Türkiye’nin Dört Bir Yanından Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Antik Şehir

Ülkemiz doğal güzellikler ve tarih açısından paha biçilmez bir öneme sahiptir. Türkiye’nin dört bir noktasında onlarca medeniyetin izlerine rastlamak mümkündür. Bu izler ise 12.000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Türkiye’de Kültür Bakanlığı tarafından listelenmiş 80’e yakın antik kent bulunmaktadır. Gün yüzüne çıkmamış veya çıkmış ama listeye dahil olmamış nice antik kentler daha vardır. İşte Türkiye’nin dört bir yanından mutlaka görmeniz gereken 8 antik şehir.

Efes Antik Kenti

Türkiye'nin Dört Bir Yanından Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Antik Şehir

Türkiye ve dünyanın en önemli antik kentlerinden bir tanesi olan Efes Antik Kenti İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunuyor. Hristiyanlık açısından büyük öneme sahip olan bu antik şehrin tarihi M.Ö 6000’lere dayanıyor. İncil’e göre Hz. İsa’nın yardımcılarının bulunduğu birkaç kentten bir tanesi burasıdır. Burası üç farklı zaman açısından büyük öneme sahiptir. Bunlar; Neolitik, Helenistik ve Roma Dönemleridir. Fakat günümüzdeki eserler Helenistik ve Roma Dönemi’nden kalma eserlerdir. Efes, aslında büyük bir ticari kentti. Fakat Menderes’in getirdiği alüvyonların limanı doldurması sonucunda bu özelliğini kaybetti.

Hattuşaş Antik Kenti

Bir Hitit kenti olan Hattuşaş Çorum’a 80 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hitit devletinin başkenti olan bu yer UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. İlk olarak 1834 yılında bir arkeolog tarafından keşfedilmiştir. Yine aynı şekilde yabancı arkeologların çalışması ile gün yüzüne çıkmıştır. Burada Roma, Galat, Bizans, Hatti, Hitit, Asur ve Frig kalıntılarını görmek mümkündür.

 Milet Antik Kenti

Türkiye'nin Dört Bir Yanından Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Antik Şehir

Aydın’ın Söke ilçesine 30 km uzaklıkta bulunan Milet Antik Kenti bir liman antik kentidir. Fakat Büyük Menderes’ten gelen alüvyonlar tıpkı Efes’te olduğu gibi limanı doldurmuştur. Bu yüzden kent günümüzde denizden içeri kısımda konumlanmaktadır. Milet Antik Kenti’nde birçok önemli yapı bulunmaktadır. Güney Agora, Kuzey Agora, ana dini merkezi Delphinion, Roma hamamları ve tiyatrosu bunlardan bazılarıdır.

Knidos Antik Kenti

 Datça’da bulunan Knidos Antik Kenti müthiş bir yere konumlanmıştır. Bu antik kentte sanat ve bilim adına çok önemli adımlar atılmıştır. Eudoksus, Euryphon, Polygnotos, Sostratos gibi ünlü isimler burada yetişmiştir. 1800’lerde buradan oldukça önemli eserler kaçırılsa da hala görülmeye değer antik kentlerden bir tanesidir. Buraya karadan ulaşılabildiği gibi Datça’dan tekne ile gelmek de mümkündür.

Olimpos Antik Kenti

Türkiye'nin Dört Bir Yanından Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Antik Şehir

Bir liman kenti olan Olimpos denizin kıyısında yer almaktadır. Helenistik dönemde kurulan şehirde Helenistik, Likya ve Roma dönemi özellikleri görülür. Kent zaman zaman korsan istilalarına uğramıştır. Şehir bir Roma komutanı tarafından korsanlardan temizlenmiş ve yaşanabilir bir yer halini alması sağlanmıştır. Olimpos Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken antik kentler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Çıralı’da konaklanarak Olimpos Antik Kenti keyifli bir şekilde gezilebilir.

Pergamon Antik Kenti

Türkiye'nin Dört Bir Yanından Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Antik Şehir

İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan Pergamon Antik Kenti adeta ilklerin kentidir. Dünyanın en büyük 3 kütüphanesinden bir tanesi, dünyanın en dik ve görkemli tiyatrosu, dünyanın ilk akıl hastanesi burada bulunuyordu. Ayrıca parşömen bu şehirde icat edildi. 1800’lerde yapılan kazılarda ise şehrin önemli eserleri Pergamon Müzesi’ne götürüldü.

Assos Antik Kenti

Türkiye'nin Dört Bir Yanından Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Antik Şehir

M.Ö 6. yüzyıla kadar uzanan tarihiyle ve konumuyla büyük öneme sahip olan Assos Antik Kenti’nde ilk kazı çalışmaları 1880 yıllarında Amerikalı arkeologlar tarafından yapılmıştır. Bu kazı çalışmaları günümüzde de devam etmektedir. Kentte Athena Tapınağı, agora, surlar, amfi tiyatro gibi devasa ve önemli yapılar bulunmaktadır.

Magnesia Antik Kenti

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan Magnesia Antik Kenti’ni Anadolu’ya gelen Magnet’ler kurmuştur. Kent Pers saldırıları ve Menderes’in sürekli olarak yer değiştirmesinden kaynaklı olarak daha yüksek bir yere taşınmıştır. Yeni kent planlı ve düzenli bir şekilde inşa edilmiştir. Magnesia Antik Kenti Tralleis, Ephesos ve Priene gibi kentlerin sayesinde ticarette ilerlemiştir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Türkiye’de İhtişamı ve Tarihiyle Önce Çıkan 10 Müze

İstanbul’un Kalbi İstiklal Caddesi’nin Tarihi

Beyoğlu’ndaki Tarihi Binalar ve Hikayeleri

Tarihe Bir Yolculuk: Orient-Express Hikayesi 

İstanbul’da Batılı Tarzda Yapılmış 10 Tarihi Yapı ve Hikayeleri

İstanbul’un Simgesel Yapıları

Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, tarihe tanıklık eden yapılarıyla oldukça zengin bir şehir. Köklü tarihi ve eşsiz mimarisiyle dünyadaki en özel şehirler arasında yer…

Daha Fazla Bilgi

Avrupa’nın Gastronomi Durakları

Avrupa, tarih boyunca birçok farklı lezzeti harmanlayarak ortaya çıkardığı zengin gastronomi değerleriyle biliniyor. Mutfak kültürünün fazlasıyla gelişmiş olduğu kıtada birbirinden lezzetli yemekleriyle dikkat çeken pek…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin