Ben Senden Sonra Eksiğim: Ulu Önderimizin Son Yolculuğunda Gökten Yağan Rengârenk Düğmelerin Sımsıcak Hikâyesi

Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ardında gözü yaşlı milyonlarca insan bırakarak 10 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı‘nda gözlerini hayata yumdu. Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de yapılan cenaze töreninde ise ilk başta ne olduğu anlaşılamayan, daha sonra açıklığa kavuşan ve herkesi duygulandıran bir olay gerçekleşti. Hafızalarda yer ederek bugünlere ulaşan olay, Atatürk’ün herkesin kalbinde nasıl taht kurduğunun bir kanıtı aslında! Bu yazıda, Mustafa Kemal Atatürk‘ün cenaze töreninde gökten yağan rengârenk düğmelerin hikâyesini bulacaksınız.

Hüznü Yansıtan Gelenek: Rengârenk Düğmeler

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının ardından cenaze töreninin nerede yapılacağına bir süre karar verilememiş, daha sonra cenazenin İstanbul’dan alınarak Ankara’ya götürülmesi kararlaştırılmıştı. Ölümünden 9 gün sonra, 19 Kasım 1938’de Dolmabahçe Sarayı tören salonunda kılınan cenaze namazı sonrasında Atatürk’ün naaşı şehirle vedalaşacak ve ardından Ankara’ya nakledilecekti.

Cenaze alayı Karaköy’e ulaştığında bir anda tabutun üzerine rengârenk düğmeler düşmeye başladı. Mustafa Kemal, sadece Türk halkının değil; pek çok farklı ırktan, kültürden insanın Atatürk’ü olmayı başarmıştı. Atatürk’ün Türk bayrağına sarılı tabutu üzerine yağan bu düğmeler, tam da bunun göstergesiydi!

Acının Simgesi: Keriya Yas Geleneğiatatürk düğme hikayesi, keriya yas geleneği

Yahudi inancına göre matem tutan kişiler, cenaze başlamadan veya cenaze biter bitmez giysilerinden bir parçayı kopararak sevdikleri kişiyi son yolculuğuna uğurlarlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatı karşısında derin üzüntü duyan Yahudi vatandaşlar, Keriya adı verilen bu yas geleneği ile ona veda etmek istemişti. İspanyolcada “Elveda!” anlamını taşıyan Keriya kelimesi, 19 Kasım 1938’de insanları derinden etkileyen olayın bir parçası oldu. 

Yürekten Kopan Düğmelerin Özü: Veda Matemi

Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı Karaköy esnafının ortasından geçtiği sırada Yahudi vatandaşlar üzerlerindeki gömleklerinden ve ceketlerinden kopardıkları düğmeleri kendi matem geleneklerine göre tabutun üzerine atmaya başlarlar.

Her ne kadar bu olay yaşanırken çoğu insan bunun sebebini anlamamış olsa da daha sonra bu durumun yürekleri sızlatan sebebi ortaya çıkar. Bu durum; farklı kültür ve geleneklere sahip insanların kendilerine has biçimde acıyı yaşamaları olarak özetlenebilir.

Yaşanan bu durum, insanların kültürel ve geleneksel farklılıklarının bu hüzünlü veda çatısının altında birleşilmesine engel olmadığını göstermesi açısından önemlidir. Hissedilen ortak acıdan çıkan anlam ise çok açık: “Ben senden sonra eksiğim.”

Türk Şair ve Yazar Sunay Akın’ın Gözünden: Düğmelerin Çıt! Çıt! Çıt! Sesleri

Türk şair ve yazar Sunay Akın, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının ardından yaşanan düğme olayını gökyüzünden renkli düğmelerin yağması olarak ifade ediyor. Atatürk’ün naaşının Ankara’ya götürülmek üzere yola çıkarıldığı sırada, Karaköy’den geçerken gözü yaşlı ve acı dolu insanların binaların ve dükkanların camlarından baktıklarına değiniyor.

Ardından rengârenk düğmelerin bir anda tabutun üstüne gökten yağarcasına düşmeye başladığını belirtiyor. Herkesin yukarı bakmaya başladığı o anda Türkiye Cumhuriyeti’nin Yahudi halkı, üzerinde bulunan ceketlerden, gömleklerden düğmeler kopartarak kendi geleneklerine göre Atatürk’e ”Biz senden sonra eksiğiz!” diyor.

Ulu Önder Atatürk’ün Konakladığı Oda: Pera Palace Hotel 101 Numaralı Müze Oda 

Mustafa Kemal Atatürk, çeşitli nedenlerden dolayı farklı tarihlerde İstanbul’u ziyaret ederdi. Bu ziyaretleri esnasında Pera Palace Hotel 101 numaralı odada konaklardı. Pek çok misafirini ağırladığı bu oda; ülkemizin en kritik dönemlerinde yaptığı çalışmalara ve imza attığı önemli kararlara ev sahipliği yapmıştır. 

Atatürk’ün doğumunun 100. yılında konakladığı 101 numaralı oda, Pera Palace Hotel tarafından müze hâline getirildi. Odada; Atatürk’ün eşyaları, kitapları, kendisine gönderilen hediyeler, dönemin gazete ve dergileri bu müze odada sergileniyor.

Heykeltıraş Görkem Candan’ın seneler süren uğraşı neticesinde ortaya çıkan Atatürk heykeli de yine bu odada bulunuyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasından izler taşıyan ve geçmişe yolculuğa çıkmanızı sağlayan Atatürk Müze Odası, dileyen herkes tarafından her gün 10.00-11.00 ve 15.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık! 

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Vefatının 80. Yılında Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Hakkında Söylenmiş 15 Söz

Ulu Önderimiz Atatürk’ün Öldüğü Gün Ulusal ve Uluslararası Basında Çıkan Haberler

Pera Palace Hotel’in Kalplerimizde Ayrı Bir Yeri Olan 101 Numaralı Odası’nın (Atatürk’ün Odası) Hikâyesi

Atatürk’e Hint Mihracesinden Gelen Hediye

Cumhuriyet ve Dünya Tarihinde Kadınlar Günü

İstanbul’un Simgesel Yapıları

Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, tarihe tanıklık eden yapılarıyla oldukça zengin bir şehir. Köklü tarihi ve eşsiz mimarisiyle dünyadaki en özel şehirler arasında yer…

Daha Fazla Bilgi

Avrupa’nın Gastronomi Durakları

Avrupa, tarih boyunca birçok farklı lezzeti harmanlayarak ortaya çıkardığı zengin gastronomi değerleriyle biliniyor. Mutfak kültürünün fazlasıyla gelişmiş olduğu kıtada birbirinden lezzetli yemekleriyle dikkat çeken pek…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin