Dünyanın En Çok Fotoğraflanan 12 Noktası

Akıllı telefonların hayatımızın merkezine yerleşmesiyle birlikte insanlar artık gittikleri her yerde yanlarında kamera taşıyorlar. Yemek fotoğrafları, sevimli kedi fotoğrafları derken fotoğrafı çekilesi en güzel şeylerden biri de tatillerde gidilen unutulmaz yerler. Peki acaba dünyada en çok nerelerin fotoğrafı çekiliyor? İşte aralarında Türkiye’den de bir yerin bulunduğu dünyanın en çok fotoğraflanan 12 noktası!

Trinità dei Monti (Roma, İtalya)

Trinità-dei-Monti-e1579604530809

Roma’da bulunan bu Rönesans dönemi kilisesi, dünyanın en çok fotoğraflanan noktaları arasında yer alır. Fransız Kralı Louis XIII tarafından yaptırılan bu tarihi yapı, Fransa’nın mülküdür. Trinità dei Monti, şehrin diğer simgelerinden olan ünlü İspanyol Merdivenleri ile Pizza di Spagna’ya bağlanmıştır. İşte şehrin bu tarihi üçlüsü, dünyanın en çok fotoğraflanan yerlerindendir.

Giza piramitleri (Giza, Mısır)

Giza-piramitleri-e1579604604880

Dünyanın en çok fotoğraflanan yerleri arasında bulunan bir diğer nokta ise Giza piramitleridir. Ölümden sonraki yaşamda firavunları barındırmak için yapılan mezarlar olan piramitlerin nasıl yapıldığı bilim insanları tarafından halen ispatlanamamıştır. Bu gizemli yer, her yıl milyonlarca meraklısı tarafından ziyaret edilmektedir.

Tac Mahal (Agra, Hindistan)

Tac-mahal-e1579604673721

Dünyanın önemli yapılarından biri olan Tac Mahal, İmparator Şah Jahan tarafından eşi Mumtaz Mahal anısına 1631 yılında yaptırılmaya başlanmıştır. Hint- İslam mimarisinin değerli örneklerinden biri olan bu mekân, dünyanın en çok fotoğraflanan yerleri arasındadır.

Tokyo Kulesi (Tokyo, Japonya)

Tokyo-kulesi-e1579604788224

Dünyanın en önemli yapıları arasında gösterilen Tokyo Kulesi, Paris’teki Eiffel Kulesi’nden esinlenilerek inşa edilmiştir. Ancak Eiffel’den farklı olarak turuncu ve beyaz renklere sahiptir. 1958 yılında açılan kulenin her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edildiği bilinmektedir. Tokyo Kulesi, ülkenin ve şehrin en önemli turistik noktalarından biridir.

Brooklyn Köprüsü (New York, ABD)

Brooklyn-Köprüsü-e1579604855518

New York’un simgelerinden olan Brooklyn Köprüsü de dünyanın en çok fotoğraflanan noktalarından biridir. 1883 yılından beri hizmet veren köprü, şehrin kalbi Manhattan ile Brooklyn’i birbirine bağlar. Ayrıca her iki bölgeden de benzersiz manzaralar sunar.

Buckingham Sarayı (Londra, İngiltere)

Buckingham-Sarayı-e1579604918658

Londra’nın simgelerinden Buckingham Sarayı da dünyanın en çok fotoğraflanan noktalarından biridir. Bugünkü görünümünü Mimar John Nash’e borçlu olan saray, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin resmi konutudur. Yaklaşık 500 kişiyi barındırdığı bilinen sarayın, belirli odaları ziyarete açıktır.

Çin Seddi (Huairou, Çin)

in-Seddi-e1579604982779

Dünyanın en çok fotoğraflanan noktalarından Çin Seddi, aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biridir. İnsanlık tarihinde yapılmış en uzun savunma duvarı olan bu yapının tarihi MÖ. 221’e dayanır. Çin Seddi, 21.000 km uzunluğundadır ve 2000 yıl boyunca, 1 milyon kişinin yapımına katkıda bulunduğu bilinmektedir.

Aziz Stephen Bazilikası (Budapeşte, Macaristan)

Aziz-Stephen-Bazilikası-e1579605084791

Budapeşte’nin en görkemli yapılarından biri olan Aziz Stephen Bazilikası, 1851 yılında yapılmaya başlanmış ve yapının tamamlanması 50 yıldan fazla sürmüştür. Siz de dünyanın en çok fotoğraflanan noktalarından biri olan bu bazilikayı ziyaret ederek panoramik bir Budapeşte manzarası için manzara terasına ister 364 basamak adımlayarak isterseniz de asansörle bir çırpıda çıkabilirsiniz.

Sydney Opera Binası (Sidney, Avustralya)

Sydney-Opera-Binası-e1579605196703

Sydney Opera Binası da dünyanın en çok fotoğraflanan noktalarındandır. Kentin en önemli simgesi olarak kabul edilen yapı, denizin üstünde duran bir yelkenliyi andırır. Bina bünyesinde dans, konser, opera ve tiyatro performanslarının izleyiciyle buluştuğu 5 adet büyük salon bulunmaktadır.

Burj Khalifa Halife (Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri)

Burj-Khalifa-Halife-e1579605291721

Dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa, en çok fotoğraflanan turistik noktalardan biridir. Başlarda Burj Dubai ismiyle anılan mega yapının dışında gösterişli Dubai Çeşmesi konukları karşılar. Bina hem çöl ortamını anımsatan hem de havuz ve çeşmeleri ile serinletici bir atmosfer yaratan Burj Khalifa Park ile çevrelenmektedir.

Berlin Duvarı (Berlin, Almanya)

Berlin-duvarı-e1579605379594

Dünyanın en çok fotoğraflanan yerleri listemizin bir diğer noktası Berlin Duvarı’dır. Bu duvar, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan Doğu ve Batı Almanya’da Berlin şehrini ikiye bölmek amacıyla yapılmıştır. 30 yıl önce, 155 kilometre uzunluğundaki duvarın yıkılması ise Doğu Avrupa’da komünizmin çöküşünü ve Soğuk Savaş döneminin bitişini simgelemektedir. Günümüzde duvarın kalıntıları halen ayaktadır ve üzerlerindeki popüler grafiti tuvaller görülmeye değerdir.

Kız Kulesi (İstanbul, Türkiye)

Kız-kulesi-e1579605444503

Gelelim listenin en tanıdık noktasına! Kız Kulesi de dünyanın en çok fotoğraflanan noktaları arasında yer almaktadır. Her yıl dünyanın farklı bölgelerinden gelen binlerce turist, denizin ortasındaki bu görkemli kuleyi fotoğraflar. 1110 yılları civarında inşa edildiği tahmin edilen yapı, günümüzde restoran olarak hizmet vermektedir.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

En Çok Turist Çeken Şehirler

Tüm Zamanların En Ünlü Fotoğrafçıları

İstanbul’da Yer Alan 10 Sanat Galerisi

Şehirlerin Kraliçesi İstanbul’da Farklı Bir Gün

İstanbul’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Tarihi Yapı

Nostalji Aşıkları İçin En Zamansız ve Romantik Sevgililer Günü Hediyeleri

İstanbul’un Simgesel Yapıları

Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, tarihe tanıklık eden yapılarıyla oldukça zengin bir şehir. Köklü tarihi ve eşsiz mimarisiyle dünyadaki en özel şehirler arasında yer…

Daha Fazla Bilgi

Avrupa’nın Gastronomi Durakları

Avrupa, tarih boyunca birçok farklı lezzeti harmanlayarak ortaya çıkardığı zengin gastronomi değerleriyle biliniyor. Mutfak kültürünün fazlasıyla gelişmiş olduğu kıtada birbirinden lezzetli yemekleriyle dikkat çeken pek…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin