İstanbul Üzerine Yazılmış 15 İkonik Parça ve Hikâyeleri

Yüzyıllar boyunca insanlar için önemli kentlerden biri olan İstanbul, farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yaptı. Güzelliğiyle gören herkesi âdeta büyüleyen, yaşanmışlıklarıyla insanlara ilham veren bu kadim kent, sanatın ve kültürün de vazgeçilmez öznelerinden biri. Eşine az rastlanan özellikleriyle sayısız romanın sayfalarında, birbirinden etkileyici şiirlerin dizelerinde, hafızalarda yer edinen sinema, dizi ve belgesellerin kadrajında kendine yer bulan İstanbul; geçmişten günümüze yerli ve yabancı ikonik müzik parçalarının konusu olmaya devam ediyor. Gelin; İstanbul’u konu edinen, kulaklarınıza olduğu kadar ruhunuza da dokunan bu ikonik parçaları ve onların hikâyelerini hatırlayalım. 

1. The Four Lads – Istanbul pas Constantinople 

Sözleri Jimmy Kennedy tarafından yazılan, bestesi ise Nat Simon’a ait olan swing tarzındaki Istanbul pas Constantinople şarkısı, ilk kez 1953 yılında The Four Lads adlı Kanadalı grup tarafından seslendirilir. Müziğine ve tınısına birçoğunuzun aşina olduğu bu ikonik parça, Osmanlı’nın fethinden itibaren İstanbul’a verilen isimleri konu edinir. Çok defa farklı aranjmanlarla dinleyiciyle buluşan parçanın en iyi cover’larından birini They Might Be Giants isimli grup yapar.

2. Tom Waits – Telephone Call From Istanbul 

Tom Waits, hiç kuşku yok ki müzik dünyasında iz bırakan önemli isimlerden biri. Unutulmaz parçalara imza atan Waits, bu şarkılarından birinde İstanbul’u konu edinir ve “Telephone Call From Istanbul” diyerek İstanbul’a selam gönderir. 1987 yılında yayınladığı Franks Wild Years albümünde yer alan parça, İstanbul’dan Amerika’ya dönen sevgilisini konu edinir.

3. MFÖ – Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da 

Türk müziğinin en önemli müzik gruplarından biri olan MFÖ de şarkılarına İstanbul’u taşımayı ihmal etmeyenlerden. Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da isimli parça ile dinleyicilerini âdeta yağmurlu bir İstanbul gününe götüren MFÖ, bir âşığın hüznünü de sonuna kadar hissettiriyor. Sözlerinde İstanbul’un geçtiği bu klasikler arasına giren eser, ilk kez 1984 yılında müzikseverlerle buluştu.

4. Franz Ferdinand – Lucid Dreams 

İskoç rock grubu Franz Ferdinand, İstanbul’u selamsız bırakmayanlardan biri. Grup konser için İstanbul’a gelir. Solist Alex Kapranos burada bir Türk kızıyla tanışır. İkili arasında geçen diyalog ise Lucid Dreams şarkısının yazılmasını sağlar. Bu ikonik parça, grubun 2009 yılında çıkan Tonight: Franz Ferdinand albümünde yer alır. 

5. Teoman – İstanbul’da Sonbahar 

Teoman’ın 2001 yılında büyük ses getiren Gönülçelen albümdeki İstanbul’da Sonbahar parçası, âdeta kente bir saygı duruşu niteliğinde. İstanbul’un yağmurlu havası, anımsanan hatıralar, Adalar, Kız Kulesi ve çok daha fazlası şarkı sayesinde müzikseverlerle buluşuyor. Teoman’ın eşsiz sesi ve kalbe dokunan müziğiyle hayat bulan parça, hâlâ dillerden düşmüyor.

6. Brazzaville – Bosphorus 

Amerikalı indie pop grubu Brazzaville ülkemizde bir hayli seviliyor. Grup da ülkemizi, özellikle İstanbul’u öyle çok seviyor ki şehir için 2009 yılında Brazzaville in Istanbul isminde bir albüm dahi yayınladı. Bosphorus(Boğaz) isimli parça ise o albümünün en çok sevilen şarkılarından biri oldu. Şarkı, grup üyelerinden David Brown’ın Özgecan Tapa isimli genç kadınla tanışmasına değiniyor. 

7. Sezen Aksu – İstanbul İstanbul Olalı

Sezen Aksu denildiği vakit ilk akla gelen şarkılarından biri hiç kuşkusuz, İstanbul İstanbul Olalı isimli parçası. Eser, Aksu’nun 2002 yılında çıkardığı Şarkı Söylemek Lazım isimli albümünde yer aldı. Hayal kırıklıkları ve aşkı ustalıkla harmanlayan, derin bir mana içeren sözleriyle yüreklere dokunan şarkı; içinde İstanbul’un geçtiği klasikleşen parçalardan biri.

8. Brianna – Lost in Istanbul 

Polonyalı şarkıcı Brianna, Türkiye’yi ve İstanbul’u çok seviyor. 2018 yılında müzikseverlerle buluşan Lost in Istanbul adlı parçasıyla büyük çıkış yakalayan Brianna, parçanın klibi için İstanbul’u seçti. Galata, Ortaköy ve İstiklal Caddesi’nde çekilen klip de şarkı kadar beğenildi.

9. Kultur Shock – Istanbul 

Metal, punk ve art rock müziklerini Balkan müziğiyle iç içe geçiren Kultur Shock; 1996 yılında Seattle’da kuruldu. Bu çok yönlü grup, sık sık ülkemize geliyor ve İstanbul’da konser veriyor. İstanbul’a duydukları sevgi nedeniyle 2006 yılında çıkardıkları We’ve Come to Take Your Jobs Away albümünde Boşnakça söyledikleri Istanbul isimli bir parçaya yer verdiler.

10. Duman – İstanbul 

Ülkemizin en ünlü rock gruplarının başında gelen Duman, İstanbul adlı parçasıyla kentin farklı bir yönüne bakıyor. Sürekli hareket hâlinde olan ve yaşayan İstanbul’un karanlık yönlerini şarkı sözlerine taşıyan Duman; bir yandan da serseri âşık misali İstanbul’a duyduğu sevgiyi anlatıyor. 

11. Brooklyn Funk Essentials – Istanbul Twilight

İstanbul’u konu edinen ikonik parçalardan biri de 1998 yılında çıkan In the BuzzBag albümünde yer Istanbul Twilight isimli şarkı. Eser, Brooklyn Funk Essentials ile Hüsnü Şenlendirici başta olmak üzere birbirinden değerli müzisyenlerimizin bir araya geldiği Laço Tayfa’nın imzasını taşıyor. Şarkının klibinde de İstanbul görüntüler yer alıyor. 

12. Birsen Tezer – İstanbul

Birsen Tezer 2009 yılında çıkan Cihan albümünde yer verdiği İstanbul isimli parçasıyla bu kadim kente selam gönderen sanatçılardan. İstanbul’un farklı suretlerini sevgilinin suretiyle harmanlayan Tezer, dinleyiciyi âdeta büyüleyen sesiyle huzur veren bir parça ortaya koyuyor. 

13. Marc Almond – She Took My Soul in Istanbul 

Marc Almond, yeni çıkaracağı plağının iç kapağına koymak üzere Sultanahmet Camii üzerinde bir fotoğraf çektirmek ister. Bunun üzerine İstanbul’a gelir ve fotoğrafı çektirir. Ancak İstanbul hiç onun hayal ettiği gibi bir yer değildir. Bu hikâye ise She Took My Soul in Istanbul isimli şarkının doğuşunu sağlar.

14. Edip Akbayram – Bekle Bizi İstanbul 

Edip Akbayram’ın 1994 yılında çıkan ve oldukça beğenilen Türküler Yanmaz albümünde yer alan Bekle Bizi İstanbul, sanatçının unutulmaz eserlerinden biri. Eserin sözleri Vedat Türkali’ye, müziği ise Onur Akın’a ait. Eser, İstanbul’a duyulan özlemi ustaca anlatıyor.

15. Pamela – İstanbul 

Pop şarkıcısı Pamela, 2004 yılında çıkan Şehir Rehberi isimli albümünde İstanbul isimli bir şarkıya yer verdi. Şehrin yükünü ve koşullarını aşkla bir araya getirirken insanın kentle ilişkisine de değinen Pamela, müzikseverlere zamansız bir eser armağan ediyor.

İkonik Bir Mekânda Unutulmaz Şarkılar: Pera Palace Cumartesi Sabah Konserleri

Yüz yılı aşkın bir süredir hâlâ ilk günkü görkemini koruyan Pera Palace Hotel, İstanbul’un tam kalbinde ikonik bir adres olmaya devam ediyor. Bir otelden çok daha fazlası olan Pera Palace Hotel, unutulmaz deneyimlerin de gözde adresi. Otel, birbirinden değerli etkinlikler için misafirlerine Grand Pera Balo Salonu’nun kapısını açıyor. Bu etkinlikler arasında ilgi uyandıran Cumartesi Sabah Konserleri, hafta sonunu eşsiz müzikler eşliğinde geçirmenize aracılık ediyor. Siz de Cumartesi Sabah Konserleri‘nde yerinizi ayırtmak ya da daha fazla bilgi sahibi olmak için etkinliğin Pera Palace Hotel‘i ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

İstanbul’un En Güzel Seyir Yerleri

İstanbul’u Geziyoruz: Şehrin En Özgür Rotaları

Türk Edebiyatında İstanbul’u En İyi Betimleyen Belli Başlı 10 Eser

İstanbul’da Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 8 Müze

İstanbul’da Yer Alan 10 Sanat Galerisi

Bohem Düğün Konsepti Yapacaklar İçin Öneriler

Doğanın büyüsünü romantizmle buluşturan bohem düğünler, özgür ruhlu çiftlerin kendi tarzlarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir konsept. Günümüzde popülerliği giderek artan bir düğün trendine dönüşen bu…

Daha Fazla Bilgi

Babalar Günü’nde Yapabileceğiniz En Keyifli Etkinlikler

Ülkemizde ve dünyada Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü’nü o güne özel gerçekleştireceğiniz etkinliklerle daha keyifle hâle getirebilirsiniz. Varlığıyla hayatınızı renklendiren ve güçlendiren babalarınız…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin