İyi Fikir: Glutensiz ve Şekersiz Düğün Pastası

Endüstri ile birlikte hayatımızda büyük bir yer kaplamaya başlayan şeker ve glutenin pek de masum olmadığını modern tıbbın yönergeleri sonucunda hepimiz öğrendik. Yıllar boyunca hamur işleri; çörekler, kekler, poğaçalar ve pastalar olarak önümüze gelen bu değerler aynı zamanda lezzetin temel unsuru olarak da karşımıza çıktı. İyi bir tatlandırıcı olan ve gıdaya elastikiyet kazandıran glutenin bedenimize girdikten sonra ki etkileri ise iyi olmuyor.

Fakat gastronominin yıllar içinde doğayı daha verimli şekilde kullanıyor olması bu sorunlara da bir çözüm getirdi. Artık şeker ve gluten olmadan lezzetli pastalar ve hamur işleri yiyebiliyor, eşzamanlı olarak beden sağlığımızı da koruyabiliyoruz.

Gluten Nedir?

Gluten protein grubunda yer alan bir maddedir. Bu madde tahılların içerisinde bulunur ve gıdanın elastikiyet kazanmasını sağlar. Gıdanın maya tutmasını, taneciklerin birbirine bağlanmasını ve kıvam kazanmasını sağlayan glutenin dezavantajı ise vücut tarafından sindirilmesinin zor olmasıdır. Öyle ki bir hamuru su altında arındırdığınızda glutenin erimediğini ve plastik bir cisim gibi kendini koruduğunu görürsünüz. Bu durum düşük oranlarda beden tarafından tolere edilse de yoğun tüketimlerde sindirim ve boşaltım sisteminin zarar görmesine zamanla enzim ve salınım sorunlarının baş göstermesine sebep olmaktadır. Kimi kişilerde ise gluten alerjik reaksiyon gösterilen bir maddedir.

Şekerin Zararları

Düşük oranda ve doğal – işlenmemiş gıdalar aracılığıyla karşılandığında bedene zarar vermeyen hatta ihtiyaç duyulan şeker; işlenmiş olarak ya da yüksek oranda tüketildiğinde kişilerde kronikleşen hastalıklara ve form kaybına sebep olabilmektedir. Kısa sürede bağımlılık yaratabilen ve kişinin iradesini de tehdit eden bu besin zamanla obezite, şeker hastalığına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda iştah keserek asıl ihtiyaç gıdaların tüketilmesini de engellemekte, vitamin ve mineral değerlerinin düşmesine de sebep olmaktadır. Şeker tüketiminin bir başka zarar ise oksitlenmeye sebep olarak zararlı hücre yapımını beslemesidir. Bu özelliği ile kanser riski oranını da yükseltmektedir.

Şekersiz ve Glutensiz Bir Pasta Mümkün

Son yıllarda şeker ve glutensiz pastalar oldukça revaçta. Sağlıklı yaşamanın gittikçe önem kazanmasıyla şeker ve gluten kullanımının azalması, düşkünü olduğumuz lezzetlerin de yeniden şekillenmesine sebep oldu. Pastasız ve tatlısız bir hayat düşünmek mümkün olmasa da şekersiz ve glutensiz bir hayat düşünmek mümkün. Şekersiz ve glutensiz pastalar tam da bunun için var.

Bu pastanın yapımında kullanılan malzemeler ise bütünüyle doğal içeriklerden oluşmaktadır.

Hamuru için ne kullanılır: Glutensiz bir pasta yapmak için buğday unundan uzak durmak temel koşuldur. İlk söylendiğinde bunun mümkün olmayacağı düşünülse de doğanın sunduğu sınırsız seçenekler buğday unu olmadan pasta keki yapmayı mümkün kılıyor. Yerine koyulabilecek alternatif unlar ise oldukça çeşitli. Glutensiz bir pastanın kekinde yulaf, fasulye, badem gibi ürünlerin un formu kullanılabilmektedir. Hangisinin kullanılacağı ise yapılacak pasta çeşidine göre değişmektedir.

Şeker yerine ne kullanılmaktadır: Pastanın tatsız olması mümkün değildir fakat bu her zaman rafine şeker ile sağlanmak zorunda da değildir. Şekersiz pasta yapımında meyve, bal, vegan bitter çikolata, hurma, kuru meyve gibi gıdaların şekerinden faydalanılmaktadır. Bu ürünler hem pasta kekinde hem de süslemesinde yer alarak pastanın tatlı olmasını sağlar.

Bununla birlikte belirtmek gerekir ki glutensiz ve şekersiz pastalar; buğday unuyla yapılan ve rafine şeker kullanılan pastalardan daha az tatlı değildir. Aksine içerisinde kullanılan malzemeler hem tatlandırıcı hem de aroma verici özelliğe sahiptir ve bu pastanın lezzet oranını da artırmaktadır.

Şekersiz Glutensiz Düğün Pastanızla Misafirlerinize Özel Hissettirin

Düğün pastaları özel bir öneme sahiptir. Öyle ki hiçbir zaman sıradan bir düğün pastası görmek mümkün değildir. Ömrümüzün en özel gününde her detayın özenle hazırlanmış olması ve şık bir şekilde sunulması bizler için fazlasıyla önemlidir. Tüm bunların sebebi ise özel hissetmek ve hissettirmek içindir. Gelinin, damadın, ailelerin ve gelen tüm misafirlerin bu günde kendini özel hissetmesi gerektiğini düşünür ve bu düşünceyi her bir detaya işleriz.

Elbette glutensiz ve şekersiz lezzetli bir düğün pastası da bu düşüncenin bir parçası olabilir. Estetik kaygıların ve lezzetin yanı sıra sağlıklı ve modern bir seçim de olan bu pastalar her bir misafirin gönlünü fethedebilir.

Meyve, bitter çikolata, badem unu ve çeşitli doğal gıdalarla hazırlanmış bu lezzetli seçenek sizin de misafirlerinizin de damağında şenlik yaratacak.

Pera Palace’ta Düğün

Tarihi bir otelin ve mimari bir şaheserin içerisinde düğün yapmak oldukça cazip bir fikir. Pera Palace Hotel 1870 yılında açıldığı günden bu yana İstanbul’da lüks ve modern seçimlerin sembolü olarak hayatına devam ediyor. Sanat sergileri, bürokratik toplantılar, konferanslar ve düğünler gibi pek çok organizasyonun ev sahipliğini yapan bu mekan, ziyaretçilerini iç mimarisi ve hizmetiyle her seferinde büyülüyor. Mekan girişi, salonlar ve manzara…

Tüm bunların yanı sıra Pera Palace Hotel’de düzenlenen düğünlerde kişiye özel zevklerin ön planda tutulduğu, seçkin bir sunum yapılmaktadır. Dekorasyon, süsleme ve menü detayları gelin ve damadın isteklerine göre seçilerek en kaliteli şekilde dizayn edilmektedir. Tam da bu sebeple seçim yapılan yelpaze fazlasıyla geniş tutulmaktadır.

Düğün menünüzde ve pasta seçiminizde de gönlünüze en uygun seçeneği Pera Palace Hotel’de bulmanız mümkün. Glutensiz ve şekersiz düğün pastanızı da…

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İyi Bir Pasta Yapmanın 8 Püf Noktası

İstanbul’un Kendilerine Özgü Tatlarıyla Damak Çatlatan En Köklü 9 Pastanesi

İstanbul’un Tarihe Tanıklık Eden Pastaneleri

Bayram Ziyaretlerinize Neşe Katacak Şık ve Lezzetli Tatlılar

İstanbul’un La Belle Epoque’na Yolculuk: Patisserie De Pera

İstanbul’un Simgesel Yapıları

Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, tarihe tanıklık eden yapılarıyla oldukça zengin bir şehir. Köklü tarihi ve eşsiz mimarisiyle dünyadaki en özel şehirler arasında yer…

Daha Fazla Bilgi

Avrupa’nın Gastronomi Durakları

Avrupa, tarih boyunca birçok farklı lezzeti harmanlayarak ortaya çıkardığı zengin gastronomi değerleriyle biliniyor. Mutfak kültürünün fazlasıyla gelişmiş olduğu kıtada birbirinden lezzetli yemekleriyle dikkat çeken pek…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin