İngiliz 5 Çayı Geleneğinin Bilmeniz Gereken Kuralları

Dünya üzerindeki birçok kişi için çay İngiliz kültürünün bir sembolü kabul edilir. İngiltere çayın anavatanı olmasa da İngilizler için çay sadece bir içecek değil, aynı zamanda sosyal bağların, geleneklerin ve zamanın bir ifadesi olarak algılanır. Saat beşte içilmesinden ötürü 5 çayı olarak adlandırılan bu ritüel, beraberinde pek çok kuralı da getirir.

Çayın sunulma biçiminden yanında tüketilecek yiyeceklere kadar hepsi için belirlenmiş bazı kurallar var desek abartmış olmayız! Peki, İngiliz çay saatlerinin kökenlerinden, ikram edilen lezzetlere ve geleneğin detaylarına kadar İngiliz beş çayının büyüleyici dünyasına biraz daha yakından bakmak ister misiniz? 

İngiliz 5 Çayı Nasıl Ortaya Çıktı?

İngilizlerin yaşamlarına ahenk katan; asaletin, nezaketin ve lezzetin bir araya geldiği en zarif geleneklerinden biri 5 çayı etkinliği! Bu gelenek, 19. yüzyılın başlarında İngiltere Düşesi Anna’nın alışkanlığı sayesinde hayat bulur. Düşes, öğle ile akşam yemeği arasındaki zaman zarfında çay ve sandviç tüketir. 

Düşes Anna’nın bu alışkanlığı kısa sürede misafirleri tarafından da benimsenir ve İngiltere’nin en seçkin sosyal ritüellerinden birine dönüşür. Günün iki ayrı anı çaya adanır; ilki öğleden sonra saat üç ile beş arasında gerçekleşen Low Tea, ikincisi ise saat beşten sonra başlayan ve daha doyurucu lezzetlerle zenginleşen High Tea olarak adlandırılan 5 çayı. O günlerden günümüze gelen bu zarif etkinliğin ise olmazsa olmaz birtakım kuralları var!

İşte geleneksel 5 çayının olmazsa olmaz kuralları:

Çay Seremonisi İçin Evin En Güzel Odası Seçilir

İngilizler 5 çayı ritüeli için evin en güzel ve aydınlık odasını seçmeye özen gösterirler. Şömine ya da pencere önüne iki farklı masa yerleştirilir. Bunun yapılmasının sebebi bir masada misafirler otururken diğer masada ikram edilecek çay ve atıştırmalıkların bulunmasıdır. Misafirlerin oturduğu masaya çay ve ikramlıkların konulması hoş karşılanmaz. Ev sahibi, misafirleri masada selamladıktan sonra onlara çay servisi yapmak için diğer masayı kullanır. 

Etkinlik İçin Zarif ve Şık Kıyafetler Tercih Edilir

Oda düzeninden giyilecek kıyafetlerin seçimine kadar 5 çayı seremonisi için herkes azami düzeyde özen gösterir. Çaya katılacaklar ipek eldiven, dantelli mendil ve şapka gibi aksesuarlar tercih ederler. Böylelikle herkes eski geleneğin inceliklerini yaşatarak etkinliğe katılmış olur.

Atıştırmalıklar Belli Bir Kurala Göre Seçilir

5 çayında masa düzeni ve kıyafet kadar önemli olan bir diğer konu ise ikram edilen lezzetlerin çeşidi ve boyutu. Misafirlere ikram edilmek üzere tatlı ve tuzlu olmak üzere iki çeşit ikramlık hazırlanır. İkramlıkların tek seferde yenilecek boyutta olması büyük önem taşır. Çünkü 5 çayında çatal ve bıçak kullanılması hoş karşılanmaz. Misafirlerin de burada dikkat etmesi gereken nokta kendisine ikram edilen yiyeceklerin tamamını bitirmesidir. Aksi takdirde bir sonraki etkinliğe davet edilmeyebilirler.

Çay Klasik Fincanlarda Servis Edilmez

5 çayı için klasik fincanların kullanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! 5 çayı servisi için ev sahibi evinde bulunan gümüş ya da porselen fincanları kullanır. Daha şık ve nahif bir ortam yaratan bu fincanlar, masalara da otantik bir hava katar.

Ev Sahibi Misafirlerine Karşı Kibar Olmalıdır

Ev sahibinin seremonide masa düzeni, yiyecekler ve kıyafete dikkat ettiği kadar misafirlerini ağırlama biçimine de özen göstermesi gerekir. Misafirleri konuştuğu esnada sözlerini kesmemeli ve onlar konuşmasını bitirdikten sonra soru sormalıdır. Ayrıca 5 çayına ev sahipliği yapan kişinin misafirlerine kesinlikle poşet çay kullanılarak hazırlanmış bir çay ikram etmemesi gerekir. 

İngiliz 5 Çayı İçin Michelin Guide Önerisi: Pera Palace Hotel Kubbeli Salon

kubbeli salon, pera palace hotel

İlklerin oteli olan Pera Palace Hotel‘de eşsiz bir 5 çayı deneyimi yaşamak ister misiniz? Cevabınız “Evet!” ise 130 yılı aşkın süredir çay saatlerinin yapıldığı Kubbeli Salon’da yerinizi ayırtabilirsiniz. İstanbul’un ilk çay etkinliğinin yapıldığı mekânlardan birisi olma özelliği taşıyan Kubbeli Salon, eşsiz zarafeti ve lezzetleriyle sizlere unutulmaz bir deneyim sunar. Haftanın her günü saat 15.00 ila 18.00 arasında ruhunuza dokunan eşsiz piyano tınıları eşliğinde, lezzetli atıştırmalıklarla sunulan akşamüstü çayına sevdiklerinizle beraber katılabilirsiniz.

Siz de Michelin Guide’ın tavsiye ettiği restoranlar listesinde yer alan ve Şef İbrahim Özçiftçi ve ekibinin ellerinden çıkan muhteşem lezzetleri deneyimlemek için hemen rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İstanbul’da Nerede Çay İçilir?

İstanbul’da Güzel Vakit Geçirebileceğiniz En İyi 10 Kafe

Kahvehanelerden Kafelere: 17. YY’dan Günümüze Türk Kahvesi

Dünyaya Nam Salmış Türk Kahvesinin Geçmişi ve Özellikleri

Bayram Ziyaretlerinize Neşe Katacak Şık ve Lezzetli Tatlılar

İstanbul’un Tarihe Tanıklık Eden Pastaneleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tarihi

Üç ana birimden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri; tarihî dokusu, bünyesinde barındırdığı bir milyondan fazla eser ve görkemli mimarisiyle İstanbul’un ve Türkiye’nin en değerli müzeleri arasında…

Daha Fazla Bilgi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na Özel: Türkiye’de Balenin Gelişimi

Estetik bir görsellik sunarak insan ruhuna dokunmayı başaran bale; dans, müzik ve tiyatro gibi farklı sanat disiplinlerini buluşturan bir sanat türüdür. İtalya’da Rönesans Dönemi’nde hayat bulan…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin