Pandemi Dönemi Önlemleri İle Ziyarete Açılan Müzeler

Covid -19 salgını nedeniyle Mart ayında Türkiye’deki müze, sergi ve sanat galerileri geçici bir süre hizmete kapatıldı. 1 Haziran ile başlayan yeni normal süreç ile birlikte yeniden kapılarını ziyaretçilere açan müzeler, alınan tedbirler çerçevesinde ve kontrollü bir şekilde hizmet vermeye başladı. Sınırlı sayıda tutulan ziyaretçi ile pandemi dönemi açık müzeler arasında; İstanbul Modern, Sakıp Sabancı Müzesi ve Dirimart ilk sırada yerleri aldı.

Müzelerde Pandemi Önlemleri

Toplu kalabalık gruplardan oluşan müzeler, pandemi süreci sebebiyle güvenliği ve kontrolü maksimum düzeyde sağlama prensibini benimsedi. Pandemi döneminde açık olan müzelerin hangi önlemleri alarak ziyaretçilerini karşıladığını yazımızda detaylıca anlattık.

Sakıp Sabancı Müzesi

sakıp sabancı müzesiinstagram – @dunyaparmagininucunda

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, ilk olarak hijyen ve dezenfeksiyon kurallarına uyarak önlemlerini gerçekleştirmeye başladı. Ayrıca sınırlı sayıda ziyaretçi kabul eden müze, toplu ve kalabalık grupların kapalı alanda bir arada olmasını engelledi. Maske takma zorunluluğu olan müzede maskesiz ziyaretçi kabulü gerçekleşmemektedir. Maskesiz ziyaretçiler için maske temini yapan Sakıp Sabancı Müzesi, ateş ölçümü yaparak süreci iyi yöneten müzelerden biri oldu.

Salıdan pazara saat 10:00 ile 18:00 saatleri arasında açık olan müze, pandemi süresince ücretsiz gün olan ‘Uzun Çarşamba’ uygulamasını güvenlik tedbirleri nedeniyle uygulanmayacağını bildirdi. Ayrıca Müzede Yoga, Müzede Sahne ve Müzede Suare etkinliklerinin bu yıl gerçekleşmeyecek aktiviteler arasında yer aldığı açıklandı. Sakıp Sabancı Müzesinde bina girişlerine hijyen paspasları ve termal kameralar yerleştirildi. Böylelikle hijyen kuralları en üst düzeyde sağlandı. Müze, tüm sanatseverlere kapılarını maksimum koruma ile açmayı başardı.
Müzeyi ziyarete gitmeden önce telefon ile arayıp gün ve saatlerinde değişiklik olup olmadığı teyit etmenizi öneririz.

Adres: Sakıp Sabancı Müzesi Sakıp Sabancı Caddesi, 42 Emirgan 34467 İstanbul

İstanbul Modern Müzesi

istanbul moderninstagram – @tyfnr

Kontrollü sosyal hayata geçiş ve güvenlik tedbirleri ile açılan bir diğer müze olan İstanbul Modern, aldığı büyük çaplı güvenlik önlemleriyle kapılarını ziyaretçilerine açan yerlerden biri oldu. Müzenin girişinde yer alan temassız cihazlarla ziyaretçilerin vücut ısısı kontrol edilirken, maske takma zorunluluğu da elbette kurallardan biri oldu. Ayrıca müzede aynı anda 70 kişilik bir ziyaretçi sınırlaması uygulaması da başlatıldı.

Her katta el dezenfektanları yerleştiren İstanbul Modern Müzesi’nde, gün içinde belli aralıklarla hijyen sağlanarak sanatseverlere en güvenli ortam sunuldu. Ayrıca bilet satışları pandemi dönemi boyunca sadece kredi kartı ile gerçekleştirilmeye başlandı.

Salgın süresince müzeyi dijital ortamda rahatlıkla gezebilmek için yeterli sistematik gereklilikleri sağlayan İstanbul Modern Müzesi, kesintisiz bir şekilde sanatı ayağınıza getirme sözü de verdi. Gitmeden önce müze ile iletişime geçip çalışma gün ve saatlerini teyit etmenizi öneririz.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Caddesi No:99, 34430 Beyoğlu/ İstanbul

Dirimart Müzesi

dirimartinstagram – @dirimart

Pandemi döneminde hizmet veren bir diğer müze ise; Dirimart Müzesi. Aldığı geniş çaplı güvenlik önlemleriyle sınırlı sayıda ziyaretçi kabul eden müze, tüm dünya müzelerinde olduğu gibi maskesiz giriş sağlanmıyor ve ziyaretçi sınırlaması da bulunuyor. Belli aralıkla sanatseverlerin giriş sağlayabildiği müzede randevular tek kişilik ya da birbirini tanıyan 5 kişilik gruplar şeklinde kabul ediliyor. Ayrıca her ziyaretçi sonrası hijyen sağlayan müze belli aralıklarla ziyaretçi kabulu gerçekleştiriyor. Bu nedenle gitmeden önce mutlaka ziyaret saatlerini öğrenip randevu almanızı beklememeniz için tavsiye ederiz. Pandemi süresince müzenin açılış- kapanış saat ve günleri değişiklik gösterebilir.

Adres: Hacı Ahmet Mahallesi Irmak Caddesi DLP 1-9, 34440 Beyoğlu

Zilberman İstanbul

zilbermaninstagram – @zilbermangallery

Sınırlı ziyaretçi kabul eden Zilberman İstanbul, aynı anda 5 kişiden fazla konuğu kabul etmediği bir politika uygulamaya başladı. Maskesiz girişin mümkün olmadığı müzede yüzeysel teması azaltmak adına basılı basın bülteni, sergi haritası gibi materyalleri geçici bir süre temin etmeme kararı alındı. Girişte ateş ölçümü yapılan müzenin ziyaret saat ve günlerinde değişiklik yaşanabileceğini hatırlatır ve gitmeden önce iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Adres: Tomtom, İstiklal Caddesi Mısır Apartmanı No.163 K.3 D.10, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Arter Müzesi

arterinstagram – @arteristanbul

Salgın nedeniyle ortak kullanım alanlarını tamamen kapatan müze, maske ve mesafe kuralına dikkat ederek, sanatseverlere en güvenli geziyi sağlamaya çalışmıştır. Sınırlı ziyaretçi kabul eden müze, ateş ölçüm yaparak ve maske takma zorunluluğu şartı ile ziyaretçi kabulüne başladıktan sonra önlemlerin sıkı bir şekilde de takibini yapmaya başladı. Müzeye gitmeden önce randevu almayı ve müzeyle iletişime geçmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz.

Adres: Yenişehir, Irmak Caddesi No:13, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Atatürk Müze Odası Pera Palace

perainstagram – @perapalacehotel

Pera Palace’ın 101 numaralı odası olan Atatürk Müze odası da pandemi önlemleri kapsamında ziyaretçi kabulünü kontrollü bir şekilde gerçekleştiren nadir yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yanı sıra Agatha Christie, Alfred Hitchcock, Kraliçe II. Elizabeth, Greta Garbo, Zsa Zsa Gabor, Şah Rıza Pehlevi ve nice oyuncu, yönetmen, siyasetçi ve yazarın da konakladığı 128 yıllık tarihe sahip bu özel odayı ziyaret etmek isteyen herkese odanın kapıları önlemler dahilinde açılmıştır.
Covid-19 pandemi döneminde önlemleri elden bırakmayan kişilerin ziyaret öncesinde mutlaka aramalarını öneriyoruz.

Adres: Evliya Çelebi, Meşrutiyet Caddesi, Tepebaşı Cd. No:52, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Salgın Zamanı Müze Gezmek

Covid-19 salgını zamanı, müze gibi kapalı ve toplu insan kalabalığının bulunduğu alanlara girmek yer yer tedirginlik oluştursa da yeni normal yaşama yavaş yavaş adapte olmaya başladığımız bugünlerde arttırılan güvenlik önlemlerine ek kişisel olarak, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca birçok müze sanal gezi ile evinizden müzeyi ziyaret etme olanağı sağlayarak, güvenliği en üst düzeyde sunmaya başladı bile.

Pandemi Önlemleri

Pandemi önlemlerinde maske, mesafe ve hijyen kurallarını tamamen sağlayan müzeler, ayrıca kalabalık grupları kabul etmeyerek, online davetiye, rezervasyonsuz ziyaretçi kabulü gerçekleştirmeyerek ve aynı anda sınırlı sayıda sanatsever kabul ederek pandemi önlemlerini tamamlamıştır.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Türkiye’de İhtişamı ve Tarihiyle Önce Çıkan 10 Müze

İlk Defa Ziyaret Edeceklere Özel İstanbul’da Müze Rehberi

İstanbul’u Kültür Turizmi Amaçlı Ziyaret Edeceklerin Mutlaka Uğraması Gereken 12 Mekân

İstanbul’da Çocuklarınızla Ziyaret Edebileceğiniz 7 Müze

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Çocuklarınızla Birlikte Gezebileceğiniz Müzeler

Bohem Düğün Konsepti Yapacaklar İçin Öneriler

Doğanın büyüsünü romantizmle buluşturan bohem düğünler, özgür ruhlu çiftlerin kendi tarzlarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir konsept. Günümüzde popülerliği giderek artan bir düğün trendine dönüşen bu…

Daha Fazla Bilgi

Babalar Günü’nde Yapabileceğiniz En Keyifli Etkinlikler

Ülkemizde ve dünyada Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü’nü o güne özel gerçekleştireceğiniz etkinliklerle daha keyifle hâle getirebilirsiniz. Varlığıyla hayatınızı renklendiren ve güçlendiren babalarınız…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin