İstanbul’da Çocuklarınızla Ziyaret Edebileceğiniz 7 Müze

Müze geçmiştir, kültürdür, tarihtir. Müze gezmek eğlenceli olduğu kadar bilgilendirici bir aktivitedir. Müze gezmek geçmiş ve gelecek arasındaki bağlantıyı kurmaya yardımcı olur. Böylelikle kültürler arasındaki köprüler fark edilir. İstanbul ise müzeler açısından oldukça zengin bir şehirdir. İstanbul’da; toplumun hafızalarını tazeleyen, çocukların ve yetişkinlerin yeni bilgiler öğrenmesini sağlayan, öğretirken eğlendiren müzeler bulunmaktadır. Eğer siz de çocuğunuzla beraber hafta sonu müze gezmek, öğrenirken eğlenmek, yeni kültürler tanımak ve geçmişe ışık tutmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Oyuncak Müzesi

İstanbul'da Çocuklarınızla Ziyaret Edebileceğiniz 7 Müze

Göztepe’de bulunan Oyuncak Müzesi 2005 yılında şair ve yazar olan Sunay Akın tarafından kuruldu. Oyuncak Müzesi’nde 20’yi aşkın yılda 40’a yakın ülkeden; açık arttırmalardan, antikacılardan ve koleksiyonerlerden toplanmış oyuncaklar bulunuyor. 1700’lü yıllardan bu yana üretilen birçok oyuncak burada bulunuyor. Bu müzenin en önemli özelliği tüm aile üyelerini bir arada kucaklıyor olabilmesi. Çünkü siz sahip olduğunuz oyuncakları burada görüp anılarınızı yad ederken, çocuğunuz oyuncakların tarihinde kaybolup gidiyor.

Uçurtma Müzesi

Ülkemizin ilk ve tek, dünyanın ise 18 uçurtma müzesinden bir tanesi olan Uçurtma Müzesi, Mehmet Naci Aköz tarafından kurulmuştur. Müzede 33 ülkeden 2.500’ün üzerinde ürünlük sergilenmektedir. Uçurtma Müzesi ‘’İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’’ tarafından sürdürülen ”Çocuk Dostu Müze”, ”Müzeli Eğitim” gibi projeler çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmüş ve sürdürmeye devam etmektedir. Aynı zamanda müzede çocukların kendi uçurtmalarını yapabileceği ”Uçurtma Okulu” adında bir atölye bulunmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi

Çocukların çok sevdiği müzelerden bir tanesi olan Rahmi Koç Müzesi Hasköy’de bulunuyor. Bu müze çocukların oldukça fazla ilgisini çekiyor. Çünkü burası hem eğlendiriyor hem de öğretiyor. Gün içinde ve genel olarak burada birçok eğlenceli ve eğitici aktivite bulunuyor. Buraya geldiğinizde denizaltı, vapur, uçaklar, makineler, trenler, arabalar ve oyuncaklar gibi çocuğunuzun ilgisini çekecek muhteşem eserleri görmeniz mümkün. Ne yalan söyleyelim burası 7’den 70’e herkesin seveceği bir yer!

Barış Manço Evi

Konu çocuklar olunca, çocukların ”Barış Ağabeyi”nin yani Barış Manço’nun evini gezmemek olmaz. Kadıköy Moda’da bulunan ‘’Barış Manço Evi’’ değerli sanatçı Barış Manço’nun yaşadığı evdir. Evde Barış Manço’nun anılarına ve hayatına dair birçok iz bulmak mümkündür. Müzenin ikinci katı çocuklara ayrılmıştır.

Miniatürk

İstanbul'da Çocuklarınızla Ziyaret Edebileceğiniz 7 Müze

”Büyük ülkenin küçük bir modeli” olarak bilinen Miniatürk, Beyoğlu İmrahor Caddesi’nde bulunuyor. Burası Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi büyük medeniyetlerin topraklarımızda bıraktığı kültürel mirasları bir araya getiriyor. Burada; Taksim Cumhuriyet Anıtı, Aya İrini Kilisesi, Sultan I. Ahmed Türbesi, Alman Çeşmesi, Mısır Dikilitaşı ve Burmalı Sütun gibi onlarca eserin minyatürünü görmek mümkün. Aynı zamanda çocukların ilgisini çekebilecek Mini Stadyum, Kumandalı Tekne, Feribot, Miniatürk Gezi Treni, Masal Ağacı, Labirent Park, Satranç Alanı ve Miniland Çocuk Oyun Alanı gibi aktiviteler ve aktivite alanları mevcut.

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi

İstiklal Caddesi’nin tam ortasında yer alan Madame Tussuauds Türkiye’den ve dünyadan ünlü yıldızların ve isimlerin balmumu heykellerini bünyesinde barındırıyor. Michael Jackson, Kıvanç Tatlıtuğ, Messi, Einstein, Arda Turan, Rihanna ve MFÖ gibi birçok ünlü kişinin balmumu heykeli burada bulunuyor. Son olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün etkileyici figürünün de burada yer aldığını belirtelim.

Pera Palace Hotel 101 Numaralı Oda

İstanbul'da Çocuklarınızla Ziyaret Edebileceğiniz 7 Müze

Pera Palace Hotel Atatürk odası, 1981 yılında, yani Atatürk’ün doğumunun 100. yılında bir müze oda haline getirilmiştir. Oda, Mustafa Kemal’in en sevdiği renk olan gündoğumu rengi, şafak pembesiyle yenilenmiştir. Ayrıca içerisi onun şahsi eşyalarının yanı sıra çeşitli müzayedelerden temin edilen nadide Atatürk kitapları, dergileri, imzalı fotoğraf ve kartpostallar, madalyalar ile zenginleştirilmiştir. Köklü bir tarihe sahip olan ve yıllar boyunca oldukça önemli insanları ağırlayan Pera Palace Hotel’deki 101 numaralı odada Atatürk defalarca konaklamış ve cephe dönüşlerinde ülke için önemli kararlar almıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasını görmek ve hissetmek için mükemmel bir fırsattır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yaz Aylarında İstanbul Seyahati Yapacaklar İçin Destinasyon Rehberi

İstanbul’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Tarihi Yapı

Türkiye’de İhtişamı ve Tarihiyle Önce Çıkan 10 Müze

İstanbul’u Kültür Turizmi Amaçlı Ziyaret Edeceklerin Mutlaka Uğraması Gereken 12 Mekân

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Çocuklarınızla Birlikte Gezebileceğiniz Müzeler

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Çocuklarınızla Birlikte Gezebileceğiniz Müzeler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünya çocuklarına armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl 23 Nisan’da büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Siz…

Daha Fazla Bilgi

Ailenizle Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Keyifli Hafta Sonu Etkinlikleri

Hafta sonları aileyle birlikte vakit geçirmek, yeni anılar biriktirmek ve yoğun iş günlerinin stresinden biraz uzaklaşmak için mükemmel bir zaman! İş yoğunluğuna kısa bir ara verdiğiniz…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin