Ege Kıyılarında Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Tatil Beldesi

Türkiye’nin her bir yanı ayrı bir cennettir. Fakat Ege’nin kalplerdeki yeri her zaman ayrıdır. Ege’de birbirinden güzel onlarca hatta yüzlerce koy ve tatil beldesi yer alır. Birine gitsek, diğerinde aklımız kalır! İşte Ege kıyılarında mutlaka ziyaret etmeniz gereken 10 tatil beldesi.

Fethiye, Muğla

Ege Kıyılarında Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Tatil Beldesi

Akdeniz’de yer alan fakat Muğla’nın Ege’ye bağlı olmasından dolayı Ege olarak geçen Fethiye oldukça iyi bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin hatırı sayılır plajları burada yer alıyor. Buradaki otellerde kalındığında birçok farklı plaj seçeneği karşımıza çıkıyor. Muhteşem güzelliği ve turkuaz rengi ile Ölüdeniz, zemini büyük taşlardan oluşan yapısıyla Belcekız buranın sevilen plajları arasında. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu da burada mutlaka keşfedilmesi gerekenler yerlerden ikisi. Ayrıca burası maceraseverler için biçilmiş kaftan. Burada atlı gezinti, dalış, kürekçilik, nehir salı ve yamaç paraşütü gibi birçok spor seçeneği mevcut. Bununla birlikte tekne turlarına katılarak birbirinden güzel plajlar da yüzmek de mümkün.

Palamutbükü, Muğla

 Türkiye’nin cennet köşelerinden bir tanesi olan Datça’da bulunan Palamutbükü az nüfusu, muhteşem güzellikteki denizi ve mis gibi havasıyla ön plana çıkıyor. Uzun ve taşlık bir sahile sahip olan bu koyda zeytin ve bademlerin yetiştirildiği iki köy yer alıyor. Datça’nın merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alan Palamutbükü’nde şehrin gürültüsünden en güzel şekilde uzaklaşabilirsiniz.

Dikili, İzmir

Ege Kıyılarında Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Tatil Beldesi

İzmir’in kuzeyinde yer alan Dikili’de aşırı derecede turist yoğunluğu bulunmuyor. Bunun sebebi ise buranın İzmir ve çevresinde yaşayan kişilerin yazlıklarının olduğu bir bölge olması. Bölgeye gelindiği zaman çevredeki krater gölleri, köyler, mağaralar ve Bergama Antik Kenti mutlaka görülmesi gerekenler arasında.

Ayvalık, Balıkesir

Ege Kıyılarında Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Tatil Beldesi

Balıkesir’de bulunan Ayvalık muhteşem plajlara sahip. Bu plajlar arasında öne çıkanlardan bir tanesi ise soğuk suyuyla Sarımsaklı Plajı. Ayvalık’ta ayrıca 22 tane ada bulunuyor. Bu adalar arasında bulunan Alibey Adası ve Cunda Adası deniz turizmi için oldukça önemli. Ayvalık’a gelindiği zaman mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler arasında Şeytan Sofrası ve Ayvalık Ayazması gibi yerler bulunuyor. E tabii buraya geldiğiniz zaman Ayvalık tostu yemeyi de unutmayın!

Turunç, Muğla

Marmaris’in Bozburun Yarımadası’nda yer alan ve oldukça şirin bir tatil beldesi olan Turunç huzur dolu bir yer. Doğası henüz bozulmamış olan bu yerde sakin ve huzurlu bir tatil yapmanız mümkün. Genellikle yabancı turistlerin geldiği bu şirin belde yeşilin içinde ve mavinin kıyısında yer alıyor. Buraya gelindiği zaman Kumlubük, Amos Koyu ve Amos Antik Kenti mutlaka gezilmesi gerekenler arasında.

Bodrum, Muğla

Ege Kıyılarında Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Tatil Beldesi

Ege Bölgesi dendiği zaman şüphesiz ilk olarak akıllara Bodrum geliyor. Bodrum, ziyaretçilerine sunabileceği birçok farklı özelliği bünyesinde barındırıyor. Bazı beldeler muhteşem deniziyle, bazı beldeler ise gece hayatı ve otel olanaklarıyla ziyaretçileri memnun ediyor. Bodrum’un bazı kısımları aşırı ticarileşmiş olsa da butik alternatifler de bulmak mümkün. Butik hizmet bulabileceğiniz yerler arasında ise; Güvercinlik, Yalıçiftlik, Yalıkavak, Ortakent, Gümüşlük ve Turgutreis gibi yerler bulunuyor.

Didim, Aydın

Ege’nin meşhur sahil kasabalarından bir tanesi olan Didim, Altınkum Plajı ile öne çıkıyor. Mavi bayraklı olan bu plaj incecik bir kuma ve tertemiz bir suya sahip. Buranın tek kötü yanı bazı zamanlarda rüzgarlı olması. Eğer rüzgar sevmiyorsanız burası sizin için doğru bir seçim olmayabilir. Ayrıca burada birçok tarihi eser de ön plana çıkıyor. En önemlileri arasında ise eski zamanlarda bir kehanet merkezi olan Apollon Tapınağı bulunuyor.

Alaçatı, İzmir

İzmir’in Çeşme ilçesinin bir beldesi olan Alaçatı birçok kişinin hayranı olduğu bir yer. Alaçatı son zamanlarda fahiş fiyatlarıyla gündeme gelse de, yine de atmosferi ve güzelliği için tercih edilebilecek bir yer. Tertemiz bir sahile sahip olan bu belde oldukça rüzgârlı. Bu yüzden de burada bulunan sörf okullarında sörf yapmak mümkün. Ayrıca buradaki deniz suyunun soğuk olduğunu da hatırlatalım. Eğer daha sıcak bir bölge istiyorsanız Ilıca’ya doğru ilerleyebilirsiniz.

Bozburun, Muğla

Ege’nin gizli hazinelerinden bir tanesi olan Bozburun, Marmaris sınırları içerisinde yer alıyor. Eğer sakinlik ve huzur arıyorsanız kesinlikle mekânınız burası. Bozulmamış doğası, tertemiz havası ve bakir koyları ile ön plana çıkan Bozburun’da tam tamına 2.000 kişi yaşıyor. Aynı zamanda tarihseverlerin ilgisini çekebilecek 10 antik kent burada yer alıyor.

Hayıtbükü, Muğla

 Huzurun tavan yaptığı ve kendine has bir köy olan Hayıtbükü, Palamutbükü’nün yanında yer alıyor. Buraya gelindiği zaman bir başka güzellik olan Ovabükü’ne de gitmek mümkün. Ayrıca buraya geldiğiniz zaman Adatepe’den güneşi izlemeyi, balık ziyafeti yapmayı, bal-badem almayı, Knidos Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Bohem Düğün Konsepti Yapacaklar İçin Öneriler

Doğanın büyüsünü romantizmle buluşturan bohem düğünler, özgür ruhlu çiftlerin kendi tarzlarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir konsept. Günümüzde popülerliği giderek artan bir düğün trendine dönüşen bu…

Daha Fazla Bilgi

Babalar Günü’nde Yapabileceğiniz En Keyifli Etkinlikler

Ülkemizde ve dünyada Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü’nü o güne özel gerçekleştireceğiniz etkinliklerle daha keyifle hâle getirebilirsiniz. Varlığıyla hayatınızı renklendiren ve güçlendiren babalarınız…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin