Sofralarınıza Tat Katacak Birbirinden Lezzetli Ramazan Tatlıları

Ramazan ayı; özlenen geleneklerin, huzur dolu anların ve dayanışmanın olduğu kadar iştah açan, lezzet dolu sofraların da habercisi. Ramazan pidesi, hurma gibi bu aya özgü tatları sofralara taşıyan huşu dolu günler; söz konusu tatlı olduğunda ise kelimenin tam anlamıyla cömert davranıyor. Gelin, sofralarınızı çok daha renkli hâle getirecek Ramazan tatlılarına daha yakından bakalım. 

Eskimeyen Bir Dost: Güllaç Tatlısı 

Ramazan ayı denildiğinde belki de akla ilk gelen tatlılardan biri güllaç. Oldukça kolay ve pratik bir şekilde hazırlanan güllaç, özellikle sütlü tatlıları sevenlerin damak zevkine uygun. Bu eşsiz lezzetin orta kısmında fıstık veya ceviz yer alıyor. Gül suyu ise tatlıya benzersiz bir lezzet katıyor. Mevsime ve damak zevkine göre kiraz, çilek ve nar gibi meyvelerle servis ediliyor. Böylelikle damağa olduğu kadar göze hitap etmeyi de başarıyor. 

Osmanlı’dan Günümüze: Keşkül-ü Fukara Tatlısı

Osmanlı Dönemi’nde dervişler hem nefislerini terbiye etmek hem kibri yok etmek maksadıyla dilenirdi. Dervişlerin dilenmek için kullandıkları çanak ya da taslara ise keşkül denirdi. Dervişlerin dilenerek topladıkları para imarethanelere bağışlanır, bu parayla keşkül yapılarak fukaralara dağıtılırdı. İşte bu lezzetli Ramazan tatlısının adı da bu yaşanmışlıktan geliyor. 

Gelelim keşkül-ü fukara tatlısının içeriğine. Muhallebinin bademle süslenmesinden ortaya çıkan bu nefis tatlı, arzuya göre fındık ve Antep fıstığıyla daha da lezzetli hâle geliyor. Tatlı son derece hafif olmasına karşın damaklarda kolaylıkla silinmeyecek bir iz bırakıyor. 

Unutulamayacak Kadar Lezzetli Bir Klasik: Fırında Sütlaç 

Fırında sütlaç, hafif ve mideyi yormayan bir tatlı olduğundan Ramazan sofralarında sıklıkla karşımıza çıkıyor. Sütlacın akıllarda yer edinmesinin bir diğer sebebi ise doygun ve benzersiz tadı. Pirinç ve sütle yapılan bu klasik tatlı fırınlanıyor ve üstünün kızarması sağlanıyor. Böylece lezzeti artıyor. Antep fıstığı, fındık, ceviz gibi lezzetlerle servis edilen fırın sütlaç; görsel bir zenginliğe de ulaşıyor. Yapımı zahmetsiz olan bu Ramazan tatlısı, hemen her damak tadına hitap etmeyi başarıyor.

Vazgeçemeyeceğiniz Bir Tatlı: Muhallebili Kadayıf 

Muhallebiyi hepimiz biliyoruz. Hafif olduğu kadar lezzetli olan bu tatlı, kadayıfla zenginleştirildiğinde ortaya muhallebili kadayıf çıkıyor. Bu lezzet, Ramazan ayı boyunca sütlü tatlı listesini zenginleştirmek isteyenler için biçilmiş kaftan! Nefis muhallebinin üstünü örterek ona çıtırlık katan kadayıf, tatlıya âdeta başka bir boyut kazandırıyor. Genellikle tek başına ya da Antep fıstığıyla süslenerek servis edilen muhallebili kadayıf, çilek ve muz gibi meyvelerle de süslenebiliyor. 

Adı Gibi Lezzetli: Bal Parmak Tatlısı 

Ramazan sofralarından eksik olmayan tatlı çeşitlerinden biri de şerbetli tatlılar. Tadı gibi görüntüsüyle de insanı çeken bal parmak tatlısı, şerbetli tatlı sevenler için harika bir alternatif. Osmanlı’dan günümüze miras kalan bu harika lezzet; ağırlıklı olarak vanilya, irmik ve bademin ahenkli buluşmasıyla ortaya çıkıyor. Damak tadına göre badem yerine ceviz tercih edilerek de hazırlanabiliyor. Daha önce hiç denemediyseniz bu Ramazan ayında bal parmak tatlısı için sofranızda mutlaka yer açın. 

Ekmek Kadayıfı Tadında: Muhallebili Borcam Tatlısı 

Muhallebili borcam tatlısı sadece görüntüsüyle değil, tadına doyulmayan lezzetiyle de ekmek kadayıfını andırıyor. Bu nefis tatlının alt katı kekten, üst katı ise muhallebiden oluşuyor. Şerbetine ise dilerseniz karamel ilave edebilir ve tatlıyı daha leziz hâle getirebilirsiniz. Tatlının üzerini de tercihinize göre Hindistan cevizi, Antep fıstığı ve çilek gibi lezzetlerle süsleyebilir; hem lezzetini hem görsel zenginliğini artırabilirsiniz. 

Zamana Meydan Okuyan Bir Lezzet Adresi: Pera Palace Hotel 


İstanbul’un kalbinde Beyoğlu’nda konumlanan Pera Palace Hotel, ikonik ve tarihî bir mekân olmanın ötesinde aynı zamanda bir lezzet adresi. Otel, görkemli yapısını yemek kültürünün geçmişten günümüze uzanan lezzetleriyle birleştiriyor. Ödüllü şeflerinin imzasını taşıyan Türk, İtalyan ve Fransız mutfaklarının lezzetlerini soflarınıza taşıyor. 

Zengin bir tatlı menüsüne de sahip olan Pera Palace Hotel; kurabiye, pasta ve sütlü tatlı gibi lezzetlerin birbirinden nefis örneklerini sizlerle buluşturuyor. Siz de bu lezzetlerle buluşmak ve Ramazan ayında ikonik bir mekânda keyifli vakit geçirmek isterseniz Pera Palace Hotel‘i ziyaret edebilir, hemen yerinizi ayırtabilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Bayram Ziyaretlerinize Neşe Katacak Şık ve Lezzetli Tatlılar

Tarihi Yarımada’yı Gezerken Mutlaka Tatmanız Gereken 9 Lezzet

İstanbul’un Kendilerine Özgü Tatlarıyla Damak Çatlatan En Köklü 9 Pastanesi

İstanbul’un Tarihe Tanıklık Eden Pastaneleri

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Çocuklarınızla Birlikte Gezebileceğiniz Müzeler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünya çocuklarına armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl 23 Nisan’da büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Siz…

Daha Fazla Bilgi

Ailenizle Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Keyifli Hafta Sonu Etkinlikleri

Hafta sonları aileyle birlikte vakit geçirmek, yeni anılar biriktirmek ve yoğun iş günlerinin stresinden biraz uzaklaşmak için mükemmel bir zaman! İş yoğunluğuna kısa bir ara verdiğiniz…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin