Bahar Aylarında İstanbul ve Çevresinde Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Lokasyon

Bahar hafiften yüzünü göstermeye başlıyor. Güneş daha çok görünüyor, çiçekler açıyor ve her taraf yeşillenmeye başlıyor. E hal böyle olunca da içimiz kıpır kıpır oluyor! İstanbul’un gürültüsünden ve trafiğinden kaçmak istiyoruz. İş, güç derken ya İstanbul’a yakın ya da İstanbul’un içinde kaçamak noktaların arayışına giriyoruz. Eğer siz de günübirlik gezmek, konaklamak veya kamp yapmak için İstanbul’a yakın lokasyonlar arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin! İşte bahar aylarında İstanbul ve çevresinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken 10 lokasyon.

 

Maşukiye, Kocaeli

Bahar Aylarında İstanbul ve Çevresinde Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Lokasyon

İstanbul’a yakın, ilkbaharda gidilecek yerler arasında ilk sırayı alan Maşukiye, Sapanca Gölü ve Kartepe arasına kuruludur. Burada yürürken bölge mimarisine adeta hayran olacaksınız. Ayrıca bölgede faaliyet gösteren alabalık çiftlikleri ve restoranlarında oldukça lezzetli balıklar yiyeceksiniz. İstanbul’a 1 saat 45 dakika uzaklıkta bulunan Maşukiye’de kiremitte alabalığı da denemeyi unutmayın.

 

Polonezköy, İstanbul

 İstanbul’un içinde İstanbul’dan uzaklaşmak istiyorsanız adresiniz merkeze 15 km uzaklıkta bulunan Polonezköy. Hem günübirlik hem de hafta sonu konaklamalı kaçamaklara elverişli olan Polonezköy her mevsim ayrı bir güzelliğe sahiptir. Siz de burada lezzetli kahvaltılar yapabilir, binicilik dersi alabilir, kendin pişir kendin ye mekanlarını deneyimleyebilir ve parkurlarda yürüyüş yapabilirsiniz.

 

İğneada, Kırklareli

Bahar Aylarında İstanbul ve Çevresinde Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Lokasyon

Demirköy ilçesine bağlı bir belde olan İğneada, tam anlamıyla bir doğa harikası. Burası altın sarı kumlara ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanına sahip. Siz de buraya gelerek Longoz Ormanı’nı, Dupnisa Mağarası’nı, İğneada Feneri’ni, Demirköy Fatih Dökümhanesi’ni gezebilirsiniz.

 

Cumalıkızık, Bursa

Bursa’da bulunan Gölyazı, Trilye, Mudanya ve Cumalıkızık beldeleri tarih ve gastronomi meraklıları için muhteşem lokasyonlar. Tabii ki bu beldeleri gezmeye başlamadan önce iyi bir planlama yapmak şart. Bu yüzden 155 kilometre uzaklıkta bulunan Cumalıkızık’ta sıkı bir kahvaltı yaparak güne başlayabilir ve diğer beldeleri gezebilirsiniz. Buraya geldiğinizde Osmanlı evleri önünde fotoğraf çekilmeyi, Etnografya Müzesi’ni, Şaitabat Şelalesi’ni ve Mudanya Mütareke Binası’nı gezmeyi unutmayın.

 

Kandıra, Kocaeli

 Kocaeli’ne bağlı olan Kandıra, doğal güzellikler açısından oldukça zengin. Buraya geldiğinizde ilçe merkezine yakın ve son derece sakin bir yer olan Sarısu’da kamp yapabilirsiniz. Kefken bölgesindeki Pembe Kayalar’ı görebilir, Kandıra Sofrası’nda keyifli bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz.

 

Safranbolu, Karabük

Bahar Aylarında İstanbul ve Çevresinde Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Lokasyon

Karabük’ün en özel köşelerinden bir tanesi olan Safranbolu, tarihi detayları ile muhteşem bir atmosfere sahip. Kaymakamlar Evi, İncekaya Su Kemeri ve Safranbolu Evleri bölgenin tarihi güzelliklerini gözler önüne seriyor. Buraya geldiğinizde Kristal Teras’ı ve Bulak Mencilis Mağarası’nı ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Kıyıköy, Kırklareli

 İğneada’nın bir alternatifi olan Kıyıköy, İstanbul’a 2 saat uzaklıkta yer alıyor. Kırklareli’nin Vize ilçesindeki bu yer, trekking severlerin uğrak noktası. Eğer biraz İstanbul’dan uzaklaşmak ve bol oksijen almak istiyorsanız Kıyıköy doğru adres. Balık tutmayı seviyorsanız, falezlerde balık tutarak kafa dinleyebilirsiniz. Ayrıca Aya Nikola Manastırı’nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

 

Yedigöller, Bolu

Bahar Aylarında İstanbul ve Çevresinde Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Lokasyon

Her mevsim ayrı güzelliğe sahip olan ve heyelan göllerinden oluşan Yedigöller, İstanbulluların sevdiği noktalardan bir tanesi. Bu bölgede bulunan göllerin her biri ayrı bir güzelliğe sahip. 1965 yılından beri milli park olarak korunan bölgede alabalık üretimi de yapılıyor. Buraya geldiğinizde dinlendirici doğa yürüyüşleri yapabilir, Kapankaya’da manzaranın tadını çıkarabilir, Seringöl’ün arka tarafında bulunan alabalık çiftliklerinden alabalık alarak pişirebilirsiniz.

 

Amasra, Bartın

Eğer İstanbul’un biraz daha dışına çıkmak istiyorsanız İstanbul’a 457 kilometrelik bir mesafede bulunan Amasra’ya gidebilirsiniz. 3 bin yıllık geçmişe sahip olan bu yer gerek plajları ve doğal güzellikleriyle, gerekse tarihi yapılarıyla ön plana çıkıyor. Buraya geldiğinizde Karaman Köyü’nü ziyaret etmeyi ve 300 yaşında olduğu tahmin edilen Ağlayan Ağaç’ın altında çay içmeyi unutmayın. Bahar aylarında fevkalade bir güzelliğe sahip olan bu yerde balık ve Amasra salatası da yiyebilirsiniz.

 

Kaz Dağları, Çanakkale-Balıkesir

Eğer bir kamp tutkunuysanız ve bol oksijen istiyorsanız mutlaka Kaz Dağları’nı ziyaret etmelisiniz. Buraya geldiğinizde oldukça ilginç bir hikâyeye sahip olan Sarıkız Türbesi’ni, ücretsiz girişe sahip olan Zeytinyağı Müzesi’ni gezmeyi ve köy ekmeğinin tadına bakmayı unutmayın.

Kulaklardan Kalplere Değecek Bir Babalar Günü Hediyesi: Cumartesi Sabah Konserleri

Her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü, biricik kahramanınız olan babanıza duyduğunuz sonsuz sevgiyi ve minneti hissettirmek için eşsiz bir fırsat. Bu…

Daha Fazla Bilgi

Türkiye’de İhtişamı ve Tarihiyle Önce Çıkan 10 Müze

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan topraklarımız, köklü bir tarihe ve kelimelerle anlatılamayacak güzelliklere sahip. Her köşesinde tarihin farklı sayfasının yer aldığı Türkiye’de müzeler de oldukça zengin. Geçmişin…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin