Yolu Pera Palace Hotel’den Geçenler… Almanya Büyükelçisi Von Papen

Pera Palace Hotel; Orient Express yolcularının lüks ve konforlu bir ortamda konaklamaları için tasarlanmış, nadide bir yapı. Avrupa standartlarındaki bu görkemli otel, o dönemde Osmanlı Sarayları dışında elektrik verilen ilk yerdi. Üstelik otelin ayrıcalığı bu olanakla da sınırlı değildi. Elektrikli asansörü ve odalarında sıcak su imkânı olması da bu Pera Palace Hotel’i ilklerin merkezi yapıyordu.

Açılışı 1895 yılında özel bir balo ile yapılan bu muhteşem yapıda sevdiklerinizle geçireceğiniz her zaman dilimi, ayrıcalıklı bir deneyime dönüşüyor. Pera Palace’ta bir gece konaklamanın yeri ise apayrı. Peki; bir otel nasıl saygın, vazgeçilmez ve zamansız olabilir? Tabii ki hizmet kalitesi ve konforu ile…

Bu niteliklerin yanı sıra Pera Palace’ı böylesine değerli kılan en önemli detaylardan biri, gizemli ziyaretçileri. Sanat, siyaset, sinema ve edebiyat alanlarında dünyaca ünlü birçok isim, ülkemizi ziyaretleri sırasında İstanbul’u görmeyi ihmal etmemiştir.

Ernest Hemingway, Agatha Christie, Greta Garbo, İngiltere Kralı VIII. Edward ve daha nicesinin yolu da İstanbul’a ve hatta Pera Palace Hotel’e vardı. Bu gizemli ziyaretçilerden bir diğeri ise Franz von Papen’di.

 

Yanlış Seçimlerle Şekillenen Bir Hayat

Alman Franz von Papen

Alman Franz von Papen, 1879 yılında toprak sahibi ve varlıklı Katolik bir ailede doğdu. Eğitimi için harp okuluna girdi ve teğmen olarak mezun oldu. 1913-1915 yıllarında Meksika’da askeri ataşe olarak çalıştıktan sonra aynı görevi Washington DC’de sürdürdü; ancak adı casusluk ve sabotaj olaylarına karışınca ABD’nin isteği ile ülkesine geri çağrıldı. Almanya’da siyasete atılan Franz von Papen, daha sonra kendisinin de kabul edeceği gibi büyük bir hata yaparak Nazileri destekledi. Parlamento desteği olmayan sağcı ve otoriter bir hükümet kurdu; ikinci parti konumundaki Nazileri yatıştırmak için Nazi Milis Gücü SA’nın çalışmalarına izin verdi. 1932’de ise güvenoyu alamayınca istifa etti ve sonrasında Hitler’i başbakan yapması için cumhurbaşkanı Hinderburg’u ikna etti. Hitler döneminde başbakan yardımcılığı görevini üstlendi. 1934 yılında Hitler’in SA’ya karşı yürüttüğü temizlik harekâtından güçlükle kurtuldu ve kısa süre sonra istifa etti. İstifa sonrasında ise önce Avusturya’da, daha sonra Türkiye’de büyükelçilik yaptı.

 

Ankara Yılları, Başarısız Suikast Teşebbüsü

Başarısız Suikast Teşebbüsü

Görsel Kaynak: https://listelist.com/franz-von-papen/

Franz von Papen; 2. Dünya Savaşı’nın en karanlık günlerinde görev alması nedeniyle entrika, casusluk ve stratejik adımlar atmak gibi zorlu durumlarla karşılaştı. En önemli görevi ise Türkiye’nin müttefiklerle ittifak kurmasını engellemek oldu; ancak bu kadar karmaşık ve stratejik olaylar, daha da karanlık bir olaya yol açtı. 1942 yılında başarısız bir suikast girişiminin hedefi oldu. Saldırganın elindeki bombanın erken patlaması sonucu suikastçı ölmüş, kendisi ise yara almadan kurtulmuştu; fakat bugün bile bu olayın Sovyetlerden mi, yoksa Sovyetler ile Türkiye’nin arasını açmak isteyen Nazilerden mi kaynaklandığı hâlâ çözülemedi. Belki de bu konu yüzyıllar sonra bile gizemini koruyacak. Kim bilir?

 

Türkiye Yıllarının Ardından Almanya ve Nürnberg Mahkemeleri

Almanya ve Nürnberg Mahkemeleri

Görsel Kaynak: https://listelist.com/franz-von-papen/

Franz von Papen, Türkiye’den Almanya’ya döndükten sonra 1945’te ABD askeri güçleri tarafından esir alındı ve savaş suçlusu olarak Nürnberg Savaş Suçları Mahkemesindeki sanıklardan biri olarak yargılandı. Özellikle Avusturya’nın Anschluss sırasında yaptığı eylemlere ilişkin suçlandı; ancak hakkında hiçbir delil bulunamadı. Yine de bir Alman mahkemesi tarafından Nazi olması nedeniyle 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1949’da ise temyiz başvurusu üzerine serbest bırakıldı ve para cezasına çarptırıldı. 1950’li yıllarda yeniden siyasete dönmeye çalışsa da başarısız olunca anılarını yazmaya karar verdi. Yolu bir şekilde Pera Palace Hotel’den geçen Franz von Papen, 1969 yılında 89 yaşındayken hayatını kaybetti.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Pera Palace Hotel’in İlginizi Cezbedecek Mimari Özellikleri

Pera Palace Hotel’i Yakından Tanımak İsteyenler İçin Film Önerileri

Pera’nın En Eski Değerlerinden: Garden Bar

Pera Palace Hotel’i Yakından Tanımak İsteyenler İçin Kitap Önerileri

Pera Palace Hotel’in Kalplerimizde Ayrı Bir Yeri Olan 101 Numaralı Odası’nın (Atatürk’ün Odası) Hikâyesi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tarihi

Üç ana birimden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri; tarihî dokusu, bünyesinde barındırdığı bir milyondan fazla eser ve görkemli mimarisiyle İstanbul’un ve Türkiye’nin en değerli müzeleri arasında…

Daha Fazla Bilgi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na Özel: Türkiye’de Balenin Gelişimi

Estetik bir görsellik sunarak insan ruhuna dokunmayı başaran bale; dans, müzik ve tiyatro gibi farklı sanat disiplinlerini buluşturan bir sanat türüdür. İtalya’da Rönesans Dönemi’nde hayat bulan…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin