Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Çocuklarınızla Birlikte Gezebileceğiniz Müzeler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünya çocuklarına armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl 23 Nisan’da büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Siz de bu özel günde çocuklarınızla birlikte çeşitli etkinliklere katılabilir, Türkiye’nin en ünlü müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Ulu Önder Atatürk’ün izlerini taşıyan, tarih ve sanat kokan müzeleri ziyaret edip bu özel günü çok daha anlamlı hâle getirebilirsiniz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda İstanbul’da çocuklarınızla birlikte gezebileceğiniz birbirinden kıymetli müzelerin bir listesini yaptık. 

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Göztepe’de bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi, 2005 yılında Sunay Akın tarafından kuruldu. Müzenin koleksiyonu, Sunay Akın’ın toplam 20 yıl boyunca 40’tan fazla ülkeyi gezerek satın aldığı oyuncaklardan oluşuyor. Ayrıca oyuncaklar, 1700’lü yıllardan günümüze kadar ulaşanları kapsıyor. Müze 2005 yılında, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlandığı gün olan 23 Nisan’da ziyaretçilerine kapılarını açtı. Siz de yediden yetmişe herkesin ilgisini çekecek oyuncakların bulunduğu müzeyi bu anlamlı günde ziyaret edebilirsiniz.

Pera Müzesi

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından 2005 yılında kuruldu. Müzenin bulunduğu binanın inşa edildiği tarih ise 1893 yılına kadar uzanıyor. Aktif kültür ve sanat mekânları arasında bulunan müze, dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini sanatseverler ile bir araya getiriyor. Pera Müzesi; oryantalist tablolar, Anadolu ağırlık ve ölçüleri, Kütahya çini ve seramikleri olmak üzere toplam üç büyük koleksiyonu barındırıyor. Aynı zamanda müzede ulusal ve uluslararası olmak üzere pek çok etkinlik de yapılıyor. Pera Müzesi’nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yapılan etkinliklerle oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi; İstanbul, Ankara ve Cunda olmak üzere üç farklı yerde bulunuyor. İstanbul’da yer alan Rahmi Koç Müzesi Haliç’te, Hasköy kıyısında. Koleksiyoner Rahmi Koç tarafından kurulan müze, iki binanın restore edilmesiyle oluşturulmuş. Müzede ulaşım, endüstri ve iletişim ile ilgili birçok farklı eser sergileniyor. Bunun yanında Atatürk Koleksiyonu’nu ve feribot, gemi, uçak, lokomotif gibi gerçek boyutlara sahip binlerce objeyi de bu müzede görebilirsiniz.

Miniatürk

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Miniatürk, Minyatür Türkiye Park olarak da bilinir. 2003 yılında ziyarete açılan Miniatürk, toplam 60.000 metrekarelik bir alanı kapsar. Burada 137 farklı mimarî eser, küçültülmüş boyutlarıyla sergilenir. Eserler; Eski Yunan, Hitit, Roma, Selçuklu, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemleri’nin kalıntılarını barındırıyor. Miniatürk’te pek çok eseri bir arada görebilir; mini stadyum, kumandalı tekne ve masal ağacı gibi eğlence alanlarında çocuklarınızla kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi, Beşiktaş’ta denize yakın bir konumda bulunuyor. Müze, denizcilik alanında Türkiye’nin en büyüğü olmanın yanı sıra koleksiyon çeşitliliği açısından da oldukça zengin. İstanbul Deniz Müzesi; ana teşhir binası, tarihî kayıklar galerisi, açık sergi alanları ve kültür sitesi gibi farklı alanlardan oluşuyor. Müzede Atatürk Odası da bulunuyor ve bu alan ziyaretçilerden yoğun bir ilgi görüyor. Çocuklarınızın denizciliğe ilgisi varsa İstanbul Deniz Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buradaki eserleri görmek çocuklarınız ve sizin için güzel bir deneyim olur.

Atatürk Müze Odası

Pera Palace Hotel’de bulunan Atatürk Müze Odası, Atatürk’ün ziyareti esnasında konakladığı odadır. Pera Palace Hotel’deki 101 numaralı oda, Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. yılında müze hâline getirildi. Atatürk, ülke için en kritik kararlardan bazılarını bu odada almış, odada pek çok misafirini de ağırlamıştır. 101 numaralı odada Atatürk’ün özel eşyaları, kendisine gönderilen hediyeler, dönemin gazeteleri, dergileri ve şahsi kitapları sergileniyor. Atatürk’ün izlerini taşıyan odayı 10.00-11.00 ve 15.00-16.00 saatleri arasında Pera Palace Hotel’e gelerek ziyaret edebilirsiniz.

 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yaz Aylarında İstanbul Seyahati Yapacaklar İçin Destinasyon Rehberi

İstanbul’da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Tarihi Yapı

İstanbul’da Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 8 Müze

Avrupa’da İhtişamı ve Tarihiyle Öne Çıkan 8 Müze Otel

İstanbul’u Kültür Turizmi Amaçlı Ziyaret Edeceklerin Mutlaka Uğraması Gereken 12 Mekân

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tarihi

Üç ana birimden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri; tarihî dokusu, bünyesinde barındırdığı bir milyondan fazla eser ve görkemli mimarisiyle İstanbul’un ve Türkiye’nin en değerli müzeleri arasında…

Daha Fazla Bilgi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na Özel: Türkiye’de Balenin Gelişimi

Estetik bir görsellik sunarak insan ruhuna dokunmayı başaran bale; dans, müzik ve tiyatro gibi farklı sanat disiplinlerini buluşturan bir sanat türüdür. İtalya’da Rönesans Dönemi’nde hayat bulan…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin