İstanbul’u Kış Aylarında Ziyaret Edeceklere Özel Gezi ve Yeme-İçme Rehberi

İspanyol gezgin Pedro’nun da dediği gibi ”Yeryüzünde İstanbul kadar uygun bir yere kurulmuş bir şehir yoktur.” Dahası ise hiçbir şehre İstanbul kadar kışın yakışmadığıdır. İstanbul’da her mevsim yapılacak birbirinden güzel aktiviteler vardır. Kış aylarında eşsiz bir atmosfere bürünen bu görkemli şehirde gezilecek yerler bambaşka bir hal alır; yemekler daha da bir lezzetlenir. İşte İstanbul’u kış aylarında ziyaret edeceklere özel gezi ve yeme- içme rehberi.

 

Kış aylarında İstanbul’da nereler gezilir?

İşte kış aylarında İstanbul’da gezilebilecek yerler:

Topkapı-sarayı-e1575354762894

Topkapı Sarayı: İstanbul’un sembollerinden bir tanesi olan Topkapı Sarayı kış aylarında keyifle gezilebilecek noktalardan. Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen ve Cumhuriyet döneminde müze haline getirilen Topkapı Sarayı, Osmanlı’nın 600 yıllık hükmü süresince 400 yıl boyunca yönetimin merkezi olmuştur.

Ayasofya-e1575354806869

Ayasofya Tarihi: Günümüzde tarihi bir müze olan Ayasofya Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 532- 537 yılları arasında yaptırılmıştır. 1453’ten itibaren Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülen Ayasofya 1935 yılından beri hizmet vermektedir. Kış aylarında yapılan tarihi yarımada turlarında mutlaka uğranması gereken noktalardandır.

Rahmi-Koç-Müzesi-e1575354837190

Rahmi Koç Müzesi: Kış aylarında kapalı ortamda tarihe tanıklık etmek istiyorsanız Haliç’te yer alan Rahmi Koç Müzesi’ne uğrayabilirsiniz. 1994’te Rahmi Koç’un desteğiyle açılan bu yerde iletişim, endüstri, ulaşım ve sanayi tarihine yönelik yüzlerce değerli parçayı görebilirsiniz.

stiklal-caddesi-e1575354865548

İstiklal Caddesi: Bazı semtler bazı mevsimlerde çok güzeldir. Şüphesiz o semtlerden bir tanesi de konu İstanbul olduğu zaman İstiklal Caddesi’dir. Siz de İstiklal Caddesi’nde keyifli bir yürüyüş yaparak tarihi yerleri gezebilir, sokak lezzetlerini tadabilir ve alışveriş olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Rumeli-Hisarı-e1575354888990

Kuruçeşme- Arnavutköy- Bebek- Rumelihisarı- Emirgan- İstinye: Eğer ”Bana soğuk işlemez, yeter ki Boğaz olsun” diyorsanız size muhteşem bir önerimiz var. Ortaköy’den veya Beşiktaş’tan otobüse binerek Kuruçeşme’de veya Arnavutköy’de inerek 1- 2 saatlik yürüyüş yapabilir ve muhteşem Boğaz havasını içinize çekebilirsiniz. Sahil boyunca var olan parklarda soluklanabilir, birbirinden güzel kafelerde lezzetli yiyecek ve içecekler deneyimleyebilirsiniz.

Galata-kulesi-e1575354930668

Galata Kulesi: Var olan konumu ile dört mevsim İstanbul ziyaretçilerinin ortak noktası olan Galata Kulesi, kış aylarında İstanbul’un bambaşka bir yüzünü görme avantajı sağlıyor. Ayrıca bünyesindeki restoran ile keyifli yemekler yerken, İstanbul’un muhteşem kış manzarasını izlemeyi de mümkün kılıyor.

 

Kış aylarında İstanbul’da ne yenir ne içilir?

İşte kış aylarında İstanbul’da mutlaka yenmesi- içilmesi gerekenler ve gidilmesi gereken mekanlar:

Kışın İstanbul’a geldiğiniz zaman;

 • Eminönü’nde manzaraya karşı balık ekmek yemeyi,
 • Tarihi Yarımada’nın tarihi dokusunun tam ortasında Sultan Ahmet Köftecisi’nde köfte yemeyi,
 • Vefa Bozacısından boza içmeyi,
 • Karaköy ve Kadıköy’ün üçüncü nesil kahvecilerinde kahve içmeyi,
 • İstiklal Caddesi yürüyüşünde kestane yemeyi,
 • Fatih’te Şehzade Cağ Kebap’ta cağ kebap yemeyi,
 • Kadıköy’de kokoreç yemeyi,
 • Kız Kulesi Restaurant’ta manzaraya karşı yemek yemeyi,
 • Süleymaniye’de Kurufasülyeci Erzincalı Ali Baba’da kurufasulye yemeyi,
 • Beyoğlu’nda midye yemeyi,
 • Vapurda simit yemeyi, simidinizi martılarla paylaşmayı unutmayın!

Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler… James Baldwin

Neoklasik mimari akımının İstanbul’daki en güzel örneği olan Pera Palace Hotel, 1895 yılında görkemli bir balo ile açıldı. Alexandre Vallaury’nin tasarladığı otel, açıldığı günden itibaren…

Daha Fazla Bilgi

Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler: Umberto Eco

Pera Palace Hotel, 19. yüzyılda Orient Express yolcularını ağırlamak için inşa edildi. Pera’dan İstanbul’a açılan bu görkemli mimari, tarihe tanıklık ederken tarihin kendisi hâline gelir….

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin