII. Alfonso’nun isteği üzerine inşa edilmiştir. Bu yüzden de otele kralın ismi verilmiştir. Otel tasarımı önemli sanat eserleri ve değerli aksesuarlarla dizayn edilmiştir. Otelde bulunan avlu Endülüs mimarisi için büyük öneme sahiptir.

Hotel Stefanie

Hotel Stefanie, 400 yıllık tarihi ile Viyana’nın en eski otelidir. Küçük kare pencerelere sahip olan zarif ve sade bir binada hizmet vermektedir. Otelde düzenli olarak sergiler düzenlenmektedir. Aynı zamanda içeride değerli sanat eserleri ve antika mobilyalar da görülebilir. Otel aynı zamanda şehirde yürüyüş ve tarihi yerlerin keşfi için de oldukça iyi bir konumda yer almaktadır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Sonbaharın Romantik Ruhunu Hissedebileceğiniz Oteller

Pera Palace Hotel Hakkında Duyunca Çok Şaşıracağınız 14 Bilgi

İstanbul’da Görkemli Bir Düğün İçin Tercih Edebileceğiniz 8 Otel

Türkiye’de İhtişamı ve Tarihiyle Önce Çıkan 10 Müze

İstanbul’da Çocuklarınızla Ziyaret Edebileceğiniz 7 Müze

Bohem Düğün Konsepti Yapacaklar İçin Öneriler

Doğanın büyüsünü romantizmle buluşturan bohem düğünler, özgür ruhlu çiftlerin kendi tarzlarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir konsept. Günümüzde popülerliği giderek artan bir düğün trendine dönüşen bu…

Daha Fazla Bilgi

Babalar Günü’nde Yapabileceğiniz En Keyifli Etkinlikler

Ülkemizde ve dünyada Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü’nü o güne özel gerçekleştireceğiniz etkinliklerle daha keyifle hâle getirebilirsiniz. Varlığıyla hayatınızı renklendiren ve güçlendiren babalarınız…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin