Atatürk’e Hint Mihracesinden Gelen Hediye

Modern İstanbul’un doğuşuna tanıklık eden Pera Palace Hotel, bir dönemin Grande Rue olarak anılan caddesinde, bugün bütün ihtişamıyla tarihe meydan okuyor! Bir asrı aşan yaşı ile İstanbul’un yaşayan miraslarından biri olan Pera Palace Hotel, ağırladığı birbirinden ünlü konukların hatıralarını yaşatmaya devam ediyor.

Pera Palace Hotel’in 101 numaralı odası, en kıymetli misafiri, Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz hatırasını hürmet ve özenle koruyor. 1917 yılında Pera Palace Hotel anı defterine attığı ilk imzadan bu yana, 101 numaralı oda Mustafa Kemal Atatürk’e ait kabul ediliyor. Doğumunun 100. yılında müze haline getirilen bu oda, Ulu Önder’in şahsi eşyalarının yanı sıra Hint mihracesinden gelen gizemli bir hediyeyi de barındırıyor.

 

101 Numaralı Odanın Hikayesi

ataturk-muzeoda-halı

Kaynakça: https://haligazetesi.com/ataturke-hint-mihracesinin-hediye-ettigi-gizemli-seccade.html

Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle birlikte Pera Palace, müttefik devletlerin kuvvet komutanlarına ev sahipliği yapmaya başlar. Böylece otel, İstanbul’un işgal günlerinde stratejik bir önem kazanmış olur. Çanakkale Savaşları’nın komutanı Mustafa Kemal ise cephe dönüşlerinde konaklamak için Pera Palace Hotel’i tercih eder. Sonunda 101 numaralı oda, vatanperver bir kumandanın uykusuz gecelerinden doğan Cumhuriyet fikrine de ev sahipliği yapmaya başlar. Zira Mustafa Kemal ülkenin kaderini belirleyecek önemli kararlar için bu odayı kullanır, özel görüşmelerinde misafirlerini burada ağırlar.

 

Hint Mihracesinden Gelen Gizemli Hediye

ataturk-museum-room

Cumhuriyet’in ilanından sonra da Atatürk, Pera Palace’tan kopamaz. Yurt dışından gelen konuklarını Dolmabahçe Sarayı’nın yanı sıra 101 numaralı odada kabul etmeye devam eder.

1929 yılına gelindiğinde ise kimliği meçhul bir Hint mihracesi, Atatürk ile görüşmek ister. Rivayete göre görüşme talebine olumlu yanıt alan mihrace, Atatürk’e özel bir hediye vermek ister. Bu hediyeyi hazırlamakla görevlendirilen mihracenin kahini, ipek dokuma bir halı tercih eder ve görüşmenin sonunda bu halı Atatürk’e hediye edilir.

Daha sonra bu halı, Atatürk’ün İstanbul’daki evi haline gelen Pera Palace Hotel’in 101 numaralı odasına gönderilir. Odadaki yerini sessizce koruyan bu sıradan hediye, 1938 yılında bir gizeme dönüşür.

 

Gizemli Hediyenin Arkasındaki Sır Perdesi

Gizemli Hediyenin Arkasındaki Sır Perdesi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün ardından dikkatleri üzerine toplayan bu halı, ilginç motiflere sahip. Dikkatli incelendiğinde ortaya çıkan detaylarıyla halı, bir sır barındırıyor olabilir mi? Dilerseniz halıda yer alan motifleri inceleyerek bu gizemi birlikte çözmeye çalışalım:

Saat: İpek işlemeleri ile oldukça zarif bir tasarıma sahip olan bu Hint halısında öncelikli olarak bir saat işlemesi dikkat çeker. El işçiliği ile özenle dokunmuş bu saatte akrep 9’u, yelkovan ise 7’yi işaret eder.

Filler: Bu kıymetli halı, Hint mitolojisine göre yası temsil edecek şekilde pozisyonlanan fil motifleri ile bezeli. Benzer şekilde saatin sol ve sağ üst köşesinde yer alan kuşlar, kanatları kapalı bir biçimde durur. Yine Hint mitolojisine göre bu imaj, özgürlüğün kısıtlanması anlamı taşır.

Çiçekler: Tüm bu motiflere ek olarak halının geneline hakim bir kasımpatı işlemesi mevcut. Mistik kavramların simgesi haline gelen kasımpatı çiçeği, genelde hüzün ile ilişkilendirilir. Birçok kültürde ölüm çiçeği olarak bilinen kasımpatı, cenaze törenlerinde sıklıkla tercih edilir. Ayrıca ismi ile müstesna bu çiçek, Kasım ayında birdenbire açar.

Şamdanlar: Süslemeleri genelde üst kısımda yoğunlaşan halı, bir de şamdan simgesi barındırır. Saat işlemesinin hemen altında, halının ortasına doğru işlenmiş 10 adet şamdan motifi var. Kasımpatı simgesi ile ilişkilendirilen sayısı ile şamdanların, 10 Kasım tarihini işaret ettiği düşünülebilir.

 

Müze Statüsündeki 101 Numaralı Odayı Ziyaret Edebilirsiniz

Her ne kadar bu hediyenin 90 yılı aşkın gizemi çözülememiş olsa da 101 numaralı oda, siz değerli ziyaretçilerini bekliyor. Siz de bütün bir ulusun kalbine çöken yası simgelediğine inanılan bu halıyı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait diğer tüm eşyaları görmek için Pera Palace Hotel’i ziyaret edebilirsiniz. Bir dönemin ihtişamını yansıtırken Atatürk’ten izler taşıyan bu şafak pembesi oda, her gün saat 10:00-11:00 ve 15:00-16:00 saatleri arasında misafirlerini ağırlıyor.

Dünya Tarihine Büyük İzler Bırakmış 8 Öğretmen

Tüm dünyada öğretmenlik, en kutsal mesleklerden biri olarak tanımlanıyor. Küçük yaşlarda başlayan eğitim ve öğretim hayatında öğretmenlerin rolü oldukça büyük. Öğretmenlik mesleğini kutsal yapan, öğrencilere…

Daha Fazla Bilgi

Geçmişten Günümüze: Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken İkonik Barlar

Barlar, bulundukları bölgenin ritmini belirleyen en önemli mekânlar arasında yer alıyor. Canlı barlara sahip sokakların renkli ve dinamik olduğunu fark etmişsinizdir. Ancak bazı barlar var…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin