Seyahat Ederken Hasta Olmayın… Seyahatlerde Hava Değişimi İçin Almanız Gereken 6 Önlem

Seyahat etmek dünyanın en keyifli aktivitelerinden bir tanesidir. Bu seyahatin sonu bir de tatile çıkıyorsa alınan zevk ikiye katlanır. Fakat seyahat aynı zamanda hava değişimi demektir. Bu hava değişimi için gerekli önlemlerin alınmaması ise hastalığı da beraberinde getirebilir. Tüm bu eğlenceli süreç bir anda çekilmez bir hal alabilir. Eğer siz de yakın zamanda seyahate çıkmayı planlıyorsanız bu yazımıza mutlaka göz atın. İşte seyahatlerde hava değişimi için almanız gereken önlemler.

Seyahat öncesinde bağışıklığınıza önem verin

Seyahat-öncesi-bağışıklığınıza-önem-verin-e1583931740685

Hayatta her zaman riskler bulunmaktadır. Bu risklerin sizi etkileme olasılığını ise siz belirlersiniz. Yani güçlü bir bağışıklığınız varsa var olan risklerden minimum seviyelerde etkilenirsiniz. Bu yüzden de sizi virüslere karşı koruyan bağışıklık sisteminize gereken önemi vermelisiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilmeniz için ise; yeterli ve sağlıklı uyku uyumalı, vitamin ve mineral açısından zengin beslenmeli, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalı ve sporu hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Gideceğiniz yeri önceden araştırın

Aşılarınızı-kontrol-ettirin-e1583932280801

Güçlü bir bağışıklığınız var. Peki şartlar aşırı çetinse? Bu noktada gideceğiniz yer ve geçeceğiniz yollar hakkında bilgi sahibi olmanız büyük önem taşımaktadır. Gideceğiniz yerin hava durumu hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Aynı zamanda gideceğiniz yer bir yurt dışı ülkesiyse mutlaka aşı kontrollerinizi yaptırın.

Giyiminizi iyi yönetin

Giyiminizi-iyi-yönetin-e1583932422868

Gideceğiniz yerin hava durumu hakkında bilgi sahibi olmanız tek başına yeterli bir hazırlık değildir. Seyahat esnasında hava değişimi kendini yoğun bir şekilde hissettirecektir. İşte bu noktada tren, araba veya uçakla yolculuk ediyorsanız içeride terlememeye özen göstermeli ve terli bir şekilde dışarı çıkmamalısınız. Eğer içerisi yeterli sıcaklıktaysa montlarınızı çıkarmalı, dışarı çıktığınızda tekrar giymelisiniz. Bu hava değişimi esnasında yapacağınız giyim yanlışları sizi hasta edebilir.

Su en büyük yardımcınız olacak

su-tüketimi-e1583932611186

Vücudumuzun büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Bu da vücudumuzun işleyişi için büyük önem taşımaktadır. Seyahat süresince yeterli su alımı oldukça önemlidir. Dehidrasyon yani su kaybı bağışıklık sisteminizi zayıflatacağı gibi zihninizi karmaşık bir yapıya büründürebilir. Bu noktada tek dikkat etmeniz gereken şey suyun bazı virüsler taşıyabileceğidir. Gideceğiniz yerde birçok kişi şebeke suyu kullanıyor olabilir. Fakat bünyeniz bu şebeke suyundaki parçacıklara bağışıklık kazanmamış olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca kapalı su tercih etmelisiniz.

Kişisel temizliğinize önem verin ve temastan kaçının

Kişisel-temizliğinize-önem-verin-e1583932675151

Seyahat boyunca birçok noktaya temas edeceksiniz. Temas ettiğiniz noktalar ise tıpkı sizin gibi seyahatte olan, farklı şehirlerden ve ülkelerden insanlar olacak. Bu durum ise virüs çeşitliliği anlamı taşıyacak. Bu yüzden elinize bulaşan mikroplarla savaşabilmeniz için sıkça ellerinizi yıkamanız oldukça önemlidir. El yıkama alışkanlığı tatil süresince devam ettirilmelidir. Aynı zamanda yabancılarla yakın temastan kaçınılmalı; grip gibi bulaşıcı hastalıkların hava ve sıvı yoluyla geçtiği unutulmamalıdır.

Yediğiniz yemeklere dikkat edin

yeşil-çay-e1583932808126

Hava değişiminde tüketilen gıdalar ile birlikte bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi oldukça önemlidir. Bu doğrultuda yeterli ve sağlıklı bir beslenme düzeni uygulanmalıdır. Birçok kişi gidilen yerde hem sağlıklı hem de yeni lezzetler tatmak istemektedir. Fakat midenin ve bünyenin hassas olduğu bu dönemde tüketilecek olan gıdaların tazeliğinden emin olunması büyük önem taşır. Ayrıca seyahat boyunca yeşil çay ve zencefil çayı gibi bağışıklık sistemini destekleyici çaylar tüketilebilir.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Kış Aylarında Sağlıklı Seyahat Etmenin İpuçları 

Dünyanın En Çok Turist Çeken 12 Şehri

Dünyanın Adıyla Nam Salan 8 Muhteşem Tren Yolculuğu Rotası! 

İlk Defa Ziyaret Edecekler İçin İstanbul Lüks Konaklama Rehberi

Eminönü’nden Balat’a Yürürken Görmeniz Gereken 10 Mekân 

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Çocuklarınızla Birlikte Gezebileceğiniz Müzeler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünya çocuklarına armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl 23 Nisan’da büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Siz…

Daha Fazla Bilgi

Ailenizle Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Keyifli Hafta Sonu Etkinlikleri

Hafta sonları aileyle birlikte vakit geçirmek, yeni anılar biriktirmek ve yoğun iş günlerinin stresinden biraz uzaklaşmak için mükemmel bir zaman! İş yoğunluğuna kısa bir ara verdiğiniz…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin