Bu Yıl Beşincisi Düzenlenecek Polisiye Edebiyatın Kara Haftası Hakkında 8 Bilgi

Kara Hafta İstanbul Festivali, bu yıl 22- 23 Kasım tarihlerinde 5. kez düzenlenecek. Bu yazımızda 5. Kara Hafta İstanbul Festivali Hakkında bilmeniz gerekenlere yer vereceğiz. Ama ondan önce kısaca Kara Hafta Festivaline bir değinelim.

Kara Hafta Festivali, polisiye edebiyat ile ilgili çeşitli kültürel şehir aktivitelerini birleştiren ve dünyanın farklı şehirlerinde de benzer adlarla kutlanan bir etkinliktir. Barcelona ve Buenos Aires şehirlerinde “Novela Negra” ismiyle bilinen festival, ülkemizde ilk kez 22-24 Ekim 2015 tarihleri arasında, “polisiye romanın kraliçesi” Agatha Christie’nin 125. yaş gününe denk getirilerek gerçekleştirilmiştir. Yerli ve yabancı polisiye yazarlarının katılımıyla kutlanan festivale ev sahipliği yapan mekân ise İstanbul’un en kıymetli tarihi yapılarından biri olan Pera Palace Hotel’dir.

Polisiye edebiyatın Kara Haftasını kısaca açıkladıktan sonra dilerseniz şimdi de 5. Kara Hafta İstanbul Festivali hakkında bilinmesi gerekenleri açıklayalım.

 

5. Kara Hafta İstanbul Festivali ne zaman?

Pera Palace Hotel’in DenizBank iş birliği ve Storytel desteğiyle düzenlediği Türkiye’nin tek polisiye edebiyat festivali Kara Hafta İstanbul Festivali, bu yıl 22-23 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.

 

5. Kara Hafta İstanbul Festivali’nin teması ne olacak?

Sir-Alfred-Hitchcock-e1573797493144Kara Hafta İstanbul Festivali’nin önceki yıllarda Agatha Christie, Georges Simenon, Ian Fleming ve Mike Hammer şerefine gerçekleştirildiğini biliyoruz. Kara Hafta İstanbul Festivali’nin bu yılki teması ise yolu bir dönem Pera Palace Hotel’den geçen Sir Alfred Hitchcock olacak.

5. Kara Hafta İstanbul Festivali’ne hangi yazarlar katılacak?

Arne-Dahl-e1573797737901Polisiye edebiyatı tutkunlarını ve yazarlarını bir araya getirecek olan 5. Kara Hafta İstanbul Festivali’ne; Arne Dahl, Petros Markaris gibi dünyaca üne sahip yazarların yanı sıra Türkiye’nin önde gelen polisiye yazarları Ahmet Ümit, Elçin Poyrazlar, Algan Sezgintüredi ve Türkiye Polisiye Yazarlar Birliği de katılacak.

 

5. Kara Hafta İstanbul Festivali komitesi kimlerden oluşacak?

shutterstock_607598006

Bu yıl Kara Hafta İstanbul Festivali komitesinde Doğan Hızlan, Ahmet Ümit, Adnan Özer, Metin Celal gibi Türk edebiyatının önemli isimleri yer alacak. Ayrıca Pera Palace Hotel Pazarlama Müdürü Can Erol ve DenizBank Kültür-Sanat Danışmanı Perihan Yücel de komitedeki diğer kıymetli isimler olacak.

 

 

5. Kara Hafta İstanbul Festivali’nde hangi konular yer alacak?

Celil-Oker-300x169

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kitap-sanat

5. Kara Hafta İstanbul Festivali’nde polisiye edebiyatın önde gelen isimlerinden Celil Oker anılacak. Kısa bir süre önce aramızdan ayrılan Celil Oker için “Polisiyemiz Bir Uçaksa Pilotumuz Celil Oker’di” başlığıyla bir söyleşi düzenlenecek.

Bunun yanı sıra festivalde “Alfred Hitchcock 120 yaşında”, “Cingöz Recai Pera Palace’ta”, “Polisiyede Sinema, Sinemada Polisiye”, “Geleceğin Suçları”, “Sıradışı Katiller ve Dedektifler”, “Ege’nin İki Yakasında Polisiye”, “Kuzey Avrupa Polisiyeleri” başlıklı oturumlar gerçekleşecek.

 

5. Kara Hafta İstanbul Festivali’nin bir de sürprizi var: Polisiye Öykü Yarışması!

Kara Hafta İstanbul Festivali, beşinci yılına özel olarak bir öykü yarışması düzenleyecek. Gençlerin ilgisini polisiye edebiyata çekmek amacıyla düzenlenen ve başvuruları 1 Eylül’de sona eren Kara Hafta İstanbul Polisiye Öykü Yarışması’nın katılımcıları 30 yaş altı gençlerden oluşacak. Seçici kurulda ise Ahmet Ümit, Algan Sezgintüredi, Elçin Poyrazlar, Ayşe Erbulak ve Adnan Özer gibi edebiyatımızın önemli isimleri yer alacak.

Peki yarışmanın ödülü ne?

Yarışmanın kazanını dokuz öykü, Vapur Kitap Yayınları tarafından kitaplaştırılacak. Yarışmanın birincisi Kara Hafta İstanbul’un davetlisi olarak Pera Palace Hotel’de ağırlanacak. Üzerine bir de festivali izleme, festival kapsamında düzenlenen yazarlar yemeğine katılma olanağı bulacak.

 

5. Kara Hafta İstanbul Festivali ücretli mi? 

5. Kara Hafta İstanbul Festivali katılım ücreti nedir, merak edenler için açıklayalım: 5. Kara Hafta İstanbul Festivali’nde tüm etkinlikler halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek. Yalnızca kapasite sınırlı olduğundan rezervasyon yaptıran festival katılımcılarına öncelik tanınacak. Siz de 0212 377 40 00’ı arayarak dilediğiniz oturuma rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 

5. Kara Hafta İstanbul Festivali etkinlik takvimi

Kara Hafta İstanbul Festivali ile ilgili merak edilenleri yanıtladıktan sonra, son olarak bu yıl 5. kez düzenlenecek olan festivalin etkinlik takvimine yer verelim. 5. Kara Hafta İstanbul Festivali etkinlik takvimine ulaşmak için tıklayın: Etkinlik Takvimi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Tarihi

Üç ana birimden oluşan İstanbul Arkeoloji Müzeleri; tarihî dokusu, bünyesinde barındırdığı bir milyondan fazla eser ve görkemli mimarisiyle İstanbul’un ve Türkiye’nin en değerli müzeleri arasında…

Daha Fazla Bilgi

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na Özel: Türkiye’de Balenin Gelişimi

Estetik bir görsellik sunarak insan ruhuna dokunmayı başaran bale; dans, müzik ve tiyatro gibi farklı sanat disiplinlerini buluşturan bir sanat türüdür. İtalya’da Rönesans Dönemi’nde hayat bulan…

Daha Fazla Bilgi

İletişime Geçin