Michelin Guide Rehberi ve Kazananları

Yemek yapmak günlük hayatta bize çok sıradan gelse de bu aktivite kimileri için bir sanat. Türk ve dünya mutfağından eşsiz lezzetleri müşterileriyle buluşturan restoranlar, bu sanatın en önemli taşıyıcıları. Birbirinden özel tatları âdeta ressam gibi hazırlayıp sunan restoranlar, çeşitli kriterlere göre değerlendirilir ve sınıflandırılır. Bu sınıflandırmada en çok bilinen ve en prestijli olan ise Michelin Rehberi. Bu rehberde yer almak bir restoranın sadece dünya çapında tanınması değil, itibar sahibi olması açısından da oldukça önemli. Gelin, Michelin Guide’ın ne olduğuna ve Michelin Yıldızı kazananlara yakından bakalım.

Michelin Rehberi Nedir?

Michelin Rehberi’nin tarihi, 1889 yılına dayanıyor. Edouard ve Andre Michelin kardeşler, Fransa’da çok az sayıda otomobilin olduğu o dönemde lastik şirketi Michelin’i kurdular. Araba ve dolaylı olarak lastik satışlarını artırmak isteyen kardeşler, gezginler için işlevsel bir rehber oluşturdu. Bu rehberde benzinin nasıl doldurulacağı, lastiğin nasıl değiştirileceği gibi bilgilerin yanı sıra akşam yemeği yenebilecek restoranların listesi ve harita da bulunuyordu.

Başlangıçta ücretsiz olarak dağıtılan bu rehber, 1920 yılında düzenlendi ve satılmaya başladı. Artık rehberde Paris’te yer alan oteller ve belli kriterlere göre listelenen restoranlar da yer alıyordu. Rehberin restoranlarla ilgili bölümü giderek popülerleşince Michelin kardeşler, bugün restoran müfettişi olarak adlandırdığımız kişileri görevlendirerek restoranları ziyaret edip gözlemlemelerini istedi. 

Önceleri tek yıldızla değerlendirilen restoranlar için beş yılın ardından sıfır, bir, iki ve üç yıldızlı bir hiyerarşi sistemi benimsendi. Bir Michelin yıldızı kaliteli malzemelerle yüksek standartta ve istikrarlı yemeklerin yapıldığı, iki Michelin yıldızı restoran şefinin yeteneklerini yemeklerine yansıttığı ve rotanızı değiştirmenize değeceği, üç Michelin yıldızı ise şefin yemek yapmayı sanata dönüştürdüğü ve kesinlikle ziyaret edilmesi gereken fevkalade bir mutfak anlamına gelir.

İstanbul’da Yer Alan Michelin Ödüllü Restoranlar

İstanbul’da Michelin ödülü almaya hak kazanan restoranlar; modern mutfak, Asya ve Akdeniz mutfağı gibi farklı lezzetleri misafirleriyle buluşturuyor. Ödüllü restoranlar, zengin menülere ev sahipliği yapmanın yanı sıra etkileyici sunumlarıyla da beğenileri kazanıyor.

Modern Mutfak

Duyulara hitap eden, yaratıcılığın yoğun olduğu modern mutfak; zamanın ruhunu yansıtan lezzetlere imza atıyor. Şefler klasik tarifleri, teknikleri ya da gelenekleri ilham kaynağı olarak görüyor ve yaratıcılığını katarak hazırladıkları tarifleri olağanüstü sunumlarla tamamlıyorlar. Michelin Yıldızı alan modern mutfaklar genellikle İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alıyor.

Asya Mutfağı

Uzak Doğu lezzetlerini son derece incelikli şekilde hazırlayan Michelin Yıldızı alan restoranlar, sushi ve ramen gibi geleneksel Asya mutfağı yemeklerini etkileyici sunumlarla misafirlerine takdim ediliyor. Klasik Asya mutfağına özgü lezzetleri hazırlayanların yanı sıra çağdaş Asya tariflerini menülerine ekleyen restoranlar da bulunuyor. Bazı restoranlar Asya’ya özgü gelenekleri Avrupa etkileriyle harmanlıyor ve yaratıcılıkta sınır tanımıyor. 

Akdeniz Mutfağı

Akdeniz çevresindeki ülkelerin lezzetlerini hazırlayan Michelin ödüllü restoranlar, Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağını sıklıkla kullanıyor. İstanbul’da farklı lokasyonlarda bulunan Michelin ödüllü restoranlarda Akdeniz mutfağına özgü lezzetleri keşfedebilirsiniz.

Michelin Rehberi Haritasının Yeni Üyeleri: İzmir ve Bodrum

Michelin Rehberi’nin yeni üyeleri İzmir ve Bodrum restoranları, geleneksel ve modern gibi farklı mutfakların lezzetlerini titiz bir şekilde hazırlıyor. Bu sene İzmir’de 15, Bodrum’da 19 restoran Michelin Rehberi’ne girmeyi başardı. Bunun yanı sıra ilk kez İzmir’de 3, Bodrum’da ise 2 restoran birer Michelin Yıldızı aldı. Ayrıca İstanbul’da 8, Bodrum’da 2, İzmir’de ise 6 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü.

Eşsiz Tatlar İçin: Pera Palace Hotel, Kubbeli Salon

Pera Palace Hotel bünyesinde hizmet veren ve eşsiz menüsüyle misafirlerine unutulmaz lezzetler sunan Kubbeli Salon, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Michelin Rehberi’nin tavsiye edilenler listesindeki yerini aldı. Michelin restoran müfettişlerince yüksek standartta yemek pişirme niteliğine sahip olduğu bir kez daha tüm dünyaya duyuruldu. Yüksek tavanlı, eşsiz mimarisiyle ve tarihiyle konuklarını büyüleyen Kubbeli Salon; Türk yemeklerine Fransız ve İtalyan esintileri katarak damakta iz bırakan lezzetlere imza atıyor. Ayrıca mekân İngiliz usulü akşamüstü çaylarına da ev sahipliği yapıyor. Siz de otantik yemekleri modern etkilerle birleştiren Kubbeli Salon’da yerinizi ayırtmak isterseniz hemen Pera Palace Hotel ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

İstanbul’da Fine Dining İçin Tercih Edebileceğiniz En İyi 10 Restoran

İstanbul’da Uzak Doğu Lezzetlerini Deneyebileceğiniz 10 Restoran

İstanbul’un En Güzel 10 Teras Restaurant ve Barı

İstanbul Boğazı Çevresinde En İyi 9 Restaurant

Fransız ve İtalyan Mutfaklarının Türkiye’deki Temsilcisi 7 Restoran

Bohem Düğün Konsepti Yapacaklar İçin Öneriler

Doğanın büyüsünü romantizmle buluşturan bohem düğünler, özgür ruhlu çiftlerin kendi tarzlarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir konsept. Günümüzde popülerliği giderek artan bir düğün trendine dönüşen bu…

Daha Fazla Bilgi

Babalar Günü’nde Yapabileceğiniz En Keyifli Etkinlikler

Ülkemizde ve dünyada Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü’nü o güne özel gerçekleştireceğiniz etkinliklerle daha keyifle hâle getirebilirsiniz. Varlığıyla hayatınızı renklendiren ve güçlendiren babalarınız…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin