Kış Aylarında Sağlıklı Seyahat Etmenin İpuçları

Kış tatilleri her ne kadar keyifli olsa da düşük sıcaklıklar ve kötü hava koşulları sebebiyle daha fazla dikkat gerektiriyor. Çünkü bu mevsimde hem havalar kötü gidiyor hem de salgın hastalıklar daha sık görülüyor. Peki kış aylarında sağlıklı seyahat etmek için neler yapılmalı? Alınacak birkaç basit önlemle kış tatillerini de tıpkı yaz tatilleri gibi keyifle geçirmek mümkün. İşte kış aylarında sağlıklı seyahat etmenin ipuçları!

 

Yanınıza doğru giysiler alın

Yanınıza-doğru-giysiler-alın-e1580976750411

Yaz tatillerinde yanınıza sıcaklığa uygun olmayan kıyafetler almanız pek de sorun değildir. Çünkü hemen her tatil bölgesinde şort veya tişört bulmanız mümkündür. Peki ya kış tatilleri? Kışın tatil yaparken eğer yanınıza mevsime uygun olmayan giysiler aldıysanız günleriniz üşüyerek geçebilir. Çünkü kış tatil rotalarında her zaman alışveriş yapacak yerler bulunamayabilir. Bu nedenle siz siz olun, yanınıza çıkarılabilir ve sizi sıcak tutacak, doğru giysiler almayı unutmayın.

 

Hem bulunduğunuz hem de gideceğiniz yerin hava durumunu kontrol edin

Hava-durumu-kontrolü-e1580976805144

Kış aylarında tatile giderken ve tatildeyken hava koşullarından haberdar olmanız son derece önemlidir. Bunun için gitmeden önce hem bulunduğunuz hem de gideceğiniz yerin birkaç günlük hava durumunu inceleyin. Bu sayede doğru giysiler seçebilir ve yol boyunca karşılaşacağınız engelleri önceden tahmin edebilirsiniz.

 

Uçuş bilgilerini sıklıkla kontrol edin

Uçuş-bilgilerini-kontrol-et-e1580976855767

Kış aylarında kötü hava koşulları sebebiyle uçak seferleri iptal edilebilir. Bu nedenle evden çıkmadan önce uçuş bilgilerini ve durumunu sıklıkla kontrol etmekte fayda vardır. Bu sayede saatlerce havaalanında beklemek zorunda kalmazsınız. Ve havaalanına tam vaktinde gideceğiniz için uçağınızı kaçırma riskiniz de ortadan kalkar.

 

Doğru ayakkabı seçimi yapın ve yanınıza yedek ayakkabı alın

Yanınıza-yedek-ayakkabı-alın-e1580976902689

Kış tatilleri genelde karlı ve soğuk lokasyonlarda geçirilir. Eğer böyle bir planınız varsa kar ve buzda kayıp düşmemek için doğru ayakkabı seçimi yapmanız gerekir. Ayrıca kış koşullarında ayakkabılarınızın ıslanabileceğini göz önünde bulundurarak yanınızda yedek bir ayakkabı bulundurmanız da sizin yararınıza olabilir.

 

Yanınıza ilaç almayı unutmayın

Yanınıza-ilaç-almayı-unutmayın-e1580976943559

Kış aylarında tatil yaparken olası salgın hastalıklara karşı tedbirli olmalısınız. Gideceğiniz yerde eczane bulunmama ihtimaline karşı ağrı kesici, pastil gibi hafif soğuk algınlığı semptomlarını hafifletecek ilaçlar alabilirsiniz. Bu sayede olası bir hastalığı önden engellemiş ve kendinizi toparlamış olursunuz.

 

Merkeze yakın bir otel seçin

Kış aylarında seyahat edeceğiniz şehirde hava koşulları kötü olabilir. Bu nedenle otelinizin merkeze yakın olması çoğu zaman avantajdır. Bu sayede pek çok yere kolayca ulaşabilir, saatlerinizi yolda geçirmek yerine gezmeye ayırabilirsiniz.

 

Beslenmenize dikkat edin

Beslenmenize-dikkat-edin-e1580976990257

Kış tatillerini sağlıklı bir şekilde tamamlamak için tatilden önce ve tatil süresince sağlıklı beslenmenizde fayda vardır. Bu sayede bağışıklık sisteminizi destekleyebilir ve soğuk havaya karşı sağlığınızı koruyabilirsiniz. Geriye ise sadece tatilin tadını çıkarmak kalır!

 

Cilt sağlığınızı koruyun

Cilt-sağlığınızı-koruyun-e1580977024900

Kış mevsiminden en çok etkilenen yerimiz cildimizdir. Soğuk hava koşulları, cildimizi nemsiz bırakarak kurumasına ve çatlamasına neden olabilir. Bu nedenle kış tatili yaparken cildinize uygun nemlendiriciler kullanmaya ve eldiven takmaya özen gösterin. Bu sayede cilt sağlığınızı soğuk havadan korumuş ve onu desteklemiş olursunuz.

İstanbul’un Kalbinin Attığı Beyoğlu’nda Bir Mola: Enfes Kokteyller İçebileceğiniz Mekânlar

Beyoğlu; dokusuyla, tarihiyle, kozmopolit yapısıyla ve kültür sanat faaliyetleriyle İstanbul’un kalbinin en hızlı şekilde attığı lokasyonlardan biri! Beyoğlu’nun bu yüksek temposu içinde bazen durup soluklanmak,…

Daha Fazla Bilgi

Sonbaharın Romantik Ruhunu Hissedebileceğiniz Oteller

Yazın canlı renkleri yerini sonbaharın sıcaklığına bırakırken insanın içinde romantizm rüzgârları esmeye başlıyor. Bu büyülü mevsimde konaklamanın tadı ise bir başka oluyor. Kendinizi büyüleyici atmosferin…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin