Orient Terrace: Ege ve Akdeniz Mutfağının Özgün Dünyası

Dünya mutfağında önemli bir yeri bulunan Akdeniz mutfağı ve Akdeniz mutfağını yöresel zenginlikleri ile besleyen Ege mutfağı, birbirinden leziz yemekleri sayesinde kelimenin tam anlamıyla şölen sofraları vadediyor.

Karakteristik bir kimliğe sahip olan Akdeniz mutfağı; İtalyan, İspanyol, Mağrip, Yunan, Levant ve Türk mutfaklarından besleniyor. Türk mutfağı dendiğindeyse akla ilk olarak Ege mutfağı geliyor. Peki, zeytinyağlı yemekleri ve taze balık ürünleri ile öne çıkan Ege ve Akdeniz mutfaklarını keşfetmeye ne dersiniz? 

 

Akdeniz Mutfağının Özellikleri

Akdeniz Mutfağı

Akdeniz mutfağı, Akdeniz ikliminin egemen olduğu ülkelerin yemek kültürleri ile zenginleşiyor. Bu mutfağın ana unsurları arasında genellikle ızgarada ya da fırında pişirilen, tuzlanmış ve bottarga denilen balık tipleri bulunuyor. Balığın yanı sıra zeytinyağlı yemekler, şarap ve ekmek de Akdeniz mutfağında sık sık tercih ediliyor. Ayrıca domatesli ve sebzeli yahniler ile kızarmış koyun etinin hâkimiyeti bu mutfakta fazlasıyla göze çarpıyor. 

Peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri, Akdeniz mutfağında sıklıkla kullanılırken baharatlar, yemeklerin özgün yapısına yön vermek için fazlasıyla tercih ediliyor. Akdeniz mutfağını zenginleştiren unsurlar arasında Akdeniz ikliminde yetişen sebze ve meyveler de öne çıkıyor. Bu gıdalar; Akdeniz salatası, deniz börülceli çipura salatası, Akdeniz usulü somon balığı, ıtırlı limon reçeli gibi özellikle yaz günlerinde tercih edilen, ferah ve lezzetli yiyeceklerin ortaya çıkmasında kullanılıyor.

 

Ege Mutfağının Özellikleri 

Ege mutfağı

Bölgede yaşayan farklı medeniyetlerden etkilenen ve Türk mutfağının özgün bir parçası hâline gelen Ege mutfağında da ilk bakışta zeytinyağlı yemekler ve balık ürünleri öne çıkıyor. Özellikle zeytinyağı ile harmanlanarak yapılan sebze yemekleri Ege mutfağının kendine has yapısında fazlasıyla söz sahibi. 

Ege mutfağı; çeşitli otlar ve sebze kullanılarak yapılan deniz börülcesi, kabak çiçeği dolması, kuru börülce salatası, zeytinyağlı iç bakla, enginar dolması, mücver ve turp otu salatası gibi kendine özgü yemekleriyle diğer mutfaklardan keskin bir şekilde ayrışıyor. Aynı zamanda özellikle yaz aylarında sağlıklı ve hafif beslemenin de yolunu açıyor. Fava, atom, Girit ezmesi, Ege güzeli ve ahtapot salatası gibi karakteristik ve ferah mezeleri de mutfağın bir diğer cazip yüzü.

Ege mutfağının ana yemek çeşitlerine yakından bakıldığında balık türlerinin egemen olduğu bariz bir şekilde görülüyor. Levrek buğulamadan ızgara ahtapota, kalamar ve çiroz dolmasından füme balığa kadar uzanan deniz ürünleri mutfağın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. 

Ege mutfağının farklı damak zevklerine dokunmasında hamur işleri ve şarap seçenekleri de fazlasıyla etkili. Tatlı şölenine bakıldığındaysa süt ve süt ürünlerinden yapılan tavukgöğsü, kazandibi ve sakızlı muhallebinin yanı sıra kabak tatlısı, incir tatlısı ve kar helvası gibi tatlılar ön plana çıkıyor.

 

Akdeniz ve Ege Mutfağından Esintiler: Orient Terrace

Orient Terrace, lezzet dolu kapılarını tarihe meydan okuyan ve zamansız bir ikon hâline dönüşen Pera Palace Hotel’in çatısı altında misafirlerine açıyor ve onları zengin menüsüyle ağırlıyor. 25 yıllık tecrübesini yeteneğiyle harmanlayan Şef Ahmet Gencer’in elinden çıkan yemeklerle ziyaretçilerinin damaklarını şenlendiriyor.

Orient Terrace, İstanbul manzarasıyla görsel bir şölen yaratırken soğuk ve sıcak başlangıçlardan ana yemeklere kadar Akdeniz ve Ege mutfağından eşsiz örnek sunuyor. Ayrıca Akdeniz mutfağının önemli bileşenlerinden İtalyan mutfağından da besleniyor ve menüsünde makarna ile risotto lezzetlerine ayrı bir alan açıyor. 

Hafif ve bir o kadar da lezzetli elmalı tart tatin, krep süzet, kestaneli sufle ve fırın sütlaç gibi ferah tatlılara da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca zengin menüsünde movie, bourbon smash ve lemon drop gibi serinletici kokteyller ile Akdeniz ve Ege mutfağının vazgeçilmezi şaraplara da yer veriyor.

Yaz aylarının rağbet gören duraklarından Orient Terrace, beklentilerinizi fazlasıyla karşılayarak unutulmaz bir akşamın sonunda damaklarınızda iz bırakmayı vadediyor. Siz de Akdeniz ve Ege mutfaklarının benzersiz lezzetlerinin keyfini çıkarmak için Orient Terrace ile iletişime geçebilirsiniz. 

Ayasofya Camii Hakkında Keşfetmeniz Gereken Her Şey

İstanbul’un silüetini oluşturan en önemli yapılardan olan, nice imparatorlukları ve devletleri misafir ederek zamana meydan okuyan Ayasofya Camii; Tarihi Yarımada’nın kalbinde yükselen bir şaheser. Göz…

Daha Fazla Bilgi

10 Yaratıcı ve Romantik Sürpriz Evlenme Teklifi Önerisi

Sevgili damat adayları, yaratıcı ve romantik bir evlilik teklifi için öneri araştırıyorsanız doğru yerdesiniz! Evlilik teklifi, ilişkinin önemli bir dönüm noktası olarak görülür. Bu yüzden…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin