Güncel Sanatın Buluşma Noktası: 17. İstanbul Bienali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen çağdaş sanat etkinliği 17. İstanbul Bienali, bu yıl 17 Eylül-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Sanatçı, yazar, düşünür, mimar, radyo programcısı, ornitolog, şef ve komedyen gibi 500’ün üzerinde katılımcının yer aldığı bienalde 50’den fazla proje bir araya geliyor. Sanatçı ve sanat izleyicileri arasında iletişim kurmayı hedefleyen etkinlik, şehrin tarihî mekânlarının yanı sıra yaşayan mekânlarını da kapsamına alıyor. Bienal süresince izleyicileri sergiler, açık hava ve film gösterimleri, performanslar, buluşmalar, paneller, radyo yayınları, baskı atölyeleri, kukla gösterimleri gibi daha birçok etkinlik bekliyor.

 

1. SAHA Studio Konuşmaları

SAHA Studio Konuşmaları

SAHA Studio, 17. İstanbul Bienali sürecinde her çarşamba ve cumartesi 12.00-19.00 saatleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Programda 17. dönem katılımcılarının farklı alan ve mecralarda sürdürdükleri çalışma ve üretim süreçleri paylaşılırken kamusal etkinliklere de yer verilmesi planlanıyor. Birbirinden farklı ve alanında uzman katılımcının çeşitli konularda hazırladığı etkinliklere katılım sağlayabilir, etkinliklerin öncesi veya sonrasında SAHA Studio’yu gezebilirsiniz.

 

2. Şiir Hattı Panelleri

Şiir Hattı Panelleri

İstanbul Bienali, şiir sevenleri de unutmuyor. Bienal için kurgulanan Şiir Hattı kapsamında 2021 yılı boyunca her ay bir şiir yazması istenen 15 şairin, şiir ve dünya ile ilgili görüşlerinin yer alacağı şiir panellerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Şairlerin yazdığı 200’e yakın şiirin; dijital kanalların yanı sıra şehrin farklı noktalarındaki sahaf, restoran, kütüphane gibi mekânlar ve şiir panoları aracılığıyla şiir sevenlere sunulması düşünülüyor. Şiir panellerine radyo programları ve podcast serileri gibi farklı mecralarda gerçekleştirilecek etkinlikler de eşlik ediyor.

 

3. “Kuşlar Ne Düşünüyor?” Projesi

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Alt Kat tarafından yürütülen “Kuşlar Ne Düşünüyor?” projesi, kuş gözlem etkinlikleri düzenleyerek herkesi doğayla yeniden bağ kurmaya davet ediyor. Proje, farklı disiplinlerde çalışan uzman, öğretmen, sanatçı, bilim insanı ve öğrencileri bir araya getiriyor. Proje kapsamında hazırlanan rehberler çocukları; kuşların ne düşündüğü, insanları nasıl gördüğü, çevredeki değişimin onları nasıl etkilediği, nasıl beslendikleri ve barındıkları gibi konularda düşünmeye sevk ediyor. Çocuklar hazırladıkları yanıtlarla bienale katılım sağlayabiliyor.

 

4. Radyo Bienal: Açık Radyo

Kâr amacı gütmeyen bağımsız ve kolektif bir mecra olan Açık Radyo, İstanbul Bienali kapsamında 2021 yılından itibaren farklı disiplinlerle uğraşan katılımcılarını Radyo Bienal programında ağırlıyor. Radyo Bienal programı kapsamında katılımcılar; ürettikleri işlerle, söyleşilerle, şiir okumaları ve ses müdahaleleriyle yayına katılıyor. Zeyno Pekünlü’nün hazırladığı Radyo Bienal programının kayıtları, dünyanın her yerinde dinlenebiliyor. Açık Radyo 95.0’da yer alan Radyo Bienal, 25 Ekim’e kadar her pazartesi 15.30-16.30 saatleri arasında birbirinden kıymetli konuklarıyla yayın yapmaya ve radyo aracılığıyla sanatın güncel sınırlarını genişletmeye devam edecek.

 

5. Film Gösterimleri

Film Gösterimleri

17. İstanbul Bienali kapsamında birçok filmin izleyiciyle buluşturulması hedefleniyor. Film gösterimlerinin Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi ve HOPE Alkazar’da gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bazı film gösterimlerinde söyleşilerin de yer alması düşünülüyor. Geçmişten bugüne dünya sinemasında yer alan birçok değerli filmi izleyiciye sunan bienalin son film gösterimi, 19 Kasım tarihinde gerçekleşecek.

 

6. Rehberli Bienal Gezileri

17. Bienali rehberler eşliğinde ziyaret etmek için tek bilet alarak yalnızca bir mekân turundan veya kombine bilet alarak bütün mekânlardaki turlardan faydalanabilirsiniz. Koç Holding desteğiyle düzenlenen bienali Barın Han, Müze Gazhane ve Pera Müzesi’nde pazartesi günleri hariç her gün rehberle birlikte gezebilirsiniz. Turlara katılarak mekânlarla alakalı ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

7. Sergiler: Pera Palace Hotel, Arada – Abode And Point To The Eye 

 

17. İstanbul Bienali’nde 12 farklı sergi alanı bulunuyor. Bienalde yer alan sergilerden biri de Saygun Dura’nın “Arada – Abode And Point To The Eye” başlıklı sergisi. İstanbul Concept Gallery iş birliği ile Pera Palace Hotel’in ev sahipliğinde düzenlenen sergiyi, 22 Eylül-5 Kasım tarihleri arasında pazartesi günleri hariç 12.30’dan 19.00’a kadar Galata Fuaye’de ziyaret edebilirsiniz. Ziyaretinizden sonra tarihî Pera Palace Hotel‘i gezebilir, birbirinden güzel lezzetler sunan restoran veya barlarında hoşça vakit geçirebilirsiniz.

İstanbul’un Simgesel Yapıları

Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, tarihe tanıklık eden yapılarıyla oldukça zengin bir şehir. Köklü tarihi ve eşsiz mimarisiyle dünyadaki en özel şehirler arasında yer…

Daha Fazla Bilgi

Avrupa’nın Gastronomi Durakları

Avrupa, tarih boyunca birçok farklı lezzeti harmanlayarak ortaya çıkardığı zengin gastronomi değerleriyle biliniyor. Mutfak kültürünün fazlasıyla gelişmiş olduğu kıtada birbirinden lezzetli yemekleriyle dikkat çeken pek…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin