Kültürel Bir Yolculuk: İstanbul Sergi Rehberi Mayıs 2023

İstanbul Sergi Rehberi

Sergiler, kıymetli sanat eserlerinin halka ulaşmasını sağlarken aynı zamanda sanatçıların tanınmasını ve halk tarafından takip edilmesini sağlar. Bir kültür başkenti olan İstanbul yılın her ayı birçok sergiye ev sahipliği yapar. Çeşitli sanatçıların birbirinden kıymetli çalışmalarını görmek isteyen sanatseverlerin merakla bekledikleri 2023 yılı Mayıs ayı sergilerinden bazılarını sizin için bir araya getirdik. 

 

Karma Sergilerin Bir Yenisi: “White Cube”

İstanbul Şişli’de bulunan MAJİ Art Gallery’de birbirinden değerli 10 sanatçıya ait toplam 18 eser, “Art Project: White Cube İstanbul Projesi” adı ile sanatseverlerin ziyaretlerini bekliyor. Art Project için hazırlanan çağdaş sanat disiplininde üretilen eserler, ilk defa White Cube Salon’da sergileniyor. Sergiye katılan sanatçılar arasında Adviye Bal, Sare Aldemir, Tuğçe İnan gibi önemli isimler yer alıyor. “Sınırsız Çağdaş Sanat” konsepti ile daha önce benzeri yapılmayan bir çalışmayı hayata geçiren sergiyi görmek isterseniz 6 Mayıs 2023 tarihine kadar MAJİ Art Gallery’yi ziyaret edebilirsiniz.

 

Sinan Polvan’dan “Gizli Kalmış Hikâyeler” Sergisi

Gizli Kalmış Hikâyeler

Sanatçı Sinan Polvan’ın “Gizli Kalmış Hikâyeler” sergisi 25 Nisan tarihinde İstanbul Beşiktaş’ta Muse Contemporary Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin ziyaretine açıldı. Resim ve heykel ile ilgilenen sanatçı Sinan Polvan aynı zamanda akademisyen, mimar ve tasarımcı kimlikleri ile de öne çıkıyor. Kariyeri ve sanat çalışmaları ile sanat çevrelerinde adından söz ettiren Sinan Polvan’ın çeşitli medyalar kullanarak oluşturduğu kırktan fazla çalışması, Muse Contemporary Sanat Galerisi’nde sizi bekliyor. Dilerseniz küratörlüğünü Feride Çelik’in yaptığı sergiyi 27 Mayıs 2023 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

 

Serdar Acar: “Bir Yaz Gecesi Rüyası”

Beyoğlu’nda yer alan Pi Artworks, Serdar Acar’ın ilk kişisel sergisi “Bir Yaz Gecesi Rüyası”nı sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Serginin adı William Shakespeare’a ait tiyatro oyunundan geliyor. Serdar Acar; sergisinde yalnızlığı, kaybetmeyi, aşkı, çocukluğu, kaderi, rüyaları ve deliliği işliyor. Siz de bu kişisel sergiyi görmek istiyorsanız 20 Mayıs 2023 tarihine kadar Beyoğlu’nda bulunan Pi Artworks’ü ziyaret edebilirsiniz.

 

Lara Ögel: “Üzerimdeki Yıldızlı Gökyüzü ve İçimdeki”

Lara Ögel’in “Üzerimdeki Yıldızlı Gökyüzü ve İçimdeki” adlı sergisi, Naz Cuguoğlu küratörlüğünde Beyoğlu Galerist’te gerçekleşiyor. Sergide, sanatçı Ögel’in kozmosa, mantarlara, simyaya ve diğer akışkan anlatımlara karşı beslediği hayranlığın izlerini taşıyor. Üstelik bu sergi, sanatçının Galerist’teki ilk kişisel sergisi olma niteliğini de taşıyor. Dilerseniz 20 Mayıs 2023 tarihine kadar sergiyi ziyaret edebilir ve sanatçının nadide eserlerini görebilirsiniz.

 

Ayşen Urfalıoğlu: “GUK” 

Adını geçicilik, uçuculuk ve koku kelimelerinin baş harflerinden alan “GUK” sergisi, sanatçı Ayşen Urfalıoğlu’nun eşsiz eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. Maçka Sanat Galerisi’nde gerçekleşen sergi, 27 Mayıs 2023 Cumartesi günü saat 19:00’a kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek. Bilim ile sanatı bambaşka bir ütopyada değerlendiren sanatçının sergisini pazar ve pazartesi hariç her gün 12.00 -19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

Mehmet Yılmaz: “Post-Portre”

“Post-Portre” sergisi, sanatçı Mehmet Yılmaz’ın “Leonardo da Vinci kendi zamanındaki algı ve eğilimiyle bir zaman yolculuğu sayesinde şimdiki sanat ortamını, güncel ürünleri ve görüntü tekniklerini görseydi, tepkisi ne olurdu?” sorusundan yola çıkarak yarattığı eserlerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Video merkezli bir serinin oluşumuna tanıklık ettiğimiz sergi aynı zamanda disiplinler arası bir bütünlüğü gözler önüne seriyor. Mona Lisa’yı başrole oturtan sanatçının bu sıra dışı sergisini mayıs ayı boyunca Piramid Sanat’ta ziyaret edebilirsiniz.

 

’’Kültürel İmgelerin Mirası‘’ Filiz Hatipoğlu Solo Sergisi Pera Palace’ta!

Filiz Hatipoğlu Solo Sergisi

İstanbul’un köklü otellerinden Pera Palace Hotel, çeşitli sergilere ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Galata Salonu’nda gerçekleşen etkinlikler, sanatseverlerle ünlü sanatçıları ve birbirinden eşsiz eserleri buluşturuyor.

Ödüllü sanatçı Filiz Hatipoğlu’nun, Gama Art Gallery ve Pera Palace Hotel iş birliğiyle düzenlenen ‘’Kültürel İmgelerin Mirası’’ adlı solo sergisi, 28 Nisan – 30 Mayıs 2023 tarih aralığında Pera Palace Hotel – Galata Fuaye’de sanatseverlerle buluşuyor.

Filiz Hatipoğlu, eserlerinde tarih boyunca İstanbul ve Anadolu topraklarının barındırdığı uygarlıkların günümüze kadar uzanan yaşanmışlıklarından, kültürel imgeleri ve sanatından taşıdığı izlerden ilham alarak geçmişten bugüne ışık tutarken; “Kültürel İmgelerin Mirası” adlı serisinde zaman paradoksu dahilinde, uygarlıklardan ve atalarımızdan kalan yapılar, ilmi eserler ve geleneklerin tamamı niteliğinde görsel bir dilde okur yazarlık sunuyor.

Geçmişten günümüze uzanan gelecek nesillerin belleğinde izler bırakacak olan sergiyi, Pera Palace Hotel’in tarihî atmosferinde Pazar hariç her gün, 13.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Siz de eşsiz deneyimler elde etmek istiyorsanız Pera Palace Hotel’i takip edebilir, düzenlenen çeşitli etkinlikleri ziyaret edebilirsiniz.

Bohem Düğün Konsepti Yapacaklar İçin Öneriler

Doğanın büyüsünü romantizmle buluşturan bohem düğünler, özgür ruhlu çiftlerin kendi tarzlarını ifade etmelerine olanak tanıyan bir konsept. Günümüzde popülerliği giderek artan bir düğün trendine dönüşen bu…

Daha Fazla Bilgi

Babalar Günü’nde Yapabileceğiniz En Keyifli Etkinlikler

Ülkemizde ve dünyada Haziran ayının 3. pazar günü kutlanan Babalar Günü’nü o güne özel gerçekleştireceğiniz etkinliklerle daha keyifle hâle getirebilirsiniz. Varlığıyla hayatınızı renklendiren ve güçlendiren babalarınız…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin