Dünyada Kokteyl Gelenekleri

Kokteyller, farklı içkilerin belirli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen leziz içecekler. Limon, meyve suyu, şurup gibi tatlarla zenginleştiriliyor ve keyifle tüketiliyorlar. Bazıları ferahlatıcı etkiye sahipken bazılar tatlı ya da mayhoş olan kokteyller, keşfedildikleri ülkelerin ve kültürlerin izlerini tüm dünyaya taşıyor. Gelin, dünya çapında severek tüketilen bu leziz kokteylleri hep birlikte mercek altına alalım.

Meksika’dan Dünyaya: Margarita 

Kokteyl denilince hiç kuşku yok, ilk sıra margaritanın! Tarihi 1930’lu yıllara kadar uzanan margarita, her ne kadar keşfedilme konusundaki gizemini korumaya devam etse de bu ferahlatıcı ve leziz kokteylin Meksika’nın Tijuana şehrinden dünyanın dört bir yanına yayıldığı biliniyor. Buzlu, buzsuz ya da buzla çalkalanmış olarak servis edilebilen margarita genellikle tekila, triple sec (portakal likörü) ve limon suyunun karıştırılmasıyla hazırlanıyor. Bazı margarita türleri şurup da içeriyor. Ağız kısmı tuza bulanmış bardakta limon ya da meyve dilimi ile servis ediliyor. 

Küba’nın Geleneksel Lezzeti: Mojito 

Mojito, Küba’da keşfedilen ve tüm dünyada tüketilen alkollü bir kokteyl. İlk olarak 80’li yılların sonunda Amerika’da popüler olmaya başlayan mojito, 90’lara gelindiğinde ise ününü dünya geneline taşımayı başarıyor. Günümüzün de en popüler kokteyllerinden olan mojito, ferahlatıcı bir etkiye sahip. Bu nedenle çoğunlukla yaz aylarında tüketiliyor. Bu leziz içki; rom, misket limonu, şeker, nane ve sodanın karşımı sonucunda ortaya çıkıyor. Kokteylin içindeki nane ve şeker, romun sert tadını hafifleterek içeceğin keyifle tüketilmesini sağlıyor. 

İtalya’nın Dünyaya Armağanı: Martini 

Martininin, beyaz şarap tutkunlarının favori kokteyli olduğunu söylemek mümkün. Yüz yılı aşkın bir süredir tüketilen martini, 1847 yılında İtalya’nın Torino kentinde keşfedilir. Ana madde olarak beyaz şarabı tercih eden martini; şaraba su, karamel, şeker, kokulu bitkiler ve baharatların eklenmesi sonucunda ortaya çıkıyor. Günümüzde martinin altı farklı çeşidi bulunuyor. Sevilen içecek, kendisiyle özdeşleşen sığ fakat enine geniş olarak tasarlanan bir kadehte, limon kabuğu ya da yeşil zeytin eşliğinde servis ediliyor. 

Porto Riko’dan Karakteristik Bir Lezzet: Pina Colada

19.yüzyıldan miras kalan pina colada, günümüzdeki hâline 20. yüzyılda kavuşuyor. Pina colada, tropikal lezzetlerin egemen olduğu bir içecek. Pina coladada beyaz rom, Hindistan cevizi yağı ve ananas suyu yer alıyor. Buz ve ananas dilimi ile servis edilen kokteyl, serinletici olduğu için başta Orta ve Latin Amerika olmak üzere dünya genelindeki tatil bölgelerinde sıklıkla tüketiliyor. 

İngiltere’den Benzersiz Bir Tat: Bramble 

1980’lerin Londra’sında hayat bulan bramble, dünya çapında bilinen ve en iyi bahar kokteylleri arasında yer alan bir içecek. Kokteyl, soğutulmuş highball bardakla servis ediliyor. Cin, şeker şurubu, böğürtlen likörü ve taze limon suyunun belirli oranlarda karıştırılmasıyla hazırlanan bramble; kırmızı meyveler ya da limon dilimi ile sunuluyor. Lezzetiyle damakta iz bırakan içecek, cinle hazırlanan kokteylleri tercih edenler için de ideal bir seçenek.

En Sevilen Dünya Kokteylleri Orient Bar’da!

Tarihi ve eşsiz mimarisiyle herkesi büyüleyen Pera Palace Hotel çatısı altında hizmet veren Orient Bar, sizi dünyanın farklı noktalarında hayat bulan birbirinden özel kokteyllerle buluşturuyor. Gerçek bir bar keyfi yaşatan mekân, imza kokteylleriyle konuklarını en iyi şekilde ağırlıyor. Orient Bar’da şöhretini dünya geneline taşımayı başaran kokteyllerin yanı sıra özenle hazırlanan bir şarap menüsü de sizleri bekliyor. Bu zengin içeceklere birbirinden leziz atıştırmalıklar da eşlik ediyor. Siz de sevdiklerinizle geçireceğiniz keyifli anları benzersiz bir deneyimle birleştirmek için Orient Bar’ı tercih edebilir, bilgi ve rezervasyon için Pera Palace Hotel ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

En Çok Turist Alan Şehirler

İstanbul’da Çay İçebileceğiniz En İyi 10 Mekan

İngiliz 5 Çayı Geleneğinin Bilmeniz Gereken Kuralları

Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken İkonik Barlar

İstanbul’un En Güzel 10 Teras Restaurant ve Barı

Geçmişten Günümüze İngiliz Kültürünün Vazgeçilmezi 5 Çayı Hakkında 5 Bilgi

Ayasofya Camii Hakkında Keşfetmeniz Gereken Her Şey

İstanbul’un silüetini oluşturan en önemli yapılardan olan, nice imparatorlukları ve devletleri misafir ederek zamana meydan okuyan Ayasofya Camii; Tarihi Yarımada’nın kalbinde yükselen bir şaheser. Göz…

Daha Fazla Bilgi

10 Yaratıcı ve Romantik Sürpriz Evlenme Teklifi Önerisi

Sevgili damat adayları, yaratıcı ve romantik bir evlilik teklifi için öneri araştırıyorsanız doğru yerdesiniz! Evlilik teklifi, ilişkinin önemli bir dönüm noktası olarak görülür. Bu yüzden…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin