İstanbul’un En İyi 9 Köftecisi

En lezzetli köfte anne köftesidir onda hemfikiriz! Fakat bu mekanlarda köfte yiyince fikriniz değişebilir! Tabii ki konu köfte olduğu zaman İstanbul‘da birçok seçenek mevcuttur. Birçoğu ayrı kulvarlarda ciddi ciddi iddialıdır. Eğer siz de İstanbul’da köfte nerede yenir veya İstanbul’un en iyi köftecileri kimlerdir sorularını son zamanlarda internette sıkça aratır olduysanız yazımızı okumaya devam edin.

 

Ekspres İnegöl Köftecisi

İstanbul’da Kadıköy’de ve Bağdat Caddesi’ne bulunan Ekspres İnegöl Köftecisi ilk sırayı alıyor. Menüsünde bulunan İnegöl köfte ve kaşarlı köfte ana ürünler. Tabii ki bunlara ek olarak biftek, kuzu şiş, piliç şiş gibi birçok ızgara türünü de burada bulmak mümkün. Köfte yanında sunulan biber sosu, patates kızartması ve turşu damaklarınıza şenlik yaşatacak!

Adres: Muvakkithane Caddesi, No:13/A, Kadıköy / İstanbul

 

Namlı Rumeli Köftecisi

 1982 yılından bu yana Sirkeci Hocapaşa’da hizmet veren Namlı Rumeli Köftecisi’nin birçok müdavimi bulunuyor. Mekânın en sevilenleri arasında köfte ve irmik helvası var. Çünkü Namlı Rumeli Köftecisi köfte ve helva konusunda uzmanlığını gerçek anlamda konuşturuyor. Mekânda aynı zamanda şiş kebap kuzu, şiş kebap tavuk, karışık kebap gibi farklı ızgara seçenekleri de mevcut.

 Adres: Hoca Paşa Sokak, No:9, 34112, Fatih/İstanbul

 

Filizler Köftecisi

 Filizler Köftecisi 25 yılı aşkın bir süredir Tuzla’da bulunuyor. İstanbul’da Balkan köfte geleneğinin en önemli temsilcilerinden bir tanesi olan Filizler Köftecisi, Tuzla’ya ek olarak Pendik ve Üsküdar’da da şubelere sahip. Fakat tabii ki bizim önerimiz lezzet patlaması yaşayacağınız; Tuzla’da bulunan ana dükkânı.

 Adres:  Cumhuriyet Caddesi, No:135, 34940, Tuzla/İstanbul

 

Köfteci Odabaşlar

 Soğuksu’da bulunan Köfteci Odabaşlar baş tacı mekanların arasında bulunuyor. Yıllar önce Çengelköy’de başlayan maceraları şimdilerde Beykoz Soğuksu’da devam ediyor. Köftelerinde %25 kuzu döş, %75 dana döş, tuz ve soğan bulunuyor. Ayrıca köftelerde kuyruk yağı kesinlikle yok. Burada kömür ızgarasında ve kendi yağında pişen köfteler damaklara adeta şenlik yaşatıyor!

 Adres: Soğuksu Mahallesi, Tuna Sokak, No:1, Beykoz/İstanbul

 

Meşhur Filibe Köftecisi

 İstanbul’da köfte nerede yenir dendiği zaman akla ilk gelen mekanlardan bir tanesi olan Meşhur Filibe Köftecisi’nin hikayesi 1893 yılına dayanıyor. Meşhur Filibe Köftecisi’nin kurucusu Mehmet Saltuk, Bulgaristan’ın Filibe kentinden İstanbul’a göç ediyor ve bir dükkân açıyor. Hikâye böylelikle başlamış oluyor. Beş kuşaktır aynı aile fertleri tarafından işletilen bu lokanta damağınızda güller açtırıyor! Köftelerinde kesinlikle ekmek kullanılmıyor. Köftelerde sadece soğan ve kimyon yer alıyor.

Adres: Hoca Paşa Mahallesi, Hoca Paşa Sokak, No: 3, Fatih/İstanbul

 

Tarihi Sultan Ahmet Köftecisi

Türkiye ve İstanbul’da 10’a yakın şubesi bulunan Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin merkezi Sultanahmet’te bulunuyor. Geçmişi 1920’lere dayanan mekânın Türkiye’den ve dünyadan binlerce müdavimi var. Öyle ki mekâna girdiğiniz zaman 1920’lerden günümüzde birçok ünlü kişinin Sultahmet Köftecisi’ne bıraktığı notları göreceksiniz. Unutmadan; köfte yanında piyaz, yemek sonrasında ise helva söylemeyi unutmayın!

Adres: Alemdar Mahallesi, Divan Yolu Caddesi, No: 12, Sultanahmet/İstanbul

 

Köfteci Yaşar

Salaş bir esnaf lokantası olan Köfteci Yaşar Tahtakale’de bulunuyor. Macerasına seyyar arabada başlayan Yaşar Usta, 50 yıldır burada hizmet veriyor. Buraya geldiğinizde kömür ateşinde pişen köfteler ve ısıtılan ekmekler parmaklarınızı yemenize neden olacak. Fiyatların oldukça uygun olduğu bu yerde köftenin yanı sıra ızgara çeşitlerini de bulmak mümkün.

 Adres: Rüstem Paşa, Mahkeme Altı Caddesi, No:21, 34087, Fatih/İstanbul

 

Köfteci Mustafa Adres

 Beyazıt’ta yer alan İstanbul’un gözde köftecilerinden bir tanesi olan Köfteci Mustafa’nın oldukça salaş bir mekânı var. Esnaf lokantası görünümünde olan bu yerin piyazından, mangalda pişen köftesine kadar her şey tam anlamıyla müthiş.

 Adres: Mercan Camii Çıkmazı, No:3/B, Beyazıt/İstanbul

 

Merkez Efendi Köftecisi

 Merkez Efendi Köftecisi’nin hikayesi 1962 yılında derme çatma bir dükkânda, 4 sandalye ile başlıyor. O günden bu güne en güzel piyazı, mis gibi ayranı ve köfteyi müşterilerine sunuyor. Merkezefendi’deki bu güzide yerin kurucusu Ahmet Usta; “Eti, yıllardır değiştirmediğim kasaptan alıyorum. Her etten köfte olmaz. Dananın kaburgası ve kuzunun boşluğu karışımından yapılmalı köfte. Pişirmesinin bile ilmi var.” diyor. Bize de afiyetle yemesi kalıyor!

 Adres: Merkez Efendi Caddesi, Dere Sokak, No:14, Zeytinburnu/İstanbul

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: 

Tarihi Yarımada’yı Gezerken Mutlaka Tatmanız Gereken 9 Lezzet

Karaköy Gezi, Yeme ve İçme Rehberi 

Tarihi Yarımada Bölgesinde Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Yerler 

İstanbul Bölgesel Gastronomi Rehberi… Nerede Ne Yenir? 

Türkiye’den Dünyaya Yayılmış 8 Lezzet ve Tarifleri 

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tarihi

Üç ana birimden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri; tarihî dokusu, bünyesinde barındırdığı bir milyondan fazla eser ve görkemli mimarisiyle İstanbul’un ve Türkiye’nin en değerli müzeleri arasında…

Daha Fazla Bilgi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na Özel: Türkiye’de Balenin Gelişimi

Estetik bir görsellik sunarak insan ruhuna dokunmayı başaran bale; dans, müzik ve tiyatro gibi farklı sanat disiplinlerini buluşturan bir sanat türüdür. İtalya’da Rönesans Dönemi’nde hayat bulan…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin