Pera Palace Cumartesi Sabah Konserleri 2023-2024 Sezon Programı

Pera Palace Hotel’in 130 yılı aşkın tarihi boyunca unutulmaz balolara, konserlere ev sahipliği yapan, doğal akustiği ile İstanbul’un en özel salonlarından biri olan Grand Pera Balo Salonu, IDEA Müzik ile iş birliğinin yedinci yılında, 2023-2024 konser sezonunda birbirinden güzel konserlere ve projelere ev sahipliği yapıyor.

Konserler sabah saat 11:00’de başlamakta, arasız olarak ve yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Cumartesi Sabah Konserleri’nin kombine dinleyicisi olmak isteyen sanat severler için avantajlı bilet uygulaması bulunmaktadır.

Bilgi için Pera Palace Hotel: 02123774000

 

9 Aralık 2023, Cumartesi, 11:00

 

“Viyana Esintileri”

Emilio Percan (keman)
Dilbağ Tokay (viyolonsel)
Emine Serdaroğlu (piyano)

Dünyanın farklı kıtalarında kariyerini sürdüren, Deutsche Grammophon, DECCA ve SONY başta olmak üzere, 20’nin üzerine CD kaydı bulunan keman sanatçışı Emilio Percan, ülkemizin değerli viyolonsel-piyano ikilisi CelloPianoDuo ile buluşarak, J. Haydn ve L. van Beethoven’in eserleriyle Viyana Esintileri’ni Pera Palace’ın tarihi balo salonuna taşıyacak.

Program:
J. Haydn Keman, Viyolonsel ve Piyano için Trio Hob. XV:15
L. van Beethoven Keman, Viyolonsel ve Piyano için Trio Op. 11
J. Haydn Keman, Viyolonsel ve Piyano Trio Hob. XV:25 “Macar Üslubunda”

 

20 Ocak 2024, Cumartesi, 11:00

 

“Hatıralar”

Nilgün Yüksel (keman)
Yağmur Tekin (viyola)
Onur Şenler (viyolonsel)
Başar Can Kıvrak (piyano)

Üç şehirden dört müzisyen, Pera Palace’ın sahnesinde yeni yılda bir araya geliyor. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası üyesi Nilgün Yüksel, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası üyesi Yağmur Tekin ve Onur Şenler ve piyanist Başar Can Kıvrak, Pera Palace’ın tarihi atmosferinde, W.A. Mozart ve R. Schumann’ın ölümsüz piyanolu dörtlüleriyle dinleyicileri hatıralarla dolu romantik bir zaman yolculuğuna çıkaracak.

Program:
R. Schumann Piyanolu Kuvartet Op.47
W.A. Mozart Piyanolu Kuvartet No.1

 

24 Şubat 2024, Cumartesi, 11:00

 

“İlk Buluşma”

Alican Süner (keman)
Çağ Erçağ (viyolonsel)
İris Şentürker (piyano)

Ülkemizin öncü oda müziği topluluklarından Borusan Quartet’in uzun yıllar üyeliğini üstlenmiş, halen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın solo çellisti ve günümüzün en başarılı çellistleri arasında yer alan Çağ Erçağ; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’ndaki akademik kariyeriyle birlikte, yurt içinde ve yurt dışında solo ve dünyaca ünlü müzisyenlerle birlikte verdiği konserlerle tanınan başarılı piyanistimiz İris Şentürker; kariyerine İsviçre’de devam eden, uluslararası başarılarıyla adını duyuran keman sanatçısı Alican Süner, yeni kurdukları piyanolu üçlüleri ile Pera Palace’ın muhteşem atmosferinde F. Schubert ve F. Mendelssohn’un en sevilen eserlerinden oluşan programlarıyla dinleyicilerle buluşuyor.

Program:
F. Schubert Piyanolu Trio Op. 100 D. 929
F. Mendelssohn Piyanolu Trio No. 1 Op. 49

 

9 Mart 2024, Cumartesi, 11:00

 

“Kadın Bestecilerle Romantik Döneme Yolculuk”

Nilay Sancar (keman)
Beril Eren (piyano)

Kariyerine eğitimcilik, orkestra müzisyenliği ve oda müziği alanlarında çok yönlü olarak yoğunlaşmış, ülkemizin önde gelen keman sanatçılarından Nilay Sancar ve kusursuz tekniği, eşsiz müzikalitesi ile genç kuşağın aranan piyanistlerinden Beril Eren, Fransız ve Alman romantizminin nadide eserlerinden oluşturdukları bir repertuvar ile Cumartesi Sabah Konserleri’nde dinleyici ile buluşacaklar. Dünya Kadınlar Günü’ne özel bu konserde, iki değerli kadın sanatçımız Pera Palace seyircisini, Pauline Viardot, Cécile Chaminade, Louise Farrenc ve Clara Schumann ile Romantik dönemin kadın bestecilerinin renklerine doğru bir yolculuğa çıkaracak.

Program:
Louise Farrenc Violin and Piano Sonata no.2 op.39
Clara Schumann 3 Romances op.22
Cecile Chaminade Capriccio Op.18
Pauline Viardot 6 Morceaux No.6 “Tarantelle”
Cecile Chaminade Serenade Espagnole
Pauline Viardot 6 Morceaux No.2 “Bohemienne”

 

6 Nisan 2024, Cumartesi, 11:00

 

“Tınıların Büyüsü”

Yonca Özkan Bilenoğlu (arp)
Bekir Küçükay (gitar)

Büyülü ve nadir tınısı ile dinleyiciler kadar bestecilerin de ilgisini çeken arp ve gitar ikilisi için, son yıllarda pek çok yeni eser bestelenmiştir. Yonca Özkan Bilenoğlu ve Bekir Küçükay bu konserde, farklı kültürlerden bestecilerin bu özel ikili için bestelediği eserlerden bir seçkiyi Pera Palace sahnesine taşıyarak, Cumartesi Sabah Konserleri dinleyicisini büyülü bir yolculuğa çıkaracak.

Program:
A. Hovhaness Spirit Of Trees Arp ve Gitar için Sonat Op.374
E. Marchelie Suite Logique
G. Schocker Hypnotized
T. Tisserand Arabesques
E. Marchelie Le Bal Des Sirenes et Des Naides
M. Diego Suite Magica

 

11 Mayıs 2024, Cumartesi, 11:00

 

“Sezon Kapanış Konseri”

Ümit İşgörür (viyolonsel)
Özgür Aydın (piyano)

Aktif kariyeriyle dünyada en seçkin Türk piyanistlerinden bir olarak tanınan, aynı zamanda Avrupa’nın en iyi müzik okullarından biri olan Berlin Sanat Üniversitesi’nde (UDK) piyano dersleri veren Özgür Aydın; kariyerine Türkiye ve Amerika’dan sonra Çin’de devam eden, Chenghu Üniversitesi’nde ders veren değerli viyolonsel sanatçısı Ümit İşgörür ile Pera Palace’ın tarihi atmosferinde sezon kapanış konserinde dinleyiciler ile buluşacak. 

Program:
C. Franck Viyolonsel ve Piyano için Sonat La Majör
J. Brahms Viyolonsel ve Piyano için Sonat No.2 Op.99

İletişime Geçin