Tekne Turu Yapacakların Görmesi Gereken Akdeniz ve Ege’nin Birbirinden Muhteşem 10 Koyu

Konu mavi tur olunca şüphesiz dünyada akıllara ilk gelen lokasyonlardan bir tanesi Türkiye’dir. Türkiye’de her zevke göre onlarca koy bulmak mümkündür. Tur ile veya kişisel tekne ile gidilebilecek sayısız bakir ve olağanüstü güzellikte koylar bulmak mümkündür. İşte bir turizm cenneti olan Türkiye’de tekne turu yapacakların görmesi gereken Akdeniz ve Ege koyları.

Akbük

Tekne Turu Yapacakların Görmesi Gereken Akdeniz ve Ege'nin Birbirinden Muhteşem 10 Koyu

Gökova Körfezi’nde bulunan Akbük, hem kişisel teknelerin hem de mavi tur teknelerinin uğrak noktalarından bir tanesidir. Siz de yapılaşmanın izin verilmediği, temiz ve sakin bir denize sahip olan bu yerde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Ayrıca tekneden inerek karaya ulaşabilir ve kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

Yassıca Adaları

Tekne Turu Yapacakların Görmesi Gereken Akdeniz ve Ege'nin Birbirinden Muhteşem 10 Koyu

Göcek’te bulunan ve Fethiye körfezinin adeta simgesi haline gelen bu adalar takımı sahip olduğu güzellikler ile dillere destandır. Burası mavi tur severlerin uğrak noktalarındandır. Takım adaların uç kısmında doğal bir havuz yer almaktadır. Buraya gelindiğinde 40 dakikalık bir yüzme ile adaların önemli bir kısmını gezmek mümkündür. Burada mavi ve yeşil adeta dans etmektedir.

Bozukkale

Zeytin ağaçlarıyla çevrili bir koy olan Bozukkale, Hisarönü Körfezi kıyısında yer almaktadır. Keyifli yüzme molalarına olanak tanıyan bu yer, güzel restoranları ile de ön plana çıkmaktadır. Buraya gelindiğinde sabah sporu niyetine patikadan Loryma surlarına tırmanabilir ve eski bir köye ulaşabilirsiniz.

Çatı Koyları

Gökova Körfezi içinde bulunan Bördübed Limanı’nda yer alan Çatı Koyları, doğal güzelliklerini hala muhafaza etmektedir. Bunun en önemli nedeni buraya kara ulaşımının olmamasıdır. Koy etrafında çam ve günlük ağaçları yer almaktadır. Bu da muhteşem yürüyüş bölgelerinin olmasını sağlamaktadır. Burada herhangi bir konaklama tesisi bulunmamaktadır. Denizi tertemiz ve çarşaf gibi olan bu koya mutlaka uğrayın!

Küçük Kargı

Tekne Turu Yapacakların Görmesi Gereken Akdeniz ve Ege'nin Birbirinden Muhteşem 10 Koyu

Muğla yolu üzerinde, Fethiye’ye 3 km mesafede bulunan Küçük Kargı sevilen koylar arasındadır. Koyun etrafında günlük ağaçları yer almaktadır. Günlük ağaçları etrafa muhteşem bir koku yayarak atmosferi mükemmelleştirir. Adeta doğal bir akvaryuma benzeyen bu koy kampçılar, piknikçiler ve dalmayı sevenler için iyi bir seçenektir. Buraya kişisel tekne ile de gelmek mümkündür.

Ekincik Koyu

Göcek’te yer alan Ekincik Koyu mavi tur teknelerinin uğrak noktalarındandır. Zeytin ve çam ağaçlarının süslediği bu güzel koy, Köyceğiz’in 40 km güneybatısında yer almaktadır. Burayı günde 50- 60 tekne ziyaret etmektedir. Kişisel tekne veya tur teknesi ile gelindiğinde karaya çıkarak Akdeniz mutfağının en güzel tatlarını deneyimlemek mümkündür. Bu koy iri kumlu bir plaja sahiptir.

Çökertme

Gökova ve Bodrum hattının ortasında, Karaburun ve Kepçe burunları arasında yer alan Çökertme Koyu tekne ile koy gezmeyi sevenler için iyi bir seçenektir. Burası aynı zamanda Çökertme türküsünde geçen yerdir. Eğer kişisel tekne ile buraya gelinirse, üç ayrı iskeleye demirlemek mümkündür. Buraya geldiğinizde karaya çıkarak kebabı ve buğulamayı denemeyi unutmayın!

Okluk Koyu

Türkiye’nin şüphesiz en güzel koylarından bir tanesi olan Okluk Koyu, Gökova’nın Değirmen Bükü’nde yer almaktadır. Burası aynı zamanda ”İnci Koy” olarak da bilinir. Okluk Koyu doğası ve yürüyüş alanları ile herkesi büyülemektedir. Öyle ki burası Sadun Boro’nun aşık olduğu koylardan bir tanesidir. Çevrede taze ve hormonsuz meyve ve sebze bulmak mümkündür.

Gemile Koyu

Tekne Turu Yapacakların Görmesi Gereken Akdeniz ve Ege'nin Birbirinden Muhteşem 10 Koyu

Ölüdeniz ve Fethiye arasında yer alan Gemile Koyu binlerce yıldır ticaret ve korsan teknelerine liman görevi yapmaktadır. Günümüzde kişisel tekneler de burayı ziyaret etmektedir. Koyun çevresi zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplıdır. Siz de tekne turu sırasında Gemile Koyu’nun tam karşısında yer alan St. Nicola Adası’na çıkarak keyifli ve tarihi bir gezi yapabilirsiniz.

Bedri Rahmi Koyu

Göcek’te yer alan ve Taşyaka olarak da bilinen Bedri Rahmi Koyu, 1974 yılında Bedri Rahmi’nin ziyareti sırasında bir taşın üzerine çizdiği resimden dolayı bu ismi almıştır. Muhteşem güzellikteki bu koyda vakit geçirirken kaya mezarları incelenebilir, küçük plajda yüzülebilir ve Likya mezarları ziyaret edilebilir. Aynı zamanda bu bakir koy mavi tur teknelerinin geceleme yaptıkları koylardandır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yeni Yıla Girerken Tercih Edebileceğiniz 10 Yurt İçi Tatil Lokasyonu

Kış Aylarında Yaz Tatili Yapabileceğiniz 10 Muhteşem Rota

Türkiye’de Unutulmaz Bir Kış Tatili İçin Ziyaret Etmeniz Gereken 7 Lokasyon

Türkiye’de Hangi Mevsim Nereye Gidilir? Mevsimsel Tatil Rehberi

Sonbahar Türkiye Tatil Rehberi… Nereler Görülmeli?

İstanbul’un Simgesel Yapıları

Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, tarihe tanıklık eden yapılarıyla oldukça zengin bir şehir. Köklü tarihi ve eşsiz mimarisiyle dünyadaki en özel şehirler arasında yer…

Daha Fazla Bilgi

Avrupa’nın Gastronomi Durakları

Avrupa, tarih boyunca birçok farklı lezzeti harmanlayarak ortaya çıkardığı zengin gastronomi değerleriyle biliniyor. Mutfak kültürünün fazlasıyla gelişmiş olduğu kıtada birbirinden lezzetli yemekleriyle dikkat çeken pek…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin