İstanbul’un Kendilerine Özgü Tatlarıyla Damak Çatlatan En Köklü 9 Pastanesi

Avrupa etkisiyle birlikte Osmanlı mutfağına giren pastacılık ürünlerinin ilk olarak İstanbul’da tadıldığını biliyor muydunuz? Geçmiş dönemlerde az bulunduğu ve pahalı bir yiyecek olduğu için sadece zenginlerin tükettiği şeker; halk tarafından sadece bayramlarda tüketilirdi. Günümüzde ise şekerli yiyecekler hemen hepimizin hayatında; üstelik oldukça önemli bir yerde! Asıl konumuza dönecek olursak pastacılık ürünlerinin İstanbul’a erken bir dönemde girmesi sebebiyle bu güzel şehrin birçok tarihi pastaneye sahip olduğunu söylemek gerek! Peki, İstanbul’un kendine özgü tatlarıyla damak çatlatan köklü pastaneleri hangileri? İşte İstanbul’un geçmişten günümüze tatlılarıyla hafızalarımıza kazınmış 9 tarihi pastanesi.

  1. Savoy

İlk Savoy Pastanesi 1950 yılında dönemin önemli semti Cihangir’de açılmış. Ve açıldığı günden beri kalitesinden bir an olsun ödün vermeden tatlı severlere hizmet vermeye devam ediyor. Savoy Pastanesi’nin menüsünde milföy pasta, nostaljik gofret, rokoko pasta gibi Savoy’a özgü birçok lezzet bulunuyor. Pastanede lezzetli pastaların yanı sıra keyifli bir kahvaltı yapmak da mümkün.

Adres: Cihangir Mahallesi, Sıraselviler Cd. 91/A, Beyoğlu

  1. İnci

İstanbul'un Kendilerine Özgü Tatlarıyla Damak Çatlatan En Köklü 9 Pastanesi

İstanbul’da profiterol dendiğinde ilk akla gelen pastane olan İnci’nin oldukça köklü bir geçmişi var. 1940’larda Luka Zigoris, Galatasaray Lisesi’nin karşısında bir atölye kiralayarak profiterol ismini verdiğini bir pastayı yapmaya ve satmaya başlar. Bu ilginç pasta bir hayli ilgi görür ve Zigoris işleri büyüterek İstiklal Caddesi üzerinde bir dükkân kiralar. İşte İnci Pastanesi’nin günümüze ulaşan hikayesi böylece başlamış olur!

Adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Mis Sk. 18/A, Beyoğlu

  1. Divan

1956 yılında Elmadağ’da Divan Otel’de hizmet vermeye başlayan pastane, eşsiz çikolata, butik pasta ve tatlılarla herkesin ilgisini çekiyor. 60 yıl önce temelleri atılan Divan Pastanesi’nin ikinci durağı ise 1964 yılında Erenköy oluyor. Bundan 10 yıl sonra Divan Pastanesi Bebek açılıyor. 1981’de Moda, 1984’te ise Sütlüce şubeleri açılarak Divan Pastanesi’nin benzersiz lezzetleri neredeyse İstanbul’un tamamına ulaşıyor. Divan Pastaneleri, günümüzde de ilk günkü kalite anlayışıyla tatlı severleri en leziz tatlılarla buluşturmaya devam ediyor!

Adres: Tomtom Mah. İstiklal Cad. No: 181 K: 5-6, Merkez Han, Beyoğlu

  1. Baylan

İstanbul’un köklü pastanelerinden biri olan Baylan, yaklaşık 90 yıllık bir geçmişe sahip. İlk olarak Arnavutluktan göçen Filip Lenas tarafından “Loryan” ismiyle açılan pastane, 1934 yılında “Baylan” ismini almış. İlk şubesini Beyoğlu’nda açsa da günümüzde Karaköy, Gayrettepe, Bebek ve Kadıköy’de de şubeleri bulunuyor. Bu harika pastanenin mutlaka denenmesi gereken farklı lezzetleri ise trüf, kup griye, moncheri, adisababa olarak sayılabilir…

Adres: Arap Cami Mahallesi, Tersane Cd. No:5, Beyoğlu

  1. Cemilzade

İstanbul'un Kendilerine Özgü Tatlarıyla Damak Çatlatan En Köklü 9 Pastanesi

İstanbul’un yüzyıllık pastanelerinden biri olan Cemilzade, 1883 yılında Udi Cemil Bey tarafından “Şekerci Cemil Bey” ismiyle açılmış. Cemil Bey’in vefatının ardından ailesi pastanenin ismini “Cemilzade” olarak değiştirmiş. Günümüzde ailenin 4. kuşağı Barış Cemiloğlu tarafından işletilen pastane, var olan 4 şubesinde ilk günkü kaliteyi ve lezzeti sunmaya devam ediyor. Özellikle badem ezmesi ve lokumları, mutlaka denenmesi gereken tatlar!

Adres: Operatör Cemil Topuzlu Caddesi No:7/C, Selamiçeşme

  1. Karaköy Murat Muhallebicisi

1900’lü yıllarda aşıkların buluştuğu muhallebicilerden biri olan Murat Muhallebicisi’nin ilk şubesi olan Kocamustafapaşa’daki dükkân, eminiz birçok aşka şahit olmuştur! Günümüzde birçok şubesi olan Murat Muhallebicisi, zamanla menüsündeki tatlıları da geliştirmiş ve yalnızca muhallebiden ibaret kalmamış. Şimdilerde Karaköy meydanındaki büyük mağazasındaki çeşit çeşit tatlıların hepsi birbirinden leziz!

Adres: Karamustafapaşa Mah., Halilpaşa Sok. Aksu İşhanı 14/C, Beyoğlu

  1. Görgülü Pastanesi

Yaklaşık 50 yıldır hizmet veren Görgülü Pastaneleri, ilk olarak Ahmet Görgülü tarafından Rumeli Caddesi’nde açılmıştır. Mutlaka denenmesi gereken ve yıllara meydan okuyan tatları ise talaş böreği, kara dutlu muhallebisi, lor peynirli kurabiyesi!

Adres: Fenerbahçe Mahallesi, Bağdat Cd. 46/A, Kadıköy/ İstanbul

  1. Gezi İstanbul

1987 yılında açılmış olan Gezi İstanbul, Türkiye’de ilk tiramisuyu yapan pastane olarak bilinmektedir. Açıldığı ilk günden beri ürünleriyle fark yaratan Gezi, günümüzde de kendisine özgü tatlarıyla damak çatlatmaya devam etmektedir.

Adres: Gümüşsuyu Mahallesi, Ulusal Apt, İnönü Cd. No:5, Beyoğlu/ İstanbul

  1. Patisserie de Pera

İstanbul'un Kendilerine Özgü Tatlarıyla Damak Çatlatan En Köklü 9 Pastanesi

Patisserie de Pera, 120 yılı aşkın süredir misafirlerine hizmet veren ve İstanbul’un tarihi otelleri arasında ilk sıralarda gelen Pera Palace Hotel’in efsanevi pastanesi. Öyle bir pastane düşünün ki içeriye girdiğiniz andan itibaren kendinizi 1900’lerin Paris’inde hissediyorsunuz… Pastanenin atmosferi, Beyoğlu’na takım elbise ile inilen zamanlardaki zarafeti size layıkıyla yaşatıyor. Tamamı kendi imalathanelerinde üretilen muhteşem lezzetlerinden söz etmiyoruz bile!

Adres: Meşrutiyet Caddesi No:52, Tepebaşı, Beyoğlu

İstanbul’un Simgesel Yapıları

Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, tarihe tanıklık eden yapılarıyla oldukça zengin bir şehir. Köklü tarihi ve eşsiz mimarisiyle dünyadaki en özel şehirler arasında yer…

Daha Fazla Bilgi

Avrupa’nın Gastronomi Durakları

Avrupa, tarih boyunca birçok farklı lezzeti harmanlayarak ortaya çıkardığı zengin gastronomi değerleriyle biliniyor. Mutfak kültürünün fazlasıyla gelişmiş olduğu kıtada birbirinden lezzetli yemekleriyle dikkat çeken pek…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin