Kış Aylarında İstanbul’dan Fazla Uzaklaşmadan Temiz Hava Alabileceğiniz 9 Lokasyon

İstanbul’da yaşayan birçok kişi kış aylarında havanın kapalılığından ve yoğun iş temposundan dolayı bunalıyor. Bu durum şöyle mis gibi temiz hava alınabilecek, hafta sonu kaçamağı yapılabilecek ve şehrin gürültüsünden uzaklaşabilecek lokasyon arayışlarıyla sonlanıyor. Bilet masrafları, kalacak yer derken planların birçoğu hayal oluyor… Ama elbette bu mutsuz sonu değiştirmek için başka seçenekler de var! Eğer siz de bu yanlışa düşüyorsanız, biraz sonra yer vereceğimiz lokasyonlar hayata kısa bir mola vermenizi, enerji dolmanızı ve mis gibi havayı içinize çekmenizi sağlayacak. Çünkü İstanbul’a oldukça yakın, günübirlik gidilebilecek veya hafta sonu konaklanabilecek, temiz havanın olduğu birçok yer var. İşte kış aylarında İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan temiz hava alabileceğiniz 9 lokasyon…

Maşukiye, Kocaeli

Kocaeli’nde yer alan Maşukiye, yakın konumuyla kış aylarında temiz hava alınabilecek muhteşem bir seçenektir. Maşukiye, Kartepe’nin eteklerinde ve Sapanca Gölü’nün kıyısında yer almaktadır. Bölge dört mevsim muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Şelalelerle kaplı bir yere gittiğiniz zaman alabalık restoranlarında muhteşem lezzetler tadabilir, organik ürünler satın alabilirsiniz. Ayrıca dereler ve ormanlar görebilirsiniz.  ”Maşuk” kelimesinin “aşık” anlamını taşıdığını göz önünde bulundurursak, siz de buraya âşık olabilirsiniz.

Polonezköy, İstanbul

Kış Aylarında İstanbul'dan Fazla Uzaklaşmadan Temiz Hava Alabileceğiniz 9 Lokasyon

İstanbul’dan uzaklaşmadan temiz havanın tadına varmak isteyenler için muhteşem bir seçenek olan Polonezköy’de keyifli kahvaltılar yapabilir, ormanda uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Biraz temiz hava aldıktan sonra Zofia Rizi Anı Evi’ni gezebilir, ATV’ye binebilir, kendin pişir kendin ye mekanlarını ziyaret edebilir veya binicilik eğitimi alabilirsiniz.

Ballıkayalar, Kocaeli

İşte büyüleneceğiniz bir doğa harikası; Ballıkayalar! Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı kanyon görünümlü ve 1,5 km uzunluğa sahip bir park. Ortadan bir akarsu geçiyor. Kampçıların ve kaya tırmanışı sevenlerin uğrak noktası olan bu yerde yeşilin her tonunu görmeniz ve İstanbul’dan uzaklaşmadan tertemiz bir havayı içinize çekmeniz mümkün.

Erikli Yaylası, Yalova

Şehrin gürültüsünden kaçmak için iyi bir alternatif olan Erikli Yaylası Yalova’da bulunuyor. Erikli Yaylası’na geldiğiniz zaman Dipsiz Göl ve Çifte Şelale gibi güzellikleri de görmeniz mümkün. Yayla, şu anda yayla amaçlı olarak kullanılmıyor olsa da doğa severler ve piknikçilerin uğrak noktalarından bir tanesi. Burası ayrıca muhteşem bir ekosisteme sahip. Bölgede şelaleleri, dereleri, patika yolları, ormanları ve yaylaları görebilirsiniz.

Uçmakdere, Tekirdağ

Kış Aylarında İstanbul'dan Fazla Uzaklaşmadan Temiz Hava Alabileceğiniz 9 Lokasyon

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı olan Uçmakdere Köyü muhteşem bir manzaraya ve olağanüstü bir doğaya sahip. Öyle ki birçok kişi tarafından Trakya’nın en güzel köyü olarak biliniyor. Yükseklerde tertemiz havayı içinize çekerken organik yiyecekler tadabilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Abant, Bolu

Bolu il sınırları içerisinde yer alan Abant Gölü merkeze 30 km uzaklıktadır. Temiz hava almak ve yürüyüş yapmak isteyenler için muhteşem bir bölgedir. Gölün çevresi tam 7 km uzunluğundadır. Bu da 1,5 saatlik yürüyüş anlamını taşımaktadır. Burada orman içindeki yürüyüş yolları keşfedilerek keyifli dakikalar geçirilebilir, çevredeki yaylalar gezilebilir.

Nüzhetiye Şelalesi, Kocaeli

Nüzhetiye Şelalesi, Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunuyor. İstanbul’a 125 kilometre mesafede bulunan bu yerde muhteşem bir doğa yürüyüş parkuru mevcut. Yürüyüş parkurunda yolunuza devam ederken farklı şelaleleri ve ağaçların en güzel hallerini görmeniz mümkün. Ayrıca yürüyüşe başlamadan önce lezzetli bir kahvaltı da yapabilirsiniz.

Kerpe, Kocaeli

Kış Aylarında İstanbul'dan Fazla Uzaklaşmadan Temiz Hava Alabileceğiniz 9 Lokasyon

Kerpe, İzmit’e 50 km ve Kandıra’ya 10 km uzaklıkta bulunan, masmavi bir denize sahip, çam ormanlarıyla kaplı müthiş bir köydür. Köyde muhteşem bir çam havası vardır. Eğer kışın da masmavi denize bakmayı ve deniz havasını içinize çekmeyi seviyorsanız burası epey hoşunuza gidebilir.

Cumalıkızık, Bursa

Bursa’nın 600 yıllık geçmişe sahip olan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Cumalıkızık köyü, kışın muhteşem bir atmosfere sahip. Köy içerisinde Osmanlı sivil mimarisinin en muhteşem örneklerini barındırıyor. Burada toplamda 270 adet Osmanlı evi bulunuyor. Tertemiz bir havaya sahip olan bu yerde güne muhteşem bir kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Cumalıkızık kışın yoğun iş temposundan ve şehrin gürültüsünden bunalanlar için muhteşem bir hafta sonu kaçamağı seçeneği.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Türkiye’de Unutulmaz Bir Kış Tatili İçin Ziyaret Etmeniz Gereken 7 Lokasyon

Yeni Yıla Girerken Tercih Edebileceğiniz 10 Yurt İçi Tatil Lokasyonu

Kış Aylarında İstanbul’dan Fazla Uzaklaşmadan Temiz Hava Alabileceğiniz 9 Lokasyon

İstanbul’da Edebiyat ve Sanat Gezginlerinin Mutlaka Görmesi Gereken 10 Lokasyon

Sonbaharda İstanbul ve Çevresinde Hafta Sonu Kaçamağı İçin 10 Huzurlu Lokasyon

Bohem Düğün Konsepti Yapacaklar İçin Öneriler

Doğanın büyüsünü romantizmle buluşturan bohem düğünler, özgür ruhlu çiftlerin kendi tarzlarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir konsept. Günümüzde popülerliği giderek artan bir düğün trendine dönüşen bu…

Daha Fazla Bilgi

Babalar Günü’nde Yapabileceğiniz En Keyifli Etkinlikler

Ülkemizde ve dünyada Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü’nü o güne özel gerçekleştireceğiniz etkinliklerle daha keyifle hâle getirebilirsiniz. Varlığıyla hayatınızı renklendiren ve güçlendiren babalarınız…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin