İstanbul’da Bir Gün… Bir Günde Beyoğlu Gastronomi Rehberi

İstanbul’un kalbi Beyoğlu, yalnızca bu şehrin değil Türkiye’nin en önemli sosyokültürel ilçelerinden biridir. Beyoğlu tarihsel süreçteki yeri, sosyal yaşamı, tarihi binaları ile her daim bugünkü önemini korumuş ve öne çıkmıştır. İlçenin simgesi olan İstiklal Caddesi‘nin yanı sıra hemen her yerinde bambaşka hayatlar yaşanmaktadır. Böylesine zengin bir kültürel çeşitliliğe sahip olan Beyoğlu’nda elbette yemek yemenin de keyfi bir başkadır. Bu yazımızda İstanbul’da bir gün geçirirken Beyoğlu’nda tatmanız gereken lezzetlere yer vereceğiz. İşte bir günde Beyoğlu gastronomi rehberi!

İstiklal’de ıslak hamburger

Islak-hamburger-e1583934372494

Beyoğlu’nda ne yenir dendiğinde karşınıza spesifik bir lezzet çıkmaz. Şehir merkezinde yer aldığı için bugün kendine has bir mutfağı bulunmamaktadır. Ama yine de birbirinden farklı tatların en güzellerini burada bulabilirsiniz. Mesela ıslak hamburger! İstiklal Caddesi’nin hemen yer yerinde harika bir fast food lezzeti olan ıslak hamburgercilere rastlayabilirsiniz. Bu yüzden bu benzersiz lezzeti mutlaka Beyoğlu’nda denemenizi öneririz.

Beyoğlu’nda Alman pastası

alman-pastası-e1583934504266

Kaynak: https://www.lezzet.com.tr/yemek-tarifleri/tatli-tarifleri/pasta-tarifleri/cikolatali-alman-pastasi

Beyoğlu’nda tatlı konusunda tadım yapabileceğiniz pek çok seçenek bulunur. Bunlardan biri de Alman pastasıdır. İstiklal Caddesi’nden Tünel’e doğru inerken Alman pastası adıyla bilinen efsane lezzeti tadacak pek çok mekan bulabilir; gezinize ufak bir tatlı molası verebilirsiniz.

Nevizade restoranları

Nevizade-restoranları-e1583934686643

Eğer Beyoğlu’nda özel bir akşam yemeği yemek isterseniz Nevizade restoranlarını deneyebilirsiniz. Nevizade ve çevresinde bulunan mekanlarda nefis ızgara lezzetlerini tadabilirsiniz. Burada bulunan pek çok mekan, aynı zamanda oldukça hoş deniz manzarasına da sahiptir. Izgara çeşitlerinin yanı sıra balık yemek, ev yemekleri deneyimlemek için de buradaki restoranlar ideal seçimler olabilir.

Ev yemeği lokantaları

Beyoğlu’nun ara sokakları sürprizlerle doludur, bu nedenle mutlaka yürüyerek keşfedilmelidir. İlçede her sokakta sizi tarihi yapılar, binalar ve mekanlar karşılayabilir. Ara sokaklarda yürürken karşınıza çıkacak bir diğer şey de küçük esnaf lokantalarıdır. Eğer ev yemeklerinin en güzelini deneyimlemek isterseniz Beyoğlu’nun ara sokaklarında yer alan ev yemeği lokantalarını deneyebilirsiniz. Ayrıca Fransız, Çin, İtalyan, Kore mutfaklarına özgü lezzetleri de bu sokaklarda gezerken bulmanız mümkündür.

Tarihi pastaneler

IMG_9911

Beyoğlu’nun denenmesi gereken lezzetlerinden biri de tarihi pastanelerin özel tatlarıdır. Profiterolüyle ünlü İnci Pastanesi, milföy pastasıyla Savoy Pastanesi, kup griyesiyle Baylan Pastanesi; el yapımı çikolataları, özgün Fransız pastaları ve birbirinden özel Türk lezzetleriyle Patisserie de Pera (Pera Palace Hotel) birkaç örnek olarak sıralanabilir. Siz de bu harika lezzetleri, nostaljik bir atmosferde deneyimlemek için Beyoğlu’nun tarihi pastanelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca…

Camondo-e1583934820170

Yukarıda verdiğimiz örneklerle aslında Beyoğlu’nda gezerken tadabileceğiniz sayısız lezzet olduğunu açıklamaya çalıştık. Dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken ilçede, tüm dünya mutfağından zengin örnekler görmeniz mümkündür. Çünkü Beyoğlu, başlı baiına bir kültür hazinesidir. Hazır gelmişken Karaköy’deki Camondo merdivenleri, İstiklal caddesindeki Mısırlı Han, Tünel’deki Narmanlı Han’ı da görmeden gitmeyin deriz!

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Beyoğlu’nun Kalbi Pera’nın İlgi Çeken Tarihi

Yeni Keşfetmek İsteyenlere Özel Beyoğlu Rehberi

Beyoğlu’nda Muhteşem Fotoğraflar Çekebileceğiniz Mekânlar

Eski Beyoğlu’nu Anlatan Birbirinden Güzel Öyküler

İstanbul’da Mutlaka Uğramanız Gereken 10 Kitapçı ve Kitabevi

Pera’nın Küllerinden Doğan Neoklasik Mimari: Pera Palace Hotel 

Bohem Düğün Konsepti Yapacaklar İçin Öneriler

Doğanın büyüsünü romantizmle buluşturan bohem düğünler, özgür ruhlu çiftlerin kendi tarzlarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir konsept. Günümüzde popülerliği giderek artan bir düğün trendine dönüşen bu…

Daha Fazla Bilgi

Babalar Günü’nde Yapabileceğiniz En Keyifli Etkinlikler

Ülkemizde ve dünyada Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü’nü o güne özel gerçekleştireceğiniz etkinliklerle daha keyifle hâle getirebilirsiniz. Varlığıyla hayatınızı renklendiren ve güçlendiren babalarınız…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin